Svjetski čelnici idu u Washington, DC, ovaj tjedan na povijesni summit NATO-a dok raste neizvjesnost oko stalne potpore SAD-a Ukrajini.
Summit obilježava 75. godišnjicu od osnutka saveza i dolazi u trenutku kada raste skepticizam u vezi s izgledima predsjednika Bidena za reizbor i što bi to moglo značiti dok rat Ukrajine s Rusijom traje.
Očekuje se da će se na summitu koji počinje u utorak raspravljati o nekoliko ključnih pitanja, uključujući uspjeh Ukrajine u ratu s Rusijom, budućnost Ukrajine unutar NATO-a i kako savez planira ojačati svoju kolektivnu obranu.
NATO PREUZIMA AI KAO SLJEDEĆU VELIKU RATOVNICU
Američki predsjednik Joe Biden i njegove kolege iz NATO-a sastaju se ovaj tjedan u Washingtonu kako bi obilježili 75. godišnjicu najveće svjetske sigurnosne organizacije baš u trenutku kada Rusija pritiska svoju prednost na bojnom polju u Ukrajini. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
SAD je glavni podupiratelj Ukrajine od početka rata, pružajući najznačajniju količinu pomoći od bilo koje nacije i izazivajući raspravu unutar SAD-a o tome može li ili hoće li Washington zadržati ovu razinu potpore pod drugačijim predsjedanjem.
Bivši predsjednik Donald Trump odbio je pojasniti kako bi izgledalo sudjelovanje SAD-a u NATO-u ako bi on osvojio drugi predsjednički mandat, a tijekom prošlomjesečne debate s Bidenom slegnuo je ramenima na pitanje: “Ostat ćeš u NATO-u ili ćeš povući iz NATO-a?”
Stručnjaci se slažu da se Trump vjerojatno neće potpuno povući iz NATO-a, iako savez poduzima korake kako bi zaštitio svoju potporu Ukrajini ako Washington počne zauzimati stražnje sjedalo.
Izvještaji su se pojavili prošlog tjedna koji sugeriraju da je NATO već obećao svoju potporu za sljedeću godinu tako što će dodijeliti još 43 milijarde dolara financiranja za ratom razorenu naciju 2025.
“Ne mislim da bi NATO eksplicitno rekao da radi bilo što zbog politike određene države članice”, rekao je za Fox News Digital umirovljeni kontraadmiral Mark Montgomery, viši suradnik u Zakladi za obranu demokracija. “Ali mislim da razumiju da je Donald Trump tražio višu razinu europskog državnog vodstva unutar NATO-a i doprinose unutar NATO-a.
“I mislim da vide što se događa, (i) počinju manevrirati u skladu s tim”, dodao je.

Predsjednik Joe Biden (desno) i republikanski predsjednički kandidat, bivši američki predsjednik Donald Trump sudjeluju u predsjedničkoj debati CNN-a u studiju CNN 27. lipnja 2024. u Atlanti, Georgia. (Andrew Harnik/Getty Images)
Montgomery je također rekao da očekuje da će doći do rasprava oko Ukrajinske obrambene kontaktne skupine — koalicije više od 50 zemalja, uključujući sve 32 članice NATO-a, koja podržava Kijev, ali koju uglavnom predvodi američki ministar obrane Lloyd Austin.
PUTIN, XI SASTALI SE KAKO BI POJAČALI SAVEZ PROTIV ZAPADA UOČI NATO SUMMITA
“Ovdje se radi o svakodnevnom upravljanju paketima potpore Ukrajini”, rekao je Montgomery, ističući da će, ako Trump doista pobijedi na predsjedničkim izborima, kao i kod svake promjene administracije, trebati vremena da se postave novi dužnosnici.
Financiranje ukrajinskih obrambenih napora da izbaci Rusiju u posljednje tri godine bio je skup pothvat i izazvao je otpor ne samo republikanaca u Kongresu, već i izolacionističkih pokreta u Europi dok konzervativni zastupnici zauzimaju sve više mjesta u Europskoj uniji.
U travnju je Kongres odobrio paket pomoći Kijevu od 60 milijardi dolara. Ali višemjesečna blokada paketa pokazala se ozbiljnom preprekom za Ukrajinu, a njezino je oružje postalo kritično iscrpljeno – otkrivajući koliko je američko oružje vitalno u ratu protiv Rusije.
Nije jasno očekuje li se da će ijedna pojedinačna članica NATO-a ovog tjedna obećati dodatne pakete pomoći, ali stručnjaci već dugo upozoravaju da se ruski predsjednik Vladimir Putin neće spriječiti u svojim ratnim naporima ako Ukrajina ne dobije odgovarajuću potporu.
“To mora biti tako značajna svota novca da Putinu bude kristalno jasno da ovdje ne može mjeriti vrijeme”, rekao je bivši pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za ulaganja u obranu, Marshall Billingslea, za Fox News Digital. “Jednako je važno da saveznici trebaju opskrbiti vrstu sofisticiranog oružja koje je potrebno Ukrajincima, i to moraju učiniti bez smiješnih ograničenja koja su do sada bila stavljena na neke od njih — poput odbijanja Bidenove administracije da dopusti Ukrajini koristiti američko oružje protiv Rusa na ruskom tlu.”

