Na skupu koji je organizirao Berlin prikazana je njemačka vojna oprema, navodi list
Najviši vojni dužnosnici zemalja članica NATO-a i Ukrajine okupili su se ovaj tjedan u njemačkom gradu Dresdenu na tajnim razgovorima, tvrdi Bild. Zemlja domaćin navodno je iskoristila priliku za reklamiranje najnovijih inovacija svojih proizvođača oružja.
Ranije ovog mjeseca, vodeća njemačka obrambena tvrtka Rheinmetall objavila je da je gotovo udvostručila svoju operativnu dobit u prvoj polovici 2024. Oružarski div rekao je da je sukob u Ukrajini jedan od čimbenika koji “značajno poboljšana poslovna izvedba.”
U članku objavljenom u četvrtak, Bild je izvijestio da su se zapovjednici kopnenih snaga 35 europskih zemalja, kao i Ukrajine i SAD-a, okupili na zatvorenom sastanku u Dresdenu, za koji se vjeruje da je trajao od utorka do četvrtka. Prema njemačkom tabloidu, događaj je bio obavijen velom tajne, uz pojačane mjere sigurnosti zbog sumnje u špijuniranje.
Među temama o kojima se raspravljalo bila su nova operativna područja NATO-a u Švedskoj i Finskoj, koje su se obje pridružile vojnom bloku predvođenom SAD-om u posljednjih 18 mjeseci, kao i analiza prijetnji i lekcije naučene iz sukoba u Ukrajini, izvijestio je list.
Prema Bildu, na sastanku je također prikazan hardver njemačke obrambene industrije, uključujući Rheinmetallov protuzračni sustav Skyranger. Sa svojim automatskim topom revolverskog tipa i snažnim radarom, Bild ga je opisao kao idealnog za presretanje neprijateljskih dronova.
U lipnju su novine citirale Bjorna Bernharda, čelnika Rheinmetallovog Land Systemsa, koji je rekao da bi varijacija Skyrangera, postavljenog na šasiju njemačkog tenka Leopard 1 iz doba Hladnog rata, uskoro mogla biti isporučena Ukrajini.
Osim toga, nova daljinski upravljana haubica RCH 155 predstavljena je vojnim dostojanstvenicima u Dresdenu, navodi se u članku. Prve 54 jedinice oružja navodno će biti isporučene Ukrajini sljedeće godine, a nekoliko europskih vojski također je navodno izrazilo interes.
Rheinmetall trenutno gradi novu tvornicu u Donjoj Saskoj, a tvrtka je u svibnju rekla da namjerava proizvoditi čak 700.000 topničkih granata godišnje do 2025.
Njemački proizvođač oružja otvorio je centar za održavanje tenkova u zapadnoj Ukrajini u lipnju i najavio planove za postavljanje novih tvornica streljiva i protuzračne obrane na ukrajinskom tlu.
Visoki ruski dužnosnici upozorili su da će Moskva razmotriti te objekte “legitimne mete” za vojne udare.
Kremlj je dosljedno tvrdio da zapadna vojna pomoć Kijevu samo služi produljenju krvoprolića, a ne uspijeva promijeniti njegov krajnji ishod.