Dok SAD smanjuje pšlanirani kupnju aviona F-35 Lightning II za fiskalnu godinu 2026. sa 74 na 47 zrakoplova, kritike zbog rastućih troškova i zabrinutost zbog dugoročne održivosti usred brzog razvoja dronova ponovno dobivaju na pozornosti. Prema predloženom proračunu Ministarstva obrane, narudžba F-35 smanjuje se na 47 mlažnjaka, a sredstva će se preusmjeriti na nadogradnju flote, poboljšanu održivost i spremnost – područja koja su povijesno predstavljala izazov za program.
Riješit će se ključna logistička pitanja i povećati operativna dostupnost flote zrakoplova, tvrde. Američki obrambeni proračun također dodjeljuje sredstva za niz projekata, uključujući sustav raketne obrane Golden Dome, borbeni zrakoplov 6. generacije F-47, dodatne ratne brodove, kao i streljivo i oružane sustave sljedeće generacije. Dužnosnici američkog obrambenog ministarstva naglašavaju svoju kontinuiranu predanost programu F-35 i njegovoj ulozi u osiguravanju zračne nadmoći za njih i njihove saveznike unatoč smanjenju narudžbi. No, ranije su i Trump i Musk (dok se još nije posvađao s Trumpom), doveli u pitanje isplativnost aviona.
‘Najskuplji program naoružanja na svijetu’
Unatoč svojoj tehnološkoj superiornosti, program F-35 suočava se s nizom kritika, prvenstveno zbog visokih troškova proizvodnje i razvoja. Njegovi visoki troškovi nameću značajan teret i SAD-u i međunarodnim partnerima, stvarajući društvene i političke reakcije. Procjenjuje se da troškovi “životnog” ciklusa programa (uključujući nabavu, rad i održavanje) iznose oko 2 bilijuna dolara, a povećanje troška tijekom godina ostaje ključna točka kritike. Zato se F-35 često naziva “najskupljim programom naoružanja na svijetu”, piše turska državna agencija AA.
Iako se očekivalo da će se troškovi zrakoplova stabilizirati i pasti nakon određene točke u programu, fluktuacije cijena tijekom razdoblja nabave te dodatni zahtjevi za plaćanjem, izazvali su sumnje među zemljama kupcima. Visoki operativni troškovi održavanja i sata leta također opterećuju obrambene proračune zemalja. Istovremena strategija proizvodnje i testiranja u programu također je kritizirana, jer je dovela do skupih promjena zbog, kako to zovu, poboljšanja dizajna.
Zemlje su dodatno izrazile kritička mišljenja u vezi sa pristupom sadržaja programa, naglašavajući da ne mogu pristupiti programima otvorenog koda za razvoj zrakoplova, što dovodi do ozbiljnih izazova u modernizaciji, integriranoj logističkoj podršci te postprodajnom održavanju i popravku. Kašnjenja u korisničkoj službi vezana uz rasporede i vremenske rokove također su potaknula pritužbe.
Tehnološki pritisak bespilotnih zrakoplova
Osim što se suočava s kritikama zbog svoje cijene, F-35 je također pod pritiskom tehnološke konkurencije. Posljednjih godina postignut je brz napredak u tehnologijama bespilotnih borbenih zrakoplova, a očekuje se da će novi sustavi pratiti postojeće zrakoplove 5. generacije, djelovati uz njih i na kraju ih zamijeniti. Svojim brzim razvojem, sposobnostima i isplativošću, bespilotne borbene letjelice još dodatno dovode u pitanje isplativost nabave F-35. Zbgo svega toga, nedavno je i Kanada počela razmatrati nabavu švedskih Gripena umjesto planiranih F-35, a Saudijska Arabija, umjesto dugo željenog F-35 razmatra turski KAAN.
Zbog nečuvenog rasta troškova, kanadski ugovor o nabavi američkih F-35 na rubu propasti