Potpredsjednik NBA lige zadužen za košarkaške strategije Evan Wasch u talijanskoj ekskluzivi otkriva tajne trofeja za koji se večeras bore Bucksi i Thunder. “Na početku smo također razmišljali o tome da pozovemo dva međunarodna tima da dosegnu 32, a onda…”
Milwaukee-Oklahoma City, za vas. U Las Vegasu NBA slavi posljednji čin svog kupa, izazov između Bucksa i Thundera koji će zaključiti drugo izdanje. Uspješan turnir, poput prvog, koji je potvrdio kako najpoznatija košarkaška liga na svijetu ima sposobnost inovirati i obnavljati se bez gubitka svoje jedinstvenosti, čak i kada posuđuje ideje iz nogometa i međunarodne košarke kao u ovom slučaju. Nema baš NBA ideja. To dobro zna Evan Wasch, izvršni potpredsjednik zadužen za košarkašku strategiju i analitiku, koji je imao ulogu u rađanju ovog turnira, te je o tome govorio u talijanskoj ekskluzivi za Gazzettu dello Sport.
Gospodine Wasch, dolazite li na NBA kup?
“Prva razmišljanja datiraju od prije 10-15 godina, tada govoreći na razini lige, s našim igračima i našim navijačima shvatili smo da postoji mogućnost povećanja naše lige dodavanjem trofeja. Imamo dugu regularnu sezonu, a zatim duga doigravanja koja okrunjuju pobjednika. Samo jedan. No, oko sebe imamo mnogo modela, od nogometa preko međunarodne košarke, do individualnih sportova poput tenisa i golfa, u kojima se oni koji sudjeluju ne natječu samo za jedan trofej. Ovaj turnir smo shvatili kao priliku koju treba iskoristiti, ne kao nužnost, već kao nešto što će nam omogućiti rast, posebno ako to dodamo na početku sezone.”
Kako smo došli do ovog formata?
“Nakon beskrajnih rasprava i beskrajnih testova. Počeli smo s razmišljanjem o svim mogućim načinima održavanja turnira ovakvog tipa. Prvi je bio izravni eliminacijski turnir, a kako bismo došli do 32 tima, razmišljali smo uključiti dva međunarodna tima kako bismo ih dodali na naših 30. Zatim smo odlučili da želimo imati grupnu fazu i došli smo do trenutnog formata, kompromisa između potreba različitih .”
“Prvi je bio da smo željeli turnir na kojem je svaka utakmica važna, pa nam je trebalo nešto što nije predugo ili raspoređeno na previše mjeseci: stoga smo odlučili da ćemo imati kratku grupnu fazu, a ne trenutni nokaut turnir. Druga je potreba bila ta da smo željeli stvoriti nešto unutar naše regularne sezone, bez dodavanja više utakmica. I zapravo, u našem NBA kupu sve utakmice osim finala računaju se u regularnu sezonu.”
I tako ste odlučili o skupinama i 8 timova koji su napredovali.
“Da. Izgradnjom početne faze u grupama mogli bismo izgraditi kalendar oko njih. Jedina nepoznanica bile su utakmice izravne eliminacije i zbog toga smo zadržali 10 nepokrivenih kalendarskih dana kako bismo integrirali regularnu sezonu kako bi sve momčadi mogle odigrati njih 82. Početi odmah s izravnom eliminacijom bilo bi komplicirano: mogli smo odlučiti prva runda, ali bismo morali prepravljati kalendar nakon prve runde. Umjesto toga, uzimajući u obzir želju da svim kup utakmicama damo smisao njihovim umetanjem u regularni kalendar sezone, odlučili smo se za trenutni format koji su igrači i navijači cijenili.”
NBA kup je također posebno natjecanje na parketu: zašto?
“Kada stvarate nešto novo unutar onoga što već imate, potreban vam je način da razlikujete te utakmice, kako bi odmah bilo jasno da se događa nešto drugačije. I nema sumnje da se to događa kada vidite te parkete. Prošle godine smo možda pretjerali s bojama, ali mislim da je ovogodišnja verzija lakša za oči. I igrači i momčadi slažu se da su parketi važan dio koji jasno pokazuje da se kup igra, čak i ako se ne slažu uvijek s našim izborom dizajna.”
Finale će se kao i prošle godine igrati u Las Vegasu. Ima li ideja o promjenama u budućnosti, možda o odlasku NBA kupa u inozemstvo?
“Nemamo obveza prema Las Vegasu nakon ove sezone. Uvijek smo govorili da smo za NBA kup otvoreni za različite formate, za igranje u različitim gradovima u SAD-u i inozemstvu, za promjenu formata i možda vraćanje polufinala u arene timova koji ih igraju. Međutim, budući da smo dio regularne sezone, ako idemo u inozemstvo, moramo uzeti u obzir problem putovanja, jer to dodatno umara igrače. Kada natjeramo naše timove da putuju, kao što će se dogoditi, na primjer, San Antoniju i Indiani u dvije utakmice u Parizu u siječnju, gradimo im dane odmora prije i poslije. Bilo bi teško to učiniti i za kup, osim ako naravno ne preispitamo cijeli kalendar.”
© SVA PRAVA PRIDRŽANA