Puigdemont se nakon povratka iz egzila obratio pristašama pa je – nestao, dignuvši cijelu zemlju na noge.
Carles Puigdemont, katalonski separatist koji je izbjegao u Belgiju 2017. godine, riskira uhićenje povratkom u Španjolsku u četvrtak ujutro – izvještava BBC.
Njegova ambicija da prijeđe 170 kilometara od francuske granice do Barcelone u posljednjem pokušaju da povrati vodstvo nad separatističkim pokretom dolazi s velikim rizikom. Ako ga policija prepozna, bit će odmah pritvoren – izvijestio je POLITICO u iščekivanju Puigdemontova povratka.
Prema izvorima bliskim Puigdemontovom timu, vođa separatista se namjeravao prošvercati u zemlju. Separatistički vođa objavio je pismo na tri stranice na platformi društvenih medija X u kojem navodi da će se nakon sedam godina egzila u vratiti u svoju domovinu kako bi se “branio od španjolske represije”.
Regarding the events in Catalan politics and my return after seven years in exile, I have written this letter. The rejection by the Spanish Supreme Court to apply the amnesty law is nothing less than an hybrid coup.
📑 «Seven years in exile, Amnesty, investiture, and prison»… pic.twitter.com/XgOpTe9kIv
— krls.eth / Carles Puigdemont (@KRLS) August 6, 2024
Nenadani povratak
Katalonska policija je postavila blokade cesta unutar Barcelone i u sklopu operacije Jaula – ili “kavez” – s ciljem pronalaska Puigdemonta, koji je jutros viđen kako napušta skup u automobilu.
U četvrtak ujutro, Puigdemont se kratko obratio stotinama pristaša koji su se okupili u blizini katalonskog parlamenta u Barceloni, nedugo prije očekivanog proglašenja novog šefa katalonske vlade.
Naglasio je da se vratio “kako bi podsjetio da smo još uvijek ovdje” te je dodao kako: “Održavanje referenduma nije i nikada neće biti zločin”. Od tada mu se gubi svaki trag. Blokade cesta sada su postavljene diljem grada, rekao je glasnogovornik katalonskog ministarstva unutarnjih poslova u izjavi.
U sve upleten Španjolski sud
Podsjetimo se, španjolski premijer Pedro Sánchez uspio je formirati trenutnu španjolsku vladu u studenom prošle godine tek nakon što je pristao amnestirati Puigdemonta i druge katalonske separatiste koji su bili uključeni u organizaciju referenduma i pokušaj proglašenja neovisnosti Katalonije od Španjolske 2017. godine.
Međutim, početkom srpnja Španjolski vrhovni sud je odbio zahtjev za primjenu novog zakona na bivšeg katalonskog predsjednika Carlesa Puigdemonta i druge katalonske vođe za neovisnost navodeći da se zakon: “ne može primijeniti za neke od zločina za koje su optuženi” – navodi POLITICO.
U svibnju je Puigdemont bio vodeći kandidat separatističke stranke Junts na regionalnim izborima, nadajući se povratku kao predsjednik. Međutim, na izborima je pobjedio njegov suparnik Salvador Illa koji, iako nije uspio formirati vladu samostalno, nedavno dobio potporu Republikanske ljevice Katalonije u zamjenu za obećanje o reviziji fiskalnog odnosa regije s ostatkom Španjolske.
Glavna snaga za katalonsku neovisnost
Neki španjolski komentatori zbunjeni su činjenicom da policija nije uspjela uhititi Puigdemonta unatoč tome što je ranije ovog tjedna najavio svoj povratak. Naime, Puigdemont je prošlog vikenda objavio pismo u kojem je rekao da će biti prisutan u katalonskom parlamentu tijekom prisege nove Illine administracije, nadajući se da će prisiliti svoje bivše separatističke saveznike da prekrše njihov sporazum s socijalistima.
Optužio je Republikansku ljevicu za izdaju, kritizirajući ih zbog podrške vladi koja, kako smatra, nema sposobnost za rješavanje povijesnog sukoba. Mnogi smatraju da je ovo Puigdemontov pokušaj vršenja pritiska na vlast da primijeni novi državni zakon o amnestiji koji povlači pravne postupke protiv katalonskih nacionalista.
Puigdemont također želi afirmirati sebe i svoju stranku Junts per Catalunya kao glavnu snagu za neovisnost te diskreditirati Katalonsku republikansku ljevicu, prikazavši je kao suučesnikom španjolskog unionizma.
Međutim, pravni stručnjaci ukazuju na to da bi Puigdemont mogao biti suočen s ozbiljnim posljedicama ako bude uhvaćen. Unatoč tome, Puigdemont se nada da će uspjeti izbjeći uhićenje i iskoristiti svoj povratak kako bi ponovno preuzeo vodstvo u katalonskom separatističkom pokretu.
dr. sc. Jadranka Polović: KATALONIJA – UVOD U RASTAKANJE ŠPANJOLSKE