Objavljeno prije 10 h i 46 min
Radovi na obnovi zgrade TZ-a grada Vukovara trebaju biti završeni u kolovozu
VUKOVAR – Obnova barokne jezgre Vukovara nakon mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja bila je od samoga početka iznimno zahtjevan i težak posao.
Osim nužnog osiguranja znatnih financijskih sredstava, bilo je jasno kako će radovi dugo trajati budući da je riječ o zaštićenim građevinama koje se moralo obnavljati u dogovoru s konzervatorima, a velik je dio posla odrađen u okviru projekta “Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol” ukupne vrijednosti oko 226 milijuna kuna, od čega je tri četvrtine osigurala Razvojna banka Vijeća Europe, a jednu Vlada RH. Za obnovu barokne jezgre Vukovara predviđeno je od tog iznosa nešto više od 40 milijuna kuna, za ukupno 12 građevina. Projekt je obuhvaćao četiri cjeline, s tim da su za obnovu i revitalizaciju zaštićene povijesne barokne jezgre Vukovara, koja je pretrpjela golema ratna razaranja, planirana tri modela obnove: obnova zatečenih povijesnih građevina, faksimilna obnova i interpolacija.
Kompletna obnova
Iz godine u godinu broj se obnovljenih građevina povećavao, na zadovoljstvo Vukovaraca, ali i brojnih posjetitelja, kojima je šetnja središtem grada i obilazak muzeja gotovo neizostavan dio boravka u Vukovaru. Do danas je najveći dio posla odrađen, no još ima objekata koje je nužno obnoviti, posebice kada je riječ o pročeljima.
Aktualni su radovi na zgradi na adresi J. J. Strossmayera 15, u kojoj je dugi niz godina smještena Turistička zajednica grada Vukovara.
Kako navode iz Grada Vukovara, na građevini su, nakon devastacije u Domovinskom ratu, izvršeni djelomični popravci kako bi se mogla koristiti. Novim je projektom predviđena kompletna energetska obnova, kao i uređenje pročelja i unutrašnjosti zgrade koje obuhvaća građevinsko-obrtničke radove, strojarske i elektroradove, nabavu i ugradnju fotonaponske elektrane, instalaciju novog sustava grijanja s pomoću toplinske dizalice i solarnih ploča. Gradonačelnik Ivan Penava rekao je kako je početku realizacije prethodio otkup zgrade, pa se nakon iseljavanja vlasnika pristupilo obnovi.
– Iskoristili smo jedan od natječaja za energetsku učinkovitost kako bismo osigurali oko 42 posto sredstava, dok ćemo ostatak financirati iz gradskog proračuna. Cilj je vratiti objektu prvobitan izgled, ali i učiniti ga još ljepšim. Dobit ćemo funkcionalan prostor za potrebe TZ-a grada Vukovara, a nadamo se u budućnosti i TZ-a Vukovarsko-srijemske županije – naveo je, dodavši kako će upravo na toj lokaciji turisti moći dobiti sve potrebne informacije.
Cvijeće na ruševinama
Ugovorena vrijednost radova iznosi nešto više od 634 tisuće eura, a radovi bi trebali biti završeni u kolovozu. Građevina je kulturno dobro, što znači da je obnova pod nadzorom Konzervatorskog odjela u Vukovaru.
Završetak radova na toj zgradi neće označiti i kraj obnove barokne jezgre, jer će neke zgrade i nakon više od tri desetljeća čekati investitore i izvođače radova. Jedna od njih je “Gašparova apoteka” iz 1929. godine, objekt koji je vjerojatno jedan od najčešće fotografiranih u Vukovaru.
Razlog tomu je predivno cvijeće koje prolaznike pozdravlja s ruševne, u Domovinskom ratu teško devastirane zgrade.
Dragana Korpoš