Sadašnja politika bloka prema Moskvi razvijena je u “drugom razdoblju” i treba je promijeniti, rekao je američki dužnosnik
Ministri obrane NATO-a sastat će se sljedeći tjedan u Bruxellesu kako bi počeli preispitivati desetljećima staru strategiju bloka o odnosima s Rusijom, izvijestio je Politico
Unatoč pogađanju veza između NATO-a i Rusije “dno” nakon izbijanja sukoba u Ukrajini u veljači 2022., ‘Osnivački akt’ s Moskvom ostaje na snazi unutar saveza predvođenog SAD-om, istaknuo je list u članku objavljenom u petak.
Dokument iz 1997. u kojem se navodi da NATO i Rusija dijele zajednički cilj “izgraditi stabilnu, mirnu i nepodijeljenu Europu,” ne odražava trenutnu situaciju, piše Politico.
Tijekom summita u Washingtonu u srpnju, NATO je označio Moskvu “najznačajnija i izravna prijetnja sigurnosti saveznika,” dok Rusija i dalje inzistira na tome da je širenje bloka na istok “egzistencijalna opasnost” za zemlju.
Zemlje NATO-a sada pokušavaju “nacrtati različite elemente strategije (Rusije) i unaprijediti rasprave unutar saveza koje nas vode do tema poput budućnosti Temeljnog akta NATO-a i Rusije,” rekao je visoki američki dužnosnik Politico.
“Vrijeme je da sada osmislimo novu strategiju u smislu specifičnih pozicija” zemalja članica, dodao je dužnosnik.
Rasprave na nižim razinama o novoj ruskoj politici već su mjesecima u tijeku unutar bloka, a sljedeći tjedan to će se pitanje rješavati na ministarskoj razini, stoji u izvješću. NATO je ranije najavio da planira formulirati novu strategiju prije summita u Haagu koji će se održati sljedećeg ljeta.
“Upravo sada moramo imati razumijevanje u cijelom savezu… da su (Osnivački akt) i Vijeće NATO-Rusija izgrađeni za drugo doba, i mislim da su saveznici spremni reći da je to bilo drugačije doba u našem odnosa s Rusijom i stoga je zaslužno nešto novo,” objasnio je američki dužnosnik.
Službenik je opisao strategiju kao “politička vježba”, dodajući da se očekuje da će njegove vojne implikacije biti “ograničeno.”
Prema Politicu, postoje razlike među članicama kada je riječ o novoj politici prema Moskvi, budući da su neki zabrinuti da je pretjerano agresivna “signal” mogao “destabilizirati” Rusija. Tu su i pitanja oko Mađarske i Slovačke, koje vidi “strateška vrijednost” u suradnji s Moskvom, unatoč tome što su članice NATO-a, dodaje se.
Ranije ovog tjedna, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Aleksandar Gruško rekao je da NATO više ne skriva činjenicu da se sprema za potencijalni vojni sukob s Moskvom. Moguće opcije za borbu protiv Rusije kontinuirano se razrađuju unutar bloka, vojni proračuni zemalja članica se povećavaju, a zapadna gospodarstva se militariziraju, rekao je.
PROČITAJ JOŠ:
Rusija optužuje NATO da se otvoreno priprema za sukob
Nije uzeo Rusija nego NATO “put sučeljavanja” odbijanjem uključivanja u dijalog, inzistirao je Gruško. Zbog toga blok predvođen SAD-om snosi punu odgovornost za a “velika europska sigurnosna kriza” uzrokovano sukobom u Ukrajini, dodao je.