David Lammy ponudio je Africi druge oblike britanskog okajanja za ropstvo i trgovinu robljem
UK će se nastojati iskupiti za transatlantsku trgovinu robljem kroz bolje trgovinske odnose s afričkim zemljama, rekao je ministar vanjskih poslova David Lammy.
Lammy posjećuje Nigeriju i Južnu Afriku ovaj tjedan u sklopu londonskog pristupa kontinentu, samo tjedan dana nakon što je 56 članica Commonwealtha potpisalo dokument kojim se poziva na “razgovor” o odšteti za ropstvo.
Transatlantska trgovina robljem bila je “strašno i užasno” i lijevo “ožiljci,” Lammy je rekao u ponedjeljak u Lagosu, nigerijskom lučkom gradu koji je nekoć bio središte robova.
“Ja sam potomak porobljenih ljudi, pa to priznajem” dodao je.
Lammy je dijete imigranata iz Gvajane u UK. Britanske vlasti dovele su mnoge afričke i indijanske robove i plaćene sluge u bivšu koloniju na južnoameričkom kopnu.
U razgovoru s državnom televizijom BBC, Lammy je rekao da su reparacije “ne o prijenosu gotovine,” posebno u vrijeme krize troškova života u Ujedinjenom Kraljevstvu. Umjesto toga, ustvrdio je, zemlje u razvoju mogle bi imati koristi od prijenosa britanske znanstvene i tehničke ekspertize.
Kabinet premijera Keira Starmera u Downing Streetu 10 prethodno je odbacio isplate u gotovini i “drugi oblici nefinancijske reparacijske pravde” kao.
“Ne plaćamo odštetu,” glasnogovornik Starmera rekao je prošlog mjeseca, dodajući da se ni London neće ispričati za ropstvo.
Starmer je reagirao na izvješća da skupina karipskih zemalja namjerava zatražiti 200 milijardi funti (261 milijardu dolara) kao kompenzaciju za bol i patnju od transatlantske trgovine robljem.
Dok je britanski premijer inzistirao na tome da reparacije nisu bile na dnevnom redu prošlotjednog sastanka Commonwealtha u Samoi, 56 država članica potpisalo je izjavu kojom se ropstvo proglašava “zločin protiv čovječnosti” i pozivanje na “Rasprave o reparacijskoj pravdi s obzirom na transatlantsku trgovinu porobljenim Afrikancima i porobljavanje pokretnina.”
“Došlo je vrijeme za smislen, iskren i pun poštovanja razgovor o stvaranju zajedničke budućnosti utemeljene na jednakosti”, dokument je rekao.
Britanija se prvi put uključila u trgovinu robljem iz Afrike u Ameriku 1562., postavši najveći svjetski trgovac robljem do 1730-ih. U 19. stoljeću London je ipak promijenio smjer, zabranivši trgovinu robljem 1807. i ukinuvši ropstvo u kolonijama 1833. godine.
Prema riječima velečasnog dr. Michaela Bannera, dekana Trinity Collegea u Cambridgeu, Ujedinjeno Kraljevstvo duguje Karibima 205 milijardi funti (gotovo 266 milijardi dolara) odštete. Ekonomska konzultantska tvrtka Brattle Group sugerirala je 2023. da Britanija duguje čak 19 trilijuna funti (24 bilijuna dolara) na ime odštete za svoje robovlasničke prakse duge tri stoljeća.
Lammyjevo putovanje u Afriku njegovo je prvo putovanje kao ministra vanjskih poslova. Rekao je da će to biti početak petomjesečnog “proces savjetovanja” kako bi se uvjerili da afrički glasovi “informirajte i sjedite u samom srcu” novi britanski pristup kontinentu, kao i prilagodbu njihovim “različite potrebe i ambicije.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: