Američki predsjednik Donald Trump jasno je dao do znanja da podržava NATO i da SAD ostaje aktivan član saveza, rekao je državni tajnik Marco Rubio danas na okupljanju NATO ministara vanjskih poslova u Bruxellesu, prenosi AP.
“Dok sada razgovaramo, Sjedinjene Države su aktivne u NATO-u kao što su ikada bile”, rekao je Rubio na konferenciji za novinare zajedno s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom.
Trump je dugogodišnji kritičar ostalih partnera u NATO-u i rekao je da neće braniti one koji ne ispunjavaju ciljeve obrambenih troškova, izravno osporavajući načelo saveza o kolektivnoj obrani. Američki predsjednik optužio je europske zemlje da nisu doprinijele pravednim udjelom u obrambenim potrebama saveza, a njegova je administracija signalizirala da se njezin strateški fokus pomiče s Europe na indo-pacifičku regiju.
Neugodna pitanja razdora
Politico u kraćoj analizi piše kako će, unatoč nasmješenim licima za kamere, iza kamera biti “oluja”. Rubio, koji se prvobitno smatrao tradicionalnim transatlantistom, sada predstavlja predsjednika koji je raskinuo s desetljećima tradicije američke vanjske politike. Nameće se niz pitanja koja bi mogla uvesti raskol među NATO saveznicima.
Na primjer, hoće li Trumpova administracija nastaviti slati oružje Ukrajini – nije uputila takav zahtjev Kongresu – i hoće li Amerikanci pomoći s bilo kakvim europskim raspoređivanjem u ratom razorenoj zemlji. SAD se povukao iz predsjedanja Kontaktnom skupinom za obranu Ukrajine, koja organizira vojnu pomoć Kijevu, prepustivši tu zadaću Velikoj Britaniji i Njemačkoj. Osim toga, postoji duboka razlika u pogledima oko toga je li budućnost Ukrajine unutar NATO-a.
Tu je i pitanje najavljenih planova Washingtona da počne premještati trupe i sustave naoružanja iz Europe u indo-pacifičku regiju. Ministri vanjskih poslova četiriju azijsko-pacifičkih partnera NATO-a — Australije, Japana, Novog Zelanda i Južne Koreje — prisustvovat će ovotjednom sastanku. Postoje čak i izvješća da bi Washington mogao nastojati prepustiti ulogu vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga u Europi, najvišu vojnu dužnost saveza, jednoj europskoj članici – po prvi put od osnutka NATO-a. Još jedan problem koji bi mogao dovesti do raskola su napori EU-a da potakne svoju domaću obrambenu industriju korištenjem posebnih fondova – projekata koji će vjerojatno u velikoj mjeri isključiti američke proizvođače oružja, što ljuti Washington.
Jedno od najhitnijih pitanja za Europljane je kako zamijeniti sposobnosti nadzora, izviđanja i ciljanja, kao i sustave zapovijedanja i kontrole te zrakoplove za dopunu gorivom u zraku, koje trenutačno uglavnom osiguravaju SAD. Njemački ministar obrane Boris Pistorius nada se definiranju plana sa SAD-om kako bi se predvidjelo svako povlačenje ili smanjenje američke imovine i trupa u Europi, rekao je novinarima u Parizu prošlog mjeseca, ali još nije dobio odgovor iz Washingtona. Svaki korak u prebacivanju tereta “treba konzultirati” unutar NATO-a, rekao je visoki diplomat EU. “To se mora dogoditi na takav način da ako Amerikanci smanje svoju prisutnost u Europi – na bilo koji način ili u bilo kojem obliku – da se to dogodi brzinom kojom možemo popuniti prazninu.”
Neki Trumpovi suradnici otvoreno zagovaraju izlazak iz NATO-a
Nova administracija također se više puta poigravala idejom aneksije Grenlanda od Danske, članice NATO-a. “Neke od ove histerije i hiperbola koje vidim u globalnim medijima, i nekim domaćim medijima u Sjedinjenim Državama, o NATO-u su neopravdane”, rekao je Rubio.
Republikanski zastupnici Mike Lee i Thomas Massi, koji predstavljaju tvrdokorno krilo stranke, kao i Trumpov bliski saveznik Elon Musk javno su se založili za izlazak SAD-a iz saveza. “Predsjednik Trump jasno je dao do znanja da podržava NATO. Ostat ćemo u NATO-u”, nastavio je Rubio, istovremeno naglašavajući potrebu da svaka članica posveti više resursa i postigne cilj od 5% BDP-a u potrošnji za obranu.
Rubio: Rat u Ukrajini nas podsjeća da je tvrda sila još uvijek neophodna
Članice NATO-a značajno su povećale svoje izdatke za obranu otkako je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine 2022., a zemlje poput Poljske i baltičkih zemalja namjeravaju dosegnuti cilj od 5% u narednim godinama. “Želimo da NATO bude održiviji. A jedini način na koji NATO može postati jači i održiviji jest ako naši partneri, nacionalne države koje čine ovaj važan savez, imaju više sposobnosti”, istaknuo je najviši američki diplomat. Rubio je rekao da je rat Rusije protiv Ukrajine podsjetnik kako je “tvrda sila još uvijek neophodna kao sredstvo odvraćanja”. U komentarima uoči konferencije, Rutte je upozorio da će Rusija ostati prijetnja savezu “mnogo godina”, čak i ako se postigne mirovni sporazum u Ukrajini. Trumpova administracija nastojala je posredovati u brzom mirovnom sporazumu između Kijeva i Moskve, iako je Bijela kuća navodno sve više frustrirana zaustavljenim napretkom i stajalištima obiju strana.
NATO Putinu: Ako napadnete Poljsku naš odgovor će biti ‘razoran’