Najveći britanski mirovinski fondovi najavili su ulaganje od 50 milijardi funti (oko 58 milijardi eura) u fondove rizičnog kapitala i infrastrukturne projekte do 2030. godine, što će značajno financijski potaknuti britanske startupe, piše Sifted.
“Sporazum nazvan ‘Mansion House Accord’ potpisat će 17 mirovinskih društava i osiguravajućih kuća koje upravljaju mirovinskim fondovima vezanim uz zaposlenje u Britaniji. Ta društva zajedno upravljaju s oko 90 posto ukupnih sredstava u britanskim mirovinskim fondovima koji funkcioniraju po principu individualnih uplata. Inicijativu za ovaj sporazum pokrenula je prethodna konzervativna vlada još 2023. godine.”
Tako će se potpisnici poput Avive, Legal & General i M&G obvezati da će usmjeriti 10 posto svojih mirovinskih portfelja u imovinu koja potiče gospodarski rast – infrastrukturu, nekretnine i privatni kapital, uključujući fondove rizičnog kapitala. Od toga će najmanje 5 posto uložiti u startupe i projekte sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Britanska ministrica financija Rachel Reeves izjavila je: “Pozdravljam ovaj hrabar iskorak naših najvećih mirovinskih fondova. Ovime ćemo osloboditi milijarde za velike infrastrukturne projekte, čistu energiju i inovativne startupe – što će donijeti gospodarski rast, povećati vrijednost mirovinskih fondova i osigurati veću sigurnost u mirovini za radnike.”
Tehnološka zajednica podržala je ove planove još u studenome prošle godine, kada je Reeves najavila strategiju za snažnije uključivanje mirovinskih fondova u domaće investicije.
Dom Hallas, izvršni direktor lobističke skupine Startup Coalition, tada je komentirao: “Reforme mirovinskih fondova predstavljaju jedan od najsnažnijih instrumenata rasta koje Ministarstvo financija može aktivirati. Kada ih provedu, možemo očekivati milijarde funti koje će dodatno ojačati britanski tehnološki ekosustav temeljen na rizičnom kapitalu – što koristi ne samo osnivačima startupa, već i mirovinama britanskih radnika.”
Ujedinjeno Kraljevstvo nastoji oživjeti svoje gospodarstvo nakon sporog početka 2025. godine. Situaciju dodatno otežava trgovinski rat koji je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump, koji je uzdrmao svjetska financijska tržišta.
Najavljeni iznos od 50 milijardi funti manji je od 80 milijardi koje je vlada spominjala u studenome. Državna razvojna banka British Business Bank dobila je regulatorno odobrenje Financijske agencije (FCA) kako bi britanskim mirovinskim fondovima i drugim institucionalnim ulagačima omogućila pristup vlastitim investicijskim prilikama unutar domaćih fondova rizičnog kapitala.