Na tržištu cijele Bosne i Hercegovine vlada nestašica lijeka Trulicity iz skupine lijekova za dijabetes. Iz Agencije za lijekove Bosne i Hercegovine navode da je problem u proizvodnji lijeka te ga trenutno nije moguće nabaviti. Slična situacija je i s drugim lijekovima iz ove skupine. S obzirom na njihov značaj i učinkovitost, veliki je broj upita vezanih za njihovu dostupnost na tržištu, piše BHRT.
Ahmet Bajrić iz Tuzle za liječenje dijabetesa koristi Victozu. U posljednja četiri mjeseca, ovaj lijek je tek povremeno uspijevao pronaći u ljekarnama. Trenutno koristi zamjenu koju, po komercijalnoj cijeni, kupuje izvan granica Bosne i Hercegovine.
“Jedno vrijeme je bilo normalno, sad u zadnje vrijeme još gore. Kad moja doktorica da socijalnom i taj lijek stoji petnaest dana i ako slučajno nema te injekcije, on ga briše. Ja ponovo moram ići doktorici da idem da ona da socijalnom, da oni mogu fakturirati taj lijek”, kaže Bajrić.
Smanjena dostupnost
U posljednja dva mjeseca naročito je evidentna smanjena dostupnost lijeka Trulicity. U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine dobili smo potvrdu informacije da lijeka trenutno uopće nema na našem tržištu.
“Desetog srpnja ove godine nositelj dozvole nam je prijavio privremeni prekid opskrbe za tržište Bosne i Hercegovine lijekom Trulicity od 1,5 mg u periodu od 11. srpnja do 5. kolovoza. Kao razlog, proizvođač je naveo kašnjenje u proizvodnji. Posljednji uvoz ovog lijeka od 0,75 mg bio je u svibnju ove godine, a za njega nije prijavljena nestašica”, naveli su iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
U Gradskim ljekarnama Tuzla lijeka Trulicity trenutno nema. Ista situacija je i u drugim javnim i privatnim ljekarnama širom Bosne i Hercegovine. Potražnja za lijekom u manjoj dozi gotovo da nema.
“Obzirom da smo mi malo tržište, nažalost, rezerve su se istrošile, odnosno proizvođač nije mogao poslati adekvatnu količinu našim posrednicima, odnosno distributerima, tako da u određenim navratima je dolazila neka manja količina, ali nažalost sve je veći broj pacijenata koji koriste ovaj lijek”, kaže Dženisa Šabanović iz Gradskih ljekarni Tuzla.
Napredni lijekovi
Lijek Trulicity pripada skupini naprednih lijekova za dijabetes. Zamjenski lijekovi u mnogim slučajevima nisu rješenje.
“Prvo što ne znamo jest kakav je učinak ako vi taj lijek ne uzimate kontinuirano, recimo na tržištu je mjesec dana, pa ga pacijent koristi, pa dva mjeseca ga nema, pa ga opet koristi. Vjerojatno ti pozitivni učinci lijeka ne mogu biti isti ako ga uzimate s prekidom. Da li postoje alternative? U suštini, ta skupina lijekova ima jedinstven mehanizam djelovanja tako da ne možemo govoriti o nekim zamjenama ili alternativama, nego o drugim skupinama lijekova koji mogu imati približno isti efekt kao i ovi”, kaže dr. Džani Hadžović, specijalist interne medicine u Domu zdravlja Tuzla.
Trulicity je samo jedan od lijekova iz napredne skupine lijekova za dijabetičare kojih često nema na tržištu. Prekidi u korištenju se ne preporučuju, a zamjene i ukoliko ih ima, nekim pacijentima ne odgovaraju. U ovom trenutku nitko nema informaciju hoće li biti osigurana distribucija lijeka nakon 5. kolovoza do kada ga sigurno nema.