Uz to što mandat uskoro istječe guverneru HNB-a Borisu Vujčiću koji bi po svemu sudeći trebao ostati na čelu centralne banke, mandati uskoro odnosno 18. srpnja ističu i njegovoj zamjenici Sandri Švaljek, ali i viceguvernerima Romanu Šubiću i Slavku Tešiji. Kako tvrde upućeni sudbina ovog trojca, odnosno nastavak njihovih karijera u HNB-u je pod upitnikom, a postoji mogućnost da neku od tih funkcija preuzme premijerov savjetnik Zvonimir Savić.
Posebice se to odnosi na 70-godišnjeg Slavka Tešiju koji je ionako najstariji dužnosnik HNB-a. Tešija je inače svojedobno proglašen najplaćenijim dužnosnikom u Republici Hrvatskoj, a njegova biografija otkriva kako je rođen u Ludbregu.
Diplomirao je na zagrebačkom Fakultetu za vanjsku trgovinu nakon čega je magistrirao na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu- smjer Organizacija i menadžment. Prvi posao bio mu je onaj u Privrednoj banci nakon čega je postao zaposlenik HNB-a gdje je prvo obnašao dužnost višeg devizno-monetarnog inspektora.
Tešijina imovinska kartica
Potom je preuzeo dužnost direktora Direkcije za deviznu i kreditno-monetarnu inspekciju banaka, a onda postaje direktor Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka. U HNB se vratio 96-te godine, a onda je jedno vrijeme radio kao direktor Direkcije za platni promet s inozemstvom i međunarodne odnose s bankama da bi potom postao predstavnik Hrvatske u Komisiji za bankarsku tehniku i praksu pri Međunarodnoj trgovačkoj komori u Parizu gdje je proveo tri mandata u trajanju od četiri godine.
Tešija je od 2014. radio kao glavni savjetnik u Sektoru podrške poslovanju HNB-a, a 2014.godine postaje i ovlašteni predstavnik RH za sukcesiju financijske imovine i obveze bivše SFRJ da bi ga potom u Saboru imenovali viceguvernerom koji je uz to koordinirao i rukovodio poslovima iz područja Ureda za koordinaciju poslova i sukcesije i Ureda za reguliranje deviznog poslovanja. Prema podacima iz imovinske kartice Tešija u HNB-u zarađuje 7.167 eura. U imovinskoj kartici spominje devet kredita i dugovanje od 247 eura Sony Centru, dugovanje od 248 eura Andabaka Splitu te dugovanja Ferotermu i Emezeti u Kaštel Sućurcu.
Na popis svoje imovine Tešija je upisao kuću s okućnicom od 270 m2 u Zagrebu vrijednu 212.356 eura kao i vikendicu od 65 m2 u Kaštel Sućurcu procijenjenu na 79.633 eura. Svoj Peugeot partner iz 2003.godine procijenio je na 2.000 eura. U imovinsku karticu upisao je i djetetov Ford Focus iz 2004.godine vrijedan 1.800 eura kao i suprugin VW Tiguan iz 2023.godine vrijedan 29.600 eura.
Švaljek surađivala s Bandićem
Švaljek je pak široj javnosti poznata zbog suradnje s pokojnim zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem s kojim se doduše sučelila kada se odlučila kandidirati za zagrebačku gradonačelnicu u čemu na koncu nije uspjela. Inače je Švaljek doktorirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a radila je na Ekonomskom institutu kao znanstvena suradnica i istraživačica, a jedno vrijeme bila je i ravnateljica Instituta. Političkim vodama zaplivala je 2013. godine, kada je postala kandidatkinja na Bandićevoj listi, a to joj je, pak, osiguralo poziciju zamjenice gradonačelnika, a kada je on obitavao u Remetincu, Švaljek je preuzela i njegovu funkciju. Kada se Bandić domogao slobode, sukob između tog „neraskidivoga“ dvojca isplivao je na površinu, a nisu se mogli usuglasiti ni po pitanju kadrovskih rješenja. Bandić se uskoro riješio Švaljek, a ona je dala ostavku na poziciju zamjenice, te se vratila na Institut.
Kada se okušala kao kandidatkinja za gradonačelnicu, te ostala bez željenog rezultata, okrenula se drugim pothvatima. Premda je ušla u Gradsku skupštinu, tu je poziciju napustila i smjestila se na znatno bolji položaj u HNB-u. Nedavno je saborski klub Mosta najavio podizanje kaznene prijave protiv Švaljek za koju je Index tvrdio da je trgovala dionicama Zagrebačke banke dok je bila u Savjetu HNB-a i to kao ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb.
Švaljek je naime 2007.godine u kratkom roku od svega mjesec dana kupila, a onda i prodala dionice navedene banke zaradivši za Ekonomski institut 142.569 kuna. Članovi Savjeta HNB-a u to doba nisu smjeli trgovati dionicama banaka, a problematičnim se uspostavilo i to što se o toj trgovini ništa nije znalo, iako se moralo znati što je dodatnu dimenziju dobilo onda kada se saznalo da Švaljek o tome nije govorila istinu ni djelatnicima HABF-e koji su obavljali nadzor.
NAJPLAĆENIJA DUŽNOSNICA U DRŽAVI! Dnevnica od 1900 kuna: Bandić Sandri Švaljek nikada nije oprostio izdaju
Mostovci najavljivali prijavu
“Predmet ove kaznene prijave je da je Sandra Švaljek u upravnom procesu, koje je zatražilo Županijsko državno odvjetništvo, a koje je trebala provesti Hanfa, dala lažni iskaz”, rekao je jučer zastupnik Mosta Zvonimir Troskot no Švaljek je opovrgnula da je radila za osobni interes. Ono što se ne može opovrgnuti jest da Švaljek u HNB-u mjesečno zarađuje 6.723 eura. Suprug u Eurohercu zarađuje 1.910 eura mjesečno. Svoj stan u Zagrebu od 126 m2 Švaljek je procijenila na 379.200 eura. U Zagrebu Švaljek posjeduje i dvije garaže- prva od 36 m2 procijenjena je na nešto više od 40 tisuća eura, garaža od 42 m2 procijenjena je pak na podjednak iznos. Voćnjak u Krapini od 1445 m2 procijenjen je na oko 2.654 eura. Ona i suprug imaju ušteđevinu od 451.000 eura.
Najmlađi viceguverner Šubić spominjan je u medijima nakon što je donesen zakon koji regulira rad agencija za naplatu dugovanja, odnosno utjerivača dugova. HBB je time postao mandatar i regulator koji navedenim tvrtkama izdaje licence za rad. Od prve od tih tvrtki koje su dobile dozvolu za rad- APS Hrvatska Šubić je povoljno kupio vilu u Zagrebu, a ta istu tvrtku Hrvatska udruga agencije za naplatu potraživanja jednoglasno je izbacila iz svoje udruge radi neetičnog poslovanja i narušavanja ugleda. Šubić koji je inače docent na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u HNB-u zarađuje 6.093 eura mjesečno. Supruga je također zaposlena u HNB-u gdje zarađuje oko 2.500 eura mjesečno.
U Zagrebu Šubić posjeduje kuću s okućnicom od 1076 m2 vrijednu 398.691 euro. Voćnjak od 42 m2 u Zagrebu procijenio je na 2.627 eura. Supruga je vlasnica Mazde 3 iz 2021.godine procijenjene na 25.000 eura, a posjeduje i 2.500 eura vrijednu Opel Corsu iz 2007.godine te 26 dionica Podravke čija pojedinačna nominalna vrijednost iznosi 29,20 eura kao i štednju od 13.500 eura te štednju od 18.000 eura.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.