Umjetna inteligencija (AI) postala je sljedeća velika domena na ratištu, a NATO saveznici su je postavili kao glavni prioritet dok žele ojačati kolektivnu obranu saveza.
Summit u Washingtonu, DC, sljedeći tjedan neće samo obilježiti 75. godišnjicu saveza, već će se usredotočiti na zaštitu NATO-a u sve neprijateljskijoj geopolitičkoj sferi.
Globalne posljedice rata u Ukrajini bile su dalekosežne, a sve dublje podjele između Zapada i vrhunskih autoritarnih protivnika utjecale su na sve, od obrane do trgovine.
U središtu načina na koji se NATO želi zaštititi u izazovnim vremenima je promjena u AI tehnologiji.
BATTLEFIELD ZAHTJEVA SPARK AI RACE U UKRAJINI DOK BJESNI RAT S RUSIJOM
Oslanjanje na bespilotne letjelice u kinetičkom ratovanju drastično je poraslo sa sukobom u Ukrajini, što je potaknulo AI utrku i potrebu za razvojem ofenzivnih i obrambenih strategija.
“Trebalo bi biti zabrinuto oko suprotstavljanja kineskim i ruskim sposobnostima umjetne inteligencije u ratnim uvjetima, ali zabrinutost ne treba zamijeniti s očajem”, rekao je umirovljeni kontraadmiral Mark Montgomery, viši suradnik u Zakladi za obranu demokracija.
“Baš kao što postoje razlozi za zabrinutost u suprotstavljanju kineskom i ruskom kinetičkom oružju – kao što su hipersonične manevarske krstareće rakete – SAD ima sposobnost izgraditi učinkovite ofenzivne i obrambene sustave za odvraćanje i, ako je potrebno, poraz protivničkih akcija”, dodao je.
U ožujku je NATO više nego udvostručio svoja mjesta tehnoloških akceleratora u okviru programa poznatog kao Akcelerator obrambenih inovacija za Sjeverni Atlantik (DIANA), koji radi s privatnim i javnim tvrtkama na razvoju “dubokih tehnologija” za rješavanje obrambenih izazova Saveza.
U sklopu DIANA-e, postojat će mjesta za testiranje u 28 od 32 zemlje NATO-a u cilju podrške inovacijama u cijelom savezu u AI, cyber, 5G, hipersoničnim i autonomnim sustavima.
No golemo proširenje sposobnosti umjetne inteligencije znači da savez također želi uspostaviti zaštitne ograde, osobito kada je riječ o upotrebi umjetne inteligencije u ratnim uvjetima.
PUTIN, XI SASTALI SE KAKO BI POJAČALI SAVEZ PROTIV ZAPADA UOČI NATO SUMMITA
“Bit će doktrinarnih rasprava u NATO-u o tome da osiguramo da ‘SKYNET’ ne preuzme kontrolu i počne se uključivati u kinetičku akciju bez donošenja odluka ljudi”, rekao je bivši pomoćnik glavnog tajnika NATO-a za investicije u obranu Marshall Billingslea za Fox News Digital.
“Kako dronovi postaju sve sofisticiraniji, a ostaju jeftini, i kako ljudi uvode umjetnu inteligenciju u dronove za napad, postoji potreba za usporedivom razinom umjetne inteligencije koja se mora uključiti u borbu protiv UAS-a (sustava bespilotnih letjelica), kao i u kazalištu sposobnosti proturaketne obrane”, rekao je.
Billingslea je rekao da SAD već učinkovito koristi umjetnu inteligenciju kada je riječ o obavještajnim podacima, nadzoru i izviđanju, ali to se sada proširuje na cijeli NATO.
Dok savez nastoji pojačati svoju kolektivnu obranu, njegove AI inicijative usmjerene su ne samo na prikupljanje sigurnosnih i obavještajnih podataka od svih partnerskih zemalja, već i na učinkovitije korištenje tih informacija oslobađanjem ljudskog tereta njihove analize.
REKORDNI BROJ ČLANICA NATO-a POSTIGNUO JE CILJ POTROŠNJE NA OBRANU KAKO RAT U UKRAJINI ISTRAJE
AI u kinetičkom ratovanju nije jedino područje u kojem je NATO u stanju pripravnosti.
Propaganda je dugo igrala ulogu u ratnim vremenima, ali korištenje kampanja dezinformiranja i zlonamjernog softvera postali su ključni alati u operacijama mekog rata koji se mogu naširoko koristiti pomoću umjetne inteligencije, čineći taktiku mekog rata proširenu umjetnom inteligencijom značajnim izazovom za borbu.
“Područje koje me više brine je korištenje umjetne inteligencije za poboljšanje operacija zloćudnog utjecaja tijekom mira ili u nagomilavanju krize”, rekao je Montgomery. “Rusija i Kina pokazale su spremnost da djeluju u sivoj zoni u mnogo većoj mjeri od SAD-a i njegovih demokratskih saveznika. Kao rezultat toga, kineske i ruske operacije zloćudnog utjecaja prožete umjetnom inteligencijom mogle bi imati značajan negativan učinak.”
Ovisnost o kineskim sustavima dugo se raspravlja između SAD-a i njegovih europskih saveznika, iako su veze Pekinga s Moskvom potaknule mnoge u Europi da prekinu veze s kineskim tvrtkama za digitalnu infrastrukturu.
Rat u Ukrajini istaknuo je potrebu NATO-a da zaštiti svoje članice i partnerske nacije, posebno zemlje koje nisu članice NATO-a u Europi i na područjima poput Indo-Pacifika, od prijetnji koje predstavljaju tehnologije umjetne inteligencije.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Postoji koalicija autoritaraca s kojom se NATO mora nositi, a to su Kina, Rusija, Sjeverna Koreja i Iran”, rekao je Montgomery, ukazujući na to kako su se sva četvorica ne samo postavila protiv Zapada, već su to djelomično učinila i podupirući Moskvu vojnom i gospodarskom pomoći za njezin rat u Ukrajini.
“Iz moje perspektive, Ukrajina je na prvoj liniji borbe protiv sva četiri ova autoritarna režima. NATO-u je bolje da je podupre”, dodao je.