Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 15. travnja, između ostalog, usvojio je i zaključak kojim se od Vijeća ministara BiH, kao i od Upravnog odbora i rukovodstva Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO), zahtijeva da u roku od sedam dana obustave i stave izvan snage otvoreni postupak javne nabave za kupovinu zgrade za potrebe UNO, koji je raspisan 1. travnja ove godine.
Taj rok je istekao, a postupak javne nabave zgrade za UNO BiH nije obustavljen.
Portal Raport je uputio upit UNO BiH jesu li upoznati sa zaključcima Zastupničkog doma PSBiH i hoće li ih provesti u djelo.
„Uprava za neizravno oporezivanje zaprimila je zaključke te će se o svakome očitovati i dostaviti odgovore Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH“, kazali su iz UNO BiH za Raport.
Za Zastupnički dom PSBiH sporno je to što su sredstva za kupovinu zgrade UNO BiH, koja se pokušava osigurati već 13 godina, s početnih 37,9 milijuna KM porasla na 103,4 milijuna KM, a taj je iznos već uplaćen na račun UNO BiH.
Posebno je problematično što se u javnosti već dugo govori kako se zgrada za UNO BiH planira kupiti od firme Grand Trade, u vlasništvu Mile Radišića, za kojeg se tvrdi da je kum Milorada Dodika, zbog čega je potencijalna kupovina već dobila obilježja korupcijske afere poznate pod nazivom „kumovska zgrada“.
Vijeće ministara ignorira zahtjeve zastupničkog doma
S druge strane, Vijeće ministara BiH potpuno je ignoriralo zahtjeve i zaključke zastupničkog doma PSBiH – i kada je riječ o obustavi kupovine „kumovske zgrade“ i kada se tražilo da se hitno pokrene procedura preusmjeravanja 103 milijuna KM namijenjenih za tu kupovinu na izmirenje duga slovenskoj kompaniji Viadukt, kojeg entitet Republika Srpska, iako odgovoran za taj dug, odbija platiti.
Umjesto da postupe po zaključku Doma, predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto te ministri iz SNSD-a i HDZ-a BiH, na sjednici održanoj 22. travnja, preglasali su ministre iz Trojke i odlučili da se dug Viaduktu isplati iz dobiti Centralne banke BiH koja se uplaćuje u državni proračun.
Već sada je jasno da taj plan SNSD-a i HDZ-a neće proći jer neće dobiti podršku ni Predsjedništva BiH ni zastupničkog doma PSBiH.
U međuvremenu, iako natječaj za kupovinu zgrade UNO BiH nije poništen – kako je to zatražio Zastupnički dom PSBiH – on je ipak privremeno obustavljen.
Razlog je jedna žalba na natječajnu dokumentaciju, o čemu je Raport ranije izvijestio.
Naime, postupak je obustavljen nakon što je Uprava za neizravno oporezivanje, kako je potvrđeno za Raport, donijela rješenje o djelomičnom prihvaćanju žalbe jednog pravnog subjekta na natječajnu dokumentaciju. Žalba se odnosi na kriterije za dodjelu ugovora.
„Navedeno rješenje nije konačno, te podnositelj žalbe može uložiti novu žalbu u roku od 10 dana od dana prijema rješenja. Postupak će se nastaviti po okončanju žalbenog postupka“, naveli su iz UNO BiH za Raport, pojašnjavajući da će to biti kada rješenje postane konačno ili u slučaju nove žalbe, kada Ured za razmatranje žalbi donese odluku.
A kada će žalbeni postupak, koji se može otegnuti mjesecima – osobito ako dođe do spora pred Sudom BiH – biti okončan, nitko ne zna.
Ne treba zaboraviti da i u slučaju da se žalbeni postupak oko natječajne dokumentacije završi u razumnom roku, i da se nabava nastavi, postoje dodatni rokovi za žalbe na sam izbor ponuđača.
Zbog „kumove zgrade“ napetosti u SNSD-u
Već sada je jasno da se kupovina „kumovske zgrade“ neće realizirati brzo, kako su planirali SNSD i Milorad Dodik – čak i ako se ne ispoštuje zaključak zastupničkog doma, što u njihovim redovima izaziva paniku i bijes. Prije svega jer SNSD kontrolira Ministarstvo financija i trezora BiH, UNO BiH, te ima podršku HDZ-a BiH u Vijeću ministara da se sredstva za zgradu ne diraju – ali realizacija ovog sumnjivog posla ipak ne uspijeva.
Zanimljivo je i to što, kako piše Raport, Zoran Tegeltija, direktor UNO BiH i kadar SNSD-a, u posljednje vrijeme pokazuje oprez u odnosu na zahtjeve stranačkog šefa u vezi s kupovinom „kumovske zgrade“.
Tako je Tegeltija poslušao Dodika da krajem ožujka poduzme sve potrebne korake za brzo raspisivanje natječaja. Međutim, ovoga je puta odlučio raspisati natječaj po Zakonu o javnim nabavama BiH, a ne po posebnoj odluci kojom bi se ta nabava izuzela od primjene zakona – kako je UNO postupao u prethodnim pokušajima kupovine zgrade.
Prema tvrdnjama Raportovih izvora, Tegeltijina opreznost razljutila je Dodika, te bi višemjesečni „tinjajući sukob“ između njih mogao uskoro eskalirati.
To bi se moglo odraziti ne samo na odnos predsjednika SNSD-a i direktora UNO BiH, već i na ukupne odnose unutar SNSD-a, te dovesti do vidljivije podjele među strujama u stranci, od kojih jednu, prema tvrdnjama dobro upućenih izvora, u velikoj mjeri vodi i kontrolira upravo Zoran Tegeltija.