Ukrajina ima mrežu od gotovo 10 000 akustičnih senzora razasutih diljem zemlje koji lociraju ruske dronove i šalju informacije vojnicima na terenu koji ih obaraju. Nazvan “Nebeska tvrđava”, koncept su razvila dva ukrajinska inženjera u garaži tako da su isprva postavili mikrofon i mobitel na 2 metra visok stup kako bi slušali jednosmjerne dronove, rekao je general James Hecker, zapovjednik američkih zračnih snaga u Europi i Africi, prenosi Defense One.
“Sada imaju oko 9500 takvih senzora unutar svoje zemlje i sada dobivaju vrlo točne informacije koje se obrađuju u središnjem računalu i šalju informacije o kretanju dronova mobilnim protuzračnim timovima. Ukrajinski mobilni timovi na svojim mobitelima ili iPadima dobivaju rutu leta ovih jednosmjernih bespilotnih letjelica koje dolaze, imaju protuzračni top i osoba sa samo šest sati obuke može oboriti dronove” rekao je Hecker na sajmu Royal International Air Tattoo.
Prikupljanje podataka prema zvuku
Stanice osjetljive na zvuk dronova diljem Ukrajine prikupljaju podatke o snazi zvuka i šalju ga u moćno računalo koje onda prema snazi zvuka na određenim stanicama računa lokaciju i kretanje drona prema procesu tzv. triangulacije, piše The Forbes. Što više stanica (od njih 9500) prikupi zvuk drona, točnije će moć odrediti točna lokacija i smjer kretanja. Ukrajinski sustav radi posebice dobro kod detektiranja dronova iranskog dizajna Šahed-136. No, ovi dronovi ne lete naročito brzo, a i poznati su po tome što su posebno glasi (građani Kijeva su ih zbog zvuka nazvali “letećim kosilicama”). Pitanje je koliko su uspješni kod tiših i bržih dronova.
Prije otprilike tri mjeseca, Rusija je poslala salvu od 84 dronova na Ukrajinu, a sustav je pomogao obrambenim trupama da obore sve osim njih četiri, rekao je Hecker. Sustav je bio toliko učinkovit da su inženjeri koji stoje iza sustava pozvani da ga demonstriraju u zračnoj bazi Ramstein u Njemačkoj, rekao je Hecker.
Sada i druge zemlje gledaju ka razvoju akustičnih senzora, dodao je, ističući da je Rumunjska nedavno napravila test sa sustavom. Svaka stanica senzora košta oko 400 eura, što sugerira da cijela mreža diljem Ukrajine košta manje od para raketa za protuzračnu obranu Patriot.
Potraga za jeftinim odgovorima na jeftine prijetnje
Hecker je rekao da bi američke i savezničke vojske trebale tražiti vlastite načine za dramatično smanjenje operativnih troškova. U travnju su SAD potrošile projektile vrijedne milijune dolara kako bi uništile 30 000 dolara vrijedne bespilotne letjelice koje su na Izrael lansirale Iran i iranske regionalne frakcije. “Zato izazivam industriju, izazivam zapovjednike NATO-a da osmisle jeftinija, kreativnija rješenja koja će nas možda staviti, nadamo se, na pravu stranu krivulje troškova. Isto tako, moramo razvijati opremu u NATO-u kako bismo Rusiju stavili na pogrešnu stranu krivulje troškova, budemo li imali situaciju prema Članku pet”, rekao je, misleći na članak kojim se sve članice NATO-a obvezuju na obranu u slučaju napada na samo jednu.
Foreign Affairs: Rat u Ukrajini je postao rat dronova i Ukrajina ga sada gubi