Film Marija koji je Netflix nedavno premjerno prikazao izazvao je brojne reakcije, a mi vam donosimo recenziju ovog filma koju je objavio novinara Joseph Pronechen na portalu Catholic Registera .”Priča o Mariji i Božiću stara je koliko i vjera, a svježa poput budućnosti. Što bi moglo biti (ili trebalo biti) prikladnije u božićno vrijeme od filma o Mariji i Isusovu rođenju? Netflixu je prikazao takav film pod naslovom Marija.
Režiran od strane katoličkog redatelja D.J. Carