Nakon 14 godina donesena je presuda Tonćiju Stupčiću koji je skrivio prometnu nesreću u kojoj je poginulo troje mladih ljudi, 19-godišnja Martina Škoda, 21-godišnji Ante Pogorilić i 24-godišnji Marin Orlić.
Tragedija se dogodila oko dva sata ujutro na Pagu kada se društvo vozilo iz jednog kafića u drugi, no na putu do lokala tada 21-godišnji vozač Stupčić sletio je autom s ceste. On je bio jedina osoba koja je preživjela užas, a nakon što ga je policija odvezla kući pokušao si je oduzeti život puškom.
Prva presuda kojom je osuđen na četiri godine i šest mjeseci zatvora donesena je 2017. godine, no Županijski sud u Splitu ju je ukinuo vratio slučaj na novo suđenje. Zadarsko tužiteljstvo žalilo se na presudu, smatrajući da nije primjerena posljedici i načinu počinjenja kaznenog djela, a istog su stava bili i roditelji preminulih, koji su za vozača tražili najstrožu kaznu.
‘Sjedili smo, pričali, zafrkavali se i pili’
Nakon drugog suđenja, Stupčić je osuđen na kaznu od tri godine i šest mjeseci zatvora, a mora platiti i troškove sudskog postupka u visini od 12.515,54 eura.
Tijekom postupka je rekao da se ne osjeća krivim, kao i da bi volio da je on mrtav, a poginuli živi, kao i da je tog dana s poginulim Antom i još dvojicom mladića radio na uređenju jednog vrta u Pagu. Navečer su, kazao je, svi zajedno otišli u kafić izvan mjesta jer je bio vikend.
“Sjedili smo, pričali, zafrkavali se i pili. Ja sam tu večer popio tri male pive. Pred zatvaranje smo pričali gdje bismo mogli dalje ići i odlučili smo ići u Pag”, rekao je i dodao da putem nisu pili i da je vozio brzinom od 90 do 100 kilometara na sat.
No, onda se dogodila tragedija. Stupčić tvrdi da je u jednom trenutku osjetio udarac u sic i tada je desno kolo zahvatilo šljunak sa strane ceste. “Da bih vratio auto na kolnik, okrenuo sam volan ulijevo i nakon toga se više ničega ne sjećam. Sljedeće čega se sjećam je da sam se probudio u autu, ruke su mi bile na volanu, podignuo sam glavu i pitao ‘jeste li svi dobro’, no u autu nikoga nije bilo”, prisjetio se.
Iako tvrdi da ni on ni ostali nisu pili u autu, nedaleko od mjesta nesreće pronađena je otvorena boca Coca-Cole i otvorena boca viskija.
Stravična nesreća u Vinkovcima: Radnika na poslu zahvatio požar, prevezen je u bolnicu
Stupčiću je nakon nesreće izmjereno 0.93 promila alkohola u krvi, što se ne vodi kao pijanost, već kao pripitost. Iako je u prvoj presudi navedeno da je do nesreće došlo zbog prebrze vožnje, Vrhovni je sud u ukinutom rješenju naveo da brzina nije vjerojatni uzrok nesreće, već da je tragedija nastupila zbog alkoholiziranosti vozača.
Kao olakotnu okolnost sud je u obzir uzeo činjenicu da je Stupčić u vrijeme počinjenja kaznenog djela bio mlada osoba te da sada skrbi o dvoje maloljetne djece. Također je uzeo u obzir da je je izrazio iskreno žaljenje zbog nastalih posljedica, kao i njegovo ponašanje neposredno nakon prometne nesreće, kada je pokušao pomoći stradalima.
No, s druge strane, optuženik je kazneno djelo počinio sa svjesnim nehajem jer je bio svjestan da vozeći pod utjecajem alkohola može dovesti u opasnost ostale sudionike u prometu, lakomisleno smatrajući da se to neće dogoditi ili da će to moći spriječiti, stoji u presudi.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.