U dolini Neretve, uz Jadransku magistralu, već desetljećima postoji živopisna tržnica na kojoj se prodaje voće i povrće. Stanovnici ovog kraja prodaju svoje domaće proizvode uzgojene samo nekoliko koraka od prodajnog mjesta, privlačeći i domaće kupce i turiste.
Posebno u ovo doba godine, tržnica uz magistralu kod Opuzena postaje središte susreta lokalnih proizvođača i turista. Tržnica je prozvana najskupljom u Hrvatskoj, no domaći proizvođači to ne vide kao problem.
“Ako možemo naplatiti jednu kavu u Dubrovniku, koji je ”wow”, pet, šest ili sedam eura, mislim da se kilogram voća može platiti četiri eura i mislim da nismo opravdano prozvani kao najskuplja tržnica”, kaže Nevenka Odak, poljoprivredna proizvođačica i prodavačica za HRT.
@zagrebinfo uvozno voće na tržnicama namju kao domaće, kome više vjerovati? #zagrebinfo #zagreb #tržnica #voće ♬ original sound – zagreb.info
Kvaliteta iznad svega
Cijene možda jesu visoke, ali turisti cijene kvalitetu domaćih proizvoda. “Za kilogram suhih smokava turistima je petnaest eura prava sitnica. A suhe smokve! Pa to su najbolje i svježe za probavu i zdravlje i sve je lokalno i domaće”, kaže Anita iz Slovenije. Sličnog mišljenja je i Lukas iz Poljske: “Savršeno je! Okus lubenice je tako sočan i ukusan. Svakome bih preporučio ove proizvode.”
Iako su domaći gosti najviše skeptični prema cijenama, proizvođači tvrde da je sve što nude svježe i visoke kvalitete. “Meni je sin sad otišao po friške “pomidore”, a ove sa štanda će nositi doma sušiti. Imaju stalno frišku robu”, kazala je Ružica, također poljoprivredna proizvođačica i prodavačica. Među najpopularnijim proizvodima su svježe cijeđeni sokovi agruma, čija cijena iznosi pet do šest eura po litri.
Ruglo Vrapča konačno odlazi u povijest: Saznali smo kad bi trebala biti dovršena nova tržnica
Zadovoljstvo unatoč kritikama
Prodavači su uglavnom zadovoljni prodajom, posebno tijekom ljetnih mjeseci kada su turisti najbrojniji. Na prozivke o visokim cijenama više ne obraćaju pažnju.
“Onda pokušate objasniti ljudima da nije isto pojesti breskvu koja je ubrana jutros i pojesti breskvu koja je dovezena iz tamo neke zemlje i imate osjećaj kao da jedete krumpir ili breskvu, sasvim je svejedno”, dodaje Nevenka.
Unatoč kritikama, nadaju se da će njihov način života i poslovanja opstati, jer, kako kažu, živjeti se mora. Tržnica uz Jadransku magistralu tako ostaje simbol kvalitete i tradicije, a domaći proizvođači ponosno nude svoje najbolje proizvode svima koji cijene svježinu i autentičnost.
Komentari