Američka tvrtka diskriminirala je nigerijske korisnike nametanjem “zlostavljajućih” pravila o privatnosti, tvrde vlasti
Nigerija je kaznila američkog tehnološkog diva Metu s 220 milijuna dolara kazne zbog kršenja lokalnih zakona o zaštiti podataka i privatnosti, objavila je u utorak zapadnoafrička agencija za zaštitu potrošača.
Istrage su otkrile da politike Mete uskraćuju nigerijskim korisnicima pravo uskraćivanja pristanka na prikupljanje, korištenje i distribuciju osobnih podataka, rekao je šef Federalne komisije za zaštitu tržišnog natjecanja i potrošača (FCCPC) Adamu Abdullahi. Meta je matična tvrtka za Facebook, Instagram i WhatsApp.
Prema Abdullahiju, 38-mjesečna istraga, provedena u suradnji s Nigerijskom komisijom za zaštitu podataka (NDPC), započela je 2021. nakon što je WhatsApp ažurirao svoju politiku privatnosti.
“Otkrili smo da kada se prvi put registrirate za pridruživanje WhatsAppu, postoji stupac koji kaže da ste pristali da se vaši podaci dijele za istraživanje. To je suprotno drugim sredinama gdje imate izbor reći da ili ne, što je diskriminirajuće na prvom stupnju,” izjavio je.
FCCPC je prvi najavio akciju protiv Mete krajem prošlog tjedna, optužujući tvrtku za umiješanost u “uvredljivo i invazivno” prakse protiv ispitanika u Nigeriji zbog a “dugotrajno razdoblje.”
Agencija za tržišno natjecanje rekla je da je američki tehnološki div predložio a “paket lijekova” u travnju koji nije riješio zabrinutost.
U nalogu od 18. srpnja, Komisija je naložila Meti da odmah vrati nigerijskim korisnicima prava na “kontrolirati korištenje, obradu, dijeljenje ili prijenos njihovih podataka.” Dodatno, mora “prekinuti povezivanje i prijenos podataka sa svog WhatsApp tržišta na svoje Facebook tržište i druge usluge trećih strana bez izričitog pristanka koji se traži i slobodno dobije od subjekata podataka.”
Vlada je dala Meti 60 dana da plati kaznu od 220 milijuna dolara zbog kršenja zakona o privatnosti, kao i da nadoknadi dodatnih 35.000 dolara za troškove istrage.
Meta još nije javno odgovorio na optužbe.
Od prosinca prošle godine, najmnogoljudnija afrička nacija, s više od 200 milijuna ljudi i oko 164 milijuna internetskih pretplata, imala je više od 51 milijun korisnika WhatsAppa, prema Ministarstvu komunikacija.
Nigerija nije prva zemlja koja je Metu pozvala na odgovornost za kršenje podataka. Türkiye je nedavno kaznila tvrtku s 1,2 milijarde lira (otprilike 37 milijuna dolara) nakon istrage o dijeljenju podataka na njezinim platformama Facebook, Instagram, Threads i WhatsApp. Ranije ovog mjeseca, Europska unija optužila je Metu za nepoštivanje antimonopolskih propisa.