U NATO-u su izrazili spremnost za jačanje angažmana i suradnje sa svojim partnerima na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi, uključujući uspostavu svog prvog ureda za vezu u regiji u Ammanu, Hašemitskoj Kraljevini Jordan. Glavni tajnik Jens Stoltenberg na summitu NATO-a u Washingtonu je objavio odluku o otvaranju NATO-ovog ureda ističući da se radi o “značajnoj prekretnici” u strateškom partnerstvu između NATO saveza i Jordana.
Govoreći na tiskovnoj konferenciji drugog dana summita NATO-a, Stoltenberg je najavio da će ovaj potez dovesti partnerstvo na novu razinu. “Jordan je dugogodišnji, visoko cijenjeni NATO partner i uspostavljanjem NATO ureda za vezu dovodimo ovo partnerstvo na novu razinu,” izjavio je Stoltenberg. “To također pokazuje da se NATO zapravo bavi prijetnjama i izazovima, ali i prilikama koje dolaze s Bliskog istoka i iz Sjeverne Afrike.”
Rasprave o stvaranju ureda NATO-a u Jordanu započele su u srpnju prošle godine, a Stoltenberg je naveo kako je o toj temi razgovarao s kraljem Abdullahom II. tijekom njihovog posljednjeg sastanka. Očekuje se da će ured, između ostalog, biti zadužen za obuku, borbu protiv terorizma, jačanje kibernetičke sigurnosti i borbu protiv klimatskih promjena. Ovaj potez odražava strateško okretanje NATO-a prema proaktivnijem angažmanu na Bliskom istoku i sjevernoj Africi, osobito u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba, napada Hutija u tjesnacu Bab al-Mandab, rastućih tenzija između Irana i Izraela te opće nesigurnosti u regiji.
U centru regionalnih napetosti
Podsjetimo, kada je Iran napao Izrael prije nekoliko mjeseci, jordanska vojska je stala u obranu Izraela i gađala iranske bespilotne letjelice i projektile. Jordan se našao u središtu sukoba između Irana i Izraela nakon što je oborio desetke iranskih dronova ciljanih na izraelski teritorij. Taj potez izazvao je gnjev domaće i regionalne javnosti. Novinska agencija Fars izvijestila je da iranske oružane snage pomno prate kretanje Jordana i upozorile da će Jordan, ako intervenira, biti “sljedeća meta”. Visokorizična odluka Jordana da podrži Izrael u odbijanju stotina letjelica koje je Iran ispalio na Izrael čini se nedosljednom s njegovom glasnom kritikom izraelske invazije na Gazu.
Jordan koji dijeli granicu s Izraelom i domaćin je najvećoj palestinskoj dijaspori povijesno se smatra glavnim podržavateljem Palestinaca u regiji. Jordanski kralj Abdullah javno je podupirao napore da se organizira ispuštanje pomoći iz zraka unutar teritorija Gaze, a kraljica Rania često koristi društvene mreže kako bi branila prava Palestinaca. Jordanska javnost također odražava taj stav pa su tako tisuće ljudi, uključujući brojne palestinske izbjeglice gotovo dva tjedna prosvjedovali ispred američkog veleposlanstva u Ammanu, protestirajući protiv uloge Washingtona u podršci Izraelu.
U Ammanu su jordanski dužnosnici inzistirali na tome da je njihova umiješanost bila stvar samoobrane i zaštite suvereniteta u zračnom prostoru. Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman al-Safadi rekao je da je postojala stvarna opasnost od iranskih dronova i projektila koji bi mogli pasti na Jordan. “Da prijetnja dolazi iz Izraela, Jordan bi poduzeo istu akciju,” istaknuo je. Jordanske prorežimske pristaše izdale su priopćenje: “Mi nismo izraelski saveznički zaštitnik ili marioneta. Radnje Jordana bile su u skladu s njegovim vlastitim sigurnosnim interesima.”
For the second night in a row, massive protests have erupted in Jordan in support of Palestine. Despite heavy repression by the Jordanian security forces, protesters were able to storm the vicinity of the Israeli embassy. pic.twitter.com/YcejQfkZd5
— BreakThrough News (@BTnewsroom) March 26, 2024
Nova razina partnerstva
U priopćenju NATO-a stoji: “Ovaj potez priznaje značajnu ulogu Jordana kao svjetionika stabilnosti u regionalnom i globalnom kontekstu, te kao dugogodišnjeg prvaka u borbi protiv transnacionalnih prijetnji, uključujući terorizam i nasilni ekstremizam.”
Iako je trodnevnim summitom dominirala tema rata u Ukrajini, članice NATO-a smatraju da je produbljivanje odnosa sa zemljama Bliskog istoka hitno potrebno, posebno s obzirom na višemjesečni rat Izraela u Gazi i rizik od prelijevanja sukoba na druge regije.
Imajući stalnu prisutnost u Ammanu, NATO se lakše može pozabaviti regionalnim izazovima i brže odgovoriti na krize, posebno relevantne s obzirom na tekuće sukobe u susjednim zemljama poput Sirije, Izraela i Iraka.
SAD će u Njemačkoj razmjestiti hiperzvučno oružje i dalekometne rakete. Stigao ruski odgovor