U Bosni i Hercegovini negiranje holokausta i veličanje Adolfa Hitlera nije kazneno djelo, ocijenilo Državno tužiteljstvo BiH u naredbi o neprovođenju istrage, iako se radi o izjavi koja izaziva duboko uznemirenje i osuđujuće reakcije javnosti.
U naredbi od 8. srpnja 2025. godine, Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zaključilo je kako izjava „Hitler je bio najbolji“, objavljena kao komentar na Facebooku, „izražava neargumentiranu i kontroverznu ličnu tvrdnju pojedinca“ te da ne sadrži elemente kaznenog djela.
U dokumentu se navodi kako komentar nije dat u kontekstu govora mržnje, niti predstavlja negiranje zločina genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, kao ni poticanje na nasilje ili mržnju prema određenim skupinama.
Prijavu u kojoj je priložen screenshot komentara zaprimili su 9. lipnja. U njoj je ukazano da se radi o veličanju nacističke ideologije i uvredi za žrtve holokausta, uz zahtjev za kaznenim procesuiranjem zbog govora mržnje i javnog poticanja na nasilje.
TRIAL International: „Nema volje da se primijeni postojeći zakon“
Ajna Mahmić, pravna koordinatorica TRIAL International u BiH, ističe da iako BiH nema poseban član zakona koji tretira negiranje holokausta, postojeći član o govoru mržnje mogao se primijeniti.
„Pitanje je da li bi pravda bila zadovoljena jer se specifično negiranje holokausta ne bi tretiralo, nego govor mržnje i izazivanje negativne reakcije“, kazala je Mahmić za Detektor.
Dodaje kako sloboda govora nije apsolutno pravo i ne može se koristiti za narušavanje prava drugih, što je stav koji je potvrdio i Europski sud za ljudska prava.
Predstavnici židovske zajednice: „Glorificiranje Hitlera je simbol ubijanja Židova“
Vladimir Andrle, predsjednik Židovskog kulturno-prosvjetnog društva „La Benevolencija“, ističe kako ga odluka Tužiteljstva vrijeđa kao potomka preživjelih žrtava holokausta.
„Moj otac i baka su preživjeli holokaust skrivajući se, a ostatak obitelji je ubijen u Jasenovcu i drugim stratištima. Glorificiranje Hitlera simbolizira njihovo ubijanje“, kazao je Andrle.
Prema njegovom mišljenju, prijava se mogla i trebala tretirati kao govor mržnje:
„Problem je što Tužiteljstvo nema hrabrosti da se s tim suoči.“
Sutkinja Miletić: „Ako ne možemo veličati Mihailovića, kako možemo Hitlera?“
Bivša sutkinja Azra Miletić smatra da su institucije morale uzeti u obzir kontekst i društveno-političko okruženje u kojem se izjava pojavila.
„Veličanje jednog takvog čovjeka kao što je Hitler trebalo se cijeniti u kontekstu odgovornosti za holokaust. Ako se ne može veličati Draža Mihailović, kako može Adolf Hitler?“ – pita Miletić.
U mnogim europskim zemljama negiranje, opravdavanje ili veličanje zločina genocida i nacističkih zločina kazneno je djelo. U Francuskoj se negiranje holokausta kažnjava s godinu dana zatvora i novčanom kaznom do 45.000 eura, u Hrvatskoj do tri godine zatvora, a u Sloveniji do dvije godine.
U Bosni i Hercegovini, međutim, negiranje holokausta ili veličanje Hitlera nije posebno predviđeno kao kazneno djelo, iako opći član o govoru mržnje ostavlja prostor za procesuiranje.
„Uvođenje novog člana za negiranje holokausta treba biti tema našeg zakonodavstva. To nije samo pitanje prošlosti, već i našeg suočavanja s revizionizmom i negiranjem zločina u BiH“, poručuje Mahmić.