Ukrajinski vojnici odmaraju se na svojim položajima nakon borbe, dok se ruski napad na Ukrajinu nastavlja, u blizini grada Bakhmuta, u Donjeckoj regiji, 11. svibnja 2023. godine. (Radio Slobodna Europa/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko putem REUTERS-a)
Ukrajinski predsjednik Zelenski opetovano je tražio od SAD-a da mu dopusti korištenje oružja dugog dometa poput ATACMS-a američke proizvodnje — precizno navođenih balističkih projektila — za udare na vojne ciljeve u Rusiji.
Dok države poput Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske nemaju ograničenja u pogledu oružja koje isporučuju Ukrajini, Bidenova administracija postavila je neke uvjete za napad protiv ciljeva izvan Ukrajine – uvjet koji je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozvao sve članice NATO-a da odustanu.
REKORDNI BROJ ČLANICA NATO-a POSTIGNUO JE CILJ POTROŠNJE NA OBRANU KAKO RAT U UKRAJINI ISTRAJE
Očekuje se da će Savez objaviti dodatni “jezik” o pružanju puta prema naprijed za Ukrajinu da se pridruži NATO-u, iako je još uvijek vrlo malo vjerojatno da će Kijev moći nastaviti s članstvom dok ne završi njegov sukob s Rusijom.
Billingslea je objasnio da će NATO nastojati postupiti po pitanju budućnosti Kijeva u savezu signalizirajući “Putinu da članstvo Ukrajine u NATO-u nema sumnje ili da neće biti odgođeno na neodređeno vrijeme ako on odluči nastaviti sudjelovati u neprijateljstvima. “
Ali uspjeh Ukrajine i njezina kontinuirana međunarodna potpora neće biti jedine glavne teme koje se obrađuju. Savez će također nastojati ojačati svoju kolektivnu obranu rješavanjem svih međunarodnih prijetnji s kojima se suočava.

Ukrajinski vojnici pucaju iz topa u blizini Bakhmuta, istočnog grada u kojem su se vodile žestoke borbe protiv ruskih snaga, u regiji Donjeck, Ukrajina, 15. svibnja 2023. (AP Photo/Libkos)
“Postoji koalicija autoritaraca s kojom se NATO mora nositi, a to su Kina, Rusija, Sjeverna Koreja i Iran”, rekao je Montgomery.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Kina, Iran i Sjeverna Koreja ne samo da su podržale Rusiju u njenom ratu u Ukrajini, već su jasno dale do znanja da se njihovo jedinstvo temelji na suprotstavljanju zapadnoj dominaciji, a ne samo na ruskim ratnim ciljevima u bivšoj sovjetskoj državi.
“Ukrajina je na prvoj liniji borbe protiv sva četiri ova autoritarna režima. NATO-u je bolje da je podupre”, upozorio je Montgomery.