Dvodnevna manifestacija (12./13. srpnja) okupit će nekoliko desetaka izlagača i sudionika s ciljem očuvanja tradicije i identiteta mjesta 10-ak kilometara od grada Hvara, koje danas broji tek nekoliko stalnih stanovnika.
Radi se o Velom Grablju, domu ovog mirisnog festivala. Uz sudjelovanje gradskih i otočkih ustanova i udruga, uz podršku mještana Veloga Grablja i volontera, udruga Pjover ovim jedinstvenim festivalom čuva od zaborava činjenicu da je Hvar prije 60-ak godina bio “otok lavande“ s gotovo 10 posto svjetske proizvodnje lavandinog ulja, da je prva ružmarinska zadruga osnovana još 1892. u Velom Grablju koje je nekad brojalo 500 stanovnika te da su eterična ulja odškolovala generacije otočana, prenosi Dalmacija danas.
S obzirom da je etno-eko selo Velo Grablje jedno od najvećih i najbolje očuvanih primjera suhozidne gradnje, upisane na UNESCO-vu listu baštine svijeta, 16. Festival levande naglasak stavlja upravo na očuvanje te kamene čipke našega otoka.
– Ove godine posebno promoviramo suhozidnu baštinu Velog Grablja, koja je zaista jedinstvena. Podsjetimo, levanda se nastanila nakon propasti vinove loze na terasastim suhozidima, u krajobrazu izrađenom ljudskom rukom! Uz izložbu fotografija “Naše gomile“, radionicu suhozida s udrugom 4 grada Dragodid te promociju suhozidne igre “Hvarski lego“ premijerno ćemo prikazati i dokumentarni film sniman na 1. Danima suhozida na Hvaru, održanim sredinom ožujka ove godine – istaknuo je Ivan Zaninović Grande, predsjednik udruge Pjover, pokretač festivala i tvrdoglavi borac za očuvanje otočke tradicije.
J.T.