NOVISada možete slušati članke Fox News!
NATO Navies ovog mjeseca prikazuje morsku moć u Baltičkom moru, jer tisuće osoblja iz 17 zemalja na 50 plovila sudjeluju u ratnim igrama koje su vodile 6. flota američke mornarice.
Od devet zemalja koje dijele obalu Baltičkog mora, samo Rusija nije član NATO -a, a Juneova vježba Baltopsa ima za cilj osigurati da te druge zemlje mogu zajedno raditi na obrani tog područja, u vrijeme kada Moskva podiže toplinu.
“Ovogodišnji Baltops više je od vježbe”, rekao je američki vice admiral JT Anderson u priopćenju za javnost ovog tjedna. “To je vidljiva demonstracija rješenja, prilagodljivosti i pomorske snage našeg saveza.”
Tijekom prošle godine postajalo je uznemirenost zbog ruskog malignog utjecaja u regiji Baltičkog mora, s nekoliko incidenata odsječenih podmorskih kabela. Sumnja je pala na rusku flotu takozvanih brodova “duha” ili “sjene”: stotine starenja plovila, uglavnom tankeri nafte koji lete pod stranim zastavama koje se koriste za zaobilaženje zapadnih sankcija ili trgovanje vojnim hardverom.
Estonski šef špijuna raspravlja o suzbijanju prijetnji Rusije
USS Mount Whitney sudjeluje u vježbanju baltičkih operacija dok brodovi plove u formaciji kroz Baltičko more, 5. lipnja 2025. godine. (Fotografija američke mornarice)
Postoje i dobro utemeljene zabrinutosti da se neki od tih brodova koriste za prikriveno prikupljanje inteligencije, komunikacijske presretanja ili za sabotažu podmorske infrastrukture poput internetskih kablova ili cjevovoda za plin i električnu energiju. Tri člana posade iz broda registriranog na Cook Islands, za koje se vjeruje da su dio ruske flote duhova, trenutno se suočavaju s optužbama u Finskoj zbog oštećenja podmorskog kabela za koji kažu da se tužitelji dogodili kada je brod povukao sidro 60 milja duž poda baltičkog mora.
“Sve je veća važnost flote sjene za rusku ratnu ekonomiju i sve veća svijest da NATO mora to zaustaviti”, rekao je Tony Lawrence, mornarički stručnjak i istraživač Međunarodnog centra za obranu i sigurnost u Estoniji, za Fox News Digital.
No, nakon što su brojne NATO mornare prihvatile čvršće stajalište protiv brodova duhova kroz taktiku zaustavljanja i pretraživanja, Rusi su najavili da će koristiti vlastitu mornaricu za pratnju flote kroz Baltičko more.
“Ruska vojna prisutnost u regiji uvijek je bila vidljiva, ovo nije novo obilježje. Međutim, ono što je novo jest da Rusija štiti svoje tankere za flotu u sjeni u uskom prolazu Finskog zaljeva”, rekao je finski ministar obrane Antti Häkkänen u nedavnom televizijskom intervjuu Yle TV -a.

Ruski predsjednik Vladimir Putin promatra mornaričku vježbu s raketnog krstaša Marshal Ustinov u Crnom moru 9. siječnja 2020. godine. (Alexei Druzhinin/Ruski predsjednički ured i informativni ured/priručnik/Anadolu agencija putem Getty Images)
Vlade NATO -a pažljivo prate najnovije razvoje Baltičkog mora i pripremaju se za moguće povećanje napetosti. Danski premijer Mette Frederiksen govorio je ovog tjedna na sastanku nordijskih i baltičkih članova NATO -a, a rusku prijetnju opisao je kao stvarnu i ozbiljnu. “Vidimo agresivniji ruski pristup u regiji Baltičkog mora”, rekla je novinarima.
Baltičko more ima relativno uske plovne putove, gdje se međunarodne pomorske granice protežu na 12 milja od obale, a ekskluzivne ekonomske zone (EEZ) sadrže vrijedne ribarske terene ili vjetroelektrane na moru. K tome dodajte neke od najprometnijih trajektnih ruta u svijetu, komercijalni brodski promet, vojne ratne brodove i civilni zanat, a to povećava mogućnost da bi robusnije rusko mornaričko držanje na tom području moglo povećati mogućnost sukoba.
“Ovo je rizik od toga da više ratnih brodova lebde oko Baltičkog mora, postoji potencijal za pogreške koje bi mogle eskalirati, a mehanizmi smanjenja rizika koji su nekada postojali više ne rade jer (NATO i ruski) mornari više ne razgovaraju jedni s drugima”, rekao je Lawrence za Fox News Digital.
Glasno zabrinutost baltičkih morskih nacija jer Rusija razmatra reviziju pomorske granice

Orao s naftom viđen je usidren u blizini luke Kilpilahti u Porvoo, u Finskom zaljevu 13. siječnja 2025. godine. (VESA Moilanen/AFP putem Getty Images)
Ima li ruska mornarica uopće sposobnost pratnje svakog broda flote duhova na Baltiku? To se čini malo vjerojatnim, prema nekim.
“To je eskalacija, naravno, ruskog lošeg ponašanja u Baltičkom moru. Ali u praktičnom smislu nisam siguran da će to napraviti toliko razlike”, rekao je Lawrence.
“Ruska flota Baltičke mora uvijek je bila mlađi rođak ruske mornarice, i nikad nije bila osobito dobro opremljena ili proširena, ali to je i dalje najveća nacionalna mornarica koja djeluje na baltiku, a oni imaju brodove koji su prikladni Baltičko more, što je plitko, tako da je i njezin salinitet takav da je to i finiju, to i finiju. S obzirom, oni imaju određenu količinu specijalističke sposobnosti “, objasnio je Lawrence.
Igre Baltičkih mora ovog mjeseca-s raketom raketnog raketa američke mornarice vođene raketom, USS Paul Ignatius i zapovjedništvo i kontrolni brod Blue Ridge-a, USS Mount Whitney, služe za podsjećanje na Ruse na moć kombiniranih mornaričkih sredstava NATO-a u regiji.

Vođeni raketni razarač USS Paul Ignacije sudjeluje u pari s NATO brodovima tijekom vježbanja baltičkih operacija, 5. lipnja 2025. godine. (Nas Marine Corps Fotografija Lance Cpl. John Allen)
A neke od manjih mornara uvjeravat će se prisutnošću američkih ratnih brodova.
Prije nekoliko tjedana, mornarica Estonije donijela je jednu sumnjivu flotu u sjeni u svoje teritorijalne vode na inspekciju i to se pridržavala. Ali kad su Estonci drugi put pokušali istu taktiku, brod je odbio prestati i ne bi ušao u luku.
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
“To otežava stvari drugim narodima, jer flota sjene saznaje da može samo zanemariti što NATO mornarice rade i malo je što NATO može učiniti u toj situaciji, pogotovo ako postoje ruski brodovi koji prate flotu sjene”, rekao je Lawrence.
“Ali mislim da se Nato nacije neće povući. Oni će i dalje slijediti i izazivati ove brodove u sjeni ili čak gledati na druge zakone, poput potrebe za dokazom o osiguranju, da ih spriječe da prelaze na Baltičko more.”