Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odbacio je mogućnost prihvaćanja prijedloga prekida vatre koji uključuje okončanje rata u Gazi, izvijestila je u utorak Al Jazeera.
Izvješće dolazi nakon što se američki državni tajnik Antony Blinken u ponedjeljak sastao s izraelskim čelnikom kako bi razgovarali o naporima da se smanje napetosti i postigne dogovor o prekidu vatre i oslobađanju talaca. Blinken je tvrdio da je Netanyahu prihvatio američki prijedlog prekida vatre.
Bijela kuća je kasnije ustvrdila da je postignut značajan napredak tijekom posljednje runde razgovora u kojoj su sudjelovali dužnosnici iz Izraela, Katara, SAD-a i Egipta u glavnom gradu Katara Dohi prošlog tjedna. Hamas je preskočio pregovore, navodeći kao razlog nepostojanje jasnog plana.
U međuvremenu, u utorak, Netanyahu je navodno rekao obiteljima talaca da dogovor o prekidu vatre možda neće biti postignut i da se izraelska vojska neće odreći kontrole nad granicom Gaze i Egipta, što je ključni zahtjev palestinske militantne skupine.
Forum Hostages Families citirao je Netanyahua kako je Izrael “ni pod kojim uvjetima neće napustiti os Philadelphia i koridor Netzer” i da je bio “nisam siguran” mogao bi se sklopiti dogovor. Skupina je optužila Netanyahua da je odbio bilo kakav dogovor o taocima.
Koridor Philadelphia prolazi duž granice Gaze i Egipta, dok koridor Netzarim dijeli pojas na sjevernu i južnu zonu.
Netanyahu je navodno inzistirao na zadržavanju trupa IDF-a duž Philadelphia koridora, tvrdeći “Ovo je jedina stvar zbog koje Hamas odustaje od svojih nerazumnih zahtjeva.”
Hamas je u nedjelju odbacio najnoviji američki prijedlog o prekidu vatre i dogovoru o taocima u Gazi, rekavši da “usklađuje se s” Netanyahuovi zahtjevi.
Vojna skupina usprotivila se činjenici da prijedlog ne uključuje trajni prekid vatre ili sveobuhvatno izraelsko povlačenje iz Gaze. Hamas je tvrdio da je Netanyahu također poništio prethodne ustupke i postavio nove uvjete za razmjenu zarobljenika.
Neprijateljstva između Izraela i Hamasa izbila su nakon što je militantna skupina pokrenula iznenadni upad u južni Izrael iz Gaze 7. listopada prošle godine, što je rezultiralo smrću oko 1100 ljudi, dok je 200 drugih uzeto kao taoci. Masovni odgovor izraelske vojske odnio je više od 40.000 života, dok je više od 92.000 ljudi ranjeno, prema palestinskim zdravstvenim dužnosnicima.