Hirovi prirode i njezine snažne sile ne prestaju nas podsjećati na to koliko smo krhki, slabi, ranjivi. To prečesto zaboravljamo – uljuljkani u prividnu sigurnost i vlastiti ego koji nam zamagljuje i um i spoznaju – kao da ćemo živjeti vječno.
Katastrofalni potresi, poplave, požari, olujni vjetrovi, suše, erupcije vulkana – najbolje svjedoče koliko smo nemoćni i da bismo morali biti i skromniji i ponizniji kada je riječ o našim željama i taštinama.
O nepredvidljivosti i golemoj moći prirode i njezinih sila svjedoči i danas prispjela vijest.
Snažni potres u Japanu na Novu godinu. Poginulo najmanje 30 osoba
Probudio se podmorski div
Naime, stotine kilometara od obala američkog Oregona, znakove skorog buđenja pokazuje ogromni podmorski vulkan širine čak 1.6 kilometara – na što upozoravaju američki stručnjaci.
Vulkan Axial Seamount, kako glasi njegovo ime, smješten je 1.4 kilometra ispod površine oceana, na mjestu gdje magma iz dubina Zemlje probija koru. Iako su takvi vulkani česti na oceanskom dnu, ovaj se nalazi na posebnom mjestu — uz greben Juan de Fuca, gdje se dvije velike tektonske ploče stalno razmiču, gomilajući pritisak ispod površine. O tome u petak piše portal dnevno.
Nedavni skok u broju potresa ukazuje na to da se ispod Axiala nakuplja sve više magme, što bi moglo dovesti do erupcije, tvrde znanstvenici s Regional Cabled Arraya, projekta koji vodi Sveučilište Washington. “Trenutno bilježimo stotine potresa svaki dan, iako još nismo na razini koja je prethodila zadnjoj erupciji”, rekao je profesor William Wilcock. “Moguće je da će vulkan eruptirati već krajem ove godine ili početkom 2026., ali isto tako može biti i sutra. Vrlo je nepredvidiv.”
Požari nastavljaju harati Los Angelesom: Prizori kao iz apokaliptičnog filma
Posljednja erupcija bila je prije deset godina
Posljednja erupcija u travnju 2015. zabilježila je 10.000 potresa u samo jednom danu, dok je magma tada prekrila 40 kilometara morskog dna. Taj proces stvorio je kalderu, golemu udubinu u koju se slijeva život — mikroorganizmi i drugi oblici života koji opstaju zahvaljujući mineralima bogatim izvorima.
Iz tih izvora izbijaju “snježni” oblaci mikroskopskih čestica, poznati kao “snowbloweri”, dok magma ponekad uništava lokalni ekosustav. No, kako ističe voditeljica projekta Debbie Kelley, život se na tim mjestima nevjerojatno brzo vraća. “Tri mjeseca nakon erupcije, biljni i životinjski svijet se oporavio”, rekla je.
Kelley dodaje da ova otkrića pokazuju kako život uspijeva i u najekstremnijim uvjetima, te da podmorski vulkani možda igraju ključnu ulogu u nastanku života u oceanima. Iako lokalne morske životinje osjete podrhtavanje, nema opasnosti za ljude na kopnu, niti će se vidjeti oblaci pepela iznad mora. Axial Seamount je, kaže Kelley, idealan za znanstveno promatranje jer njegove erupcije nisu eksplozivne. Ovoga puta znanstvenici planiraju po prvi put uživo prenositi erupciju, što će biti povijesni trenutak.
Znanstvenici su tek nedavno uspjeli izravno vidjeti podmorsku vulkansku erupciju, u travnju ove godine kod obala Kostarike, kada su svjedočili izbijanju užarene lave i uništenju lokalnog ekosustava.
Još fascinantnije, promatranje Axiala otkrilo je da vrijeme njegovih erupcija nije povezano samo s podzemnim silama, već i s kretanjem planeta. Sve tri nedavne erupcije dogodile su se početkom godine, kada je Zemlja najdalje od Sunca. Znanstvenici vjeruju da gravitacijski utjecaj Mjeseca, koji stvara plime i oseke, dodatno pritišće vulkan u tim trenucima, potičući pucanje magmatske komore.
Potres u Turskoj i Siriji: Broj mrtvih premašio 11.000