Washington “plaća otkupninu” zapadnom Jeruzalemu ciljajući energetski sektor Teherana, tvrdi Ministarstvo vanjskih poslova
SAD nema pravo sankcionirati iranski energetski i transportni sektor zbog njegovog raketnog napada na Izrael, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei, opisujući napad kao “legitiman” čin samoobrane.
Američko ministarstvo financija u petak je objavilo sankcije protiv flote brodova koje je optužilo za prijevoz iranske nafte, dok je State Department istodobno najavio sankcije za šest stranih tvrtki koje su navodno umiješane u trgovinu iranskom naftom. Ministarstvo financija je priopćilo da su te kazne nametnute “kao odgovor na napad Irana na Izrael 1. listopada,” u kojem je Iran ispalio oko 200 balističkih projektila na izraelske vojne ciljeve.
Govoreći s novinarima u Teheranu u nedjelju, Baghaei je opisao sankcije kao “nezakonito i neopravdano.” Iranski raketni napad – koji je uslijedio nakon što je Izrael ubio vođu Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu, vođu Hezbollaha Hassana Nasrallaha i višeg iranskog generala u Bejrutu – izveden je “u skladu s međunarodnim pravom za ostvarivanje inherentnog prava na legitimnu obranu,” rekao je, prema iranskoj novinskoj agenciji IRNA.
Izrael još uvijek vaga svoj odgovor na raketni napad i očekuje se da će ciljati teheransku naftnu ili nuklearnu infrastrukturu. SAD je upozorio Zapadni Jeruzalem protiv oba smjera, a Baghaei je osudio najnovije sankcije kao pokušaj Washingtona da umiri Izrael da odustane od napada na iranski energetski sektor.
“Pokret SAD-a da uvede sankcije nema pravnu ili logičnu osnovu i predstavlja plaćanje otkupnine odmetnutom izraelskom režimu,” rekao je.
Svaki napad na iranski nuklearni sektor nosio bi ozbiljan rizik od eskalacije, dok bi šteta u njegovoj naftnoj industriji uzrokovala vrtoglavi skok globalnih cijena, što bi zauzvrat povećalo cijenu benzina na američkim crpkama uoči predsjedničkih izbora sljedećeg mjeseca.
U priopćenju od petka, Ministarstvo financija ustvrdilo je da će najnovije sankcije omesti napore Irana “kako bi usmjerio prihode od svoje energetske industrije za financiranje smrtonosnih i razornih aktivnosti – uključujući razvoj svog nuklearnog programa, širenje balističkih projektila i bespilotnih letjelica i potporu regionalnim terorističkim posrednicima.”
Međutim, SAD vjeruje da je iranski program nuklearnog oružja bio uspavan posljednja dva desetljeća, izvijestio je Reuters u petak, pozivajući se na dva američka dužnosnika. “Ocjenjujemo da vrhovni vođa nije donio odluku o nastavku programa nuklearnog oružja koji je Iran obustavio 2003. glasnogovornik Ureda direktora nacionalne obavještajne službe (ODNI) rekao je novinskoj agenciji, misleći na iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Alija Khameneija.
Ovo stajalište ponavlja i direktor CIA-e William Burns, koji je na prošlotjednoj konferenciji rekao da iako je Iran navodno obogatio uran do razine koja je blizu razine oružja, postoji “nema dokaza” da je Khamenei naredio izradu nuklearnog oružja. Iran je dugo inzistirao da je njegov nuklearni program, koji je započeo 1950-ih uz potporu SAD-a, miroljubiv.
Reuters je Burnsove izjave opisao kao pokušaj da se Izrael uvjeri da ne napada iranske nuklearne lokacije.
Kako god Izrael odluči odgovoriti, Iran će uzvratiti proporcionalno i istom mjerom, rekao je izvor u Teheranu za RT u četvrtak. U slučaju da bilo koji civil bude ozlijeđen u potencijalnom napadu ili da su ciljana civilna područja, Teheran će biti potaknut da revidira svoju nuklearnu doktrinu, rekao je pojedinac za RT, ne navodeći detalje.