Stephan Zunes, profesor politike na Sveučilištu San Francisco, upozorio je ljude da prebrzo ne pripisuju motiv napadu na Trumpa, što će, kako je rekao, sigurno “doprinijeti ludilu političke scene”.
“Za razliku od drugih zemalja, većinu naših pokušaja ubojstava [u SAD-u] čine ljudi koji su mentalno bolesni i nemaju političku motivaciju”, rekao je Zunes za Al Jazeeru. Unatoč tome, rekao je Zunes, napad odražava društvo u kojem “prijetnje političkim nasiljem rastu” i vjerojatno će dodatno potaknuti “teorije zavjere i s ljevice i s desnice”.
Razne teorije i optužbe su krenule brzo nakon pucnjave
Zbilja, bile su potrebne samo minute nakon napada na Trumpa da započnu razne teorije o toke tko stoji iza pokušaja i je li pokušaj atentata sceniran. Tako je pojam “Antifa” postao jedan od najtraženijih na mreži X nakon što je nekoliko komentatora za napad okrivilo “poznatog Antifa aktivista” imena Mark Violets. Sam Trump je često spominjao i osuđivao ovaj pokret kao radikalne i nasilne ljevičare koji žele uništiti američko društvo.
Tijekom svog predsjedničkog mandata Donald Trump i njegovi stratezi tvrdili su da se tzv. duboka država (“deep state”) miješa u njegove planove i da je Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Država dio duboke države. Pristaše predsjednika Trumpa koristile su pojam duboke države za pozivanje na optužbe da obavještajni službenici i dužnosnici izvršne vlasti utječu na politiku putem curenja informacija, planiranja operacija ili drugih internih sredstava.
Zbilja, ubrzo nakon pucnja na Trumpa, poznati teoretičar zavjera Alex Jones je okrivio “duboku državu”. Slično tome, X profili sa stotinama tisuća sljedbenika poznatih po dijeljenju sadržaja o teoriji zavjere QAnon dijele imena demokrata i republikanaca visokog profila za koje su rekli da su “možda bili u dosluhu” s CIA-om u organizaciji da se ovaj incident dogodi, prenosi NBC News.
S druge strane, Trump se nikada nije značajno potvrdio opovrgnuti brojne teorije zavjera koje mu idu u korist i koje ga predstavljaju kao neustrašivog borca protiv sila iz sjene.
Reaganu je pokušaj atentata jako pomogao da dobije izbore
Trumpov pokušaj ubojstva povećava njegove izglede da ponovno osvoji Bijelu kuću, prema brojnim ulagačima. Prije pucnjave, tržišta su reagirala na izglede Trumpovog predsjedništva gurajući američki dolar uz strmiju krivulju prinosa američkih državnih obveznica, a ta bi trgovanja mogla ojačati sljedeći tjedan, rekao je Rong Ren Goh iz Eastspring Investmentsu u Singapuru za Al Jazeeru.
“Iz sjećanja, republikanski predsjednik Ronald Reagan popeo se 22 postotna boda u anketama nakon pokušaja atentata [1981.]. Izbori će vjerojatno biti premoćni. To vjerojatno smanjuje neizvjesnost”, rekao je Nick Ferres, glavni direktor za investicije u Vantage Point Asset Managementu.
U kontekstu Trumpa koji se gotovo svakodnevno predstavlja kao borac protiv raznih destruktivnih i moćnih sila u društvu, preživljeni atentat, će mu skoro sigurno pomoći kod izbora. Pomaže mu i što je glavni protukandidat Joe Biden često nekohezivan u razmišljanju i izražavanju. Slike Trumpa kako krvave glave ponosno podiže pesnicu će zasigurno ući u svijest američkih birača.
BBC: Započelo je mračno i opasno poglavlje američke politike