Najstarije otkriveno kameno oruđe pronađeno je u arheološkom nalazištu starom 3,3 milijuna godina u West Turkani u Keniji, prema nalazima objavljenim 2015. u časopisu “Nature”. Autori su otkriće nazvali “novim početkom poznatog arheološkog zapisa”, budući da su ovi kameni alati stariji od onih iz Oldowanovog alata 700.000 godina.
Arheološka iskapanja nalazišta nazvanog Lomekwi 3 započela su 2011. godine, kada su pronađeni prvi drevni artefakti.
2012. godine nastavljeni su arheološki radovi. U to je vrijeme otkriveno još više nalaza, uključujući kameno oruđe i fosile, prema studiji. Na tom je mjestu iskopano ukupno 149 artefakata.
ARHEOLOZI ISKOPALI NEOČEKIVANI NALAZ U GROBNICI KOJA VJEROJATNO PRIPADA RIMSKOM GLADIJATORU
Među otkrivenim kamenim oruđem bile su i oštre kamene ljuskice, prema istraživanju. Datiranje vulkanskog pepela i minerala oko tog područja pomoglo je da se kamenim alatima odredi starost od 3,3 milijuna godina.
Ovi kameni artefakti prethode rodu Homo, no tko je točno odgovoran za njihov nastanak nije poznato, iako postoje brojne teorije.
“Postojao je hominin zvan Kenyanthropus platyops, koji je pronađen vrlo blizu mjesta gdje se iskopavaju alati Lomekwi 3. I taj je hominin bio u blizini u vrijeme kada su alati izrađivani”, dr. Nick Taylor, iz Nacionalnog centra za Znanstveno istraživanje u Francuskoj i Sveučilište u Leidenu u Nizozemskoj rekli su, prenosi BBC.
ARHEOLOZI ISKOPALI DOBRO OČUVANU EGIPATSKU GROBNICU STARU 4000 GODINA
“Šire gledano, u istočnoafričkoj regiji postoji još jedan hominin, Australopithecus afarensis, koji je poznat po fosilu Lucy, koji je još jedan kandidat”, također je rekao Taylor, prema izvoru.
Ovo otkriće potaknulo je mnoga pitanja istraživačima o sofisticiranosti ovih drevnih vrsta.
“To sugerira da su vrste poput australopiteka mogle biti dovoljno inteligentne da naprave kameno oruđe – da su imale kognitivne i manipulativne sposobnosti za obavljanje ovakvih zadataka”, rekao je dr. Ignacio de la Torre s Instituta za arheologiju Sveučilišnog koledža London, za BBC. .
12-GODIŠNJI DJEČAK ŠETAO PSA U ENGLESKOJ NALETIO NA ZApanjujući DREVNI NALAZ: ‘RELATIVNO RIJETKO’
Ovi kameni alati stari 3,3 milijuna godina nisu najnoviji koji su pronađeni u Keniji. Zapravo, studija objavljena u veljači 2023. u časopisu “Science” istaknula je više kamenih alata koji su pronađeni u Keniji, a koji su također među najstarijima na svijetu.
Ti konkretni alati datiraju prije 2,9 milijuna godina, s namjerom rezanja vodenkonja za meso, objavili su istraživači u studiji.
Iako ovi kameni alati možda ne datiraju tako daleko kao alati stari 3,3 milijuna godina, noviji nalaz više odgovara Oldowan alatima koji su se pojavili diljem Afrike i na drugim mjestima diljem svijeta, Shannon McPherron, arheologinja na njemačkom Institutu Max Planck za evolucijsku antropologiju za kojeg je Associated Press primijetio da nije bio uključen u studiju, rekao je za novine.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ti su alati napravljeni držanjem kamena u jednoj ruci, a zatim ga udaranjem drugim kamenom, uzrokujući otkidanje oštrih ljuskica, rekla je Kathy Schick s Instituta kamenog doba u Indiani, za koju je Associated Press primijetio da nije bila uključena u istraživanje izlaz.
Ovi posebni alati pronađeni su na nalazištu Nyayanga tijekom iskopavanja koja su započela 2015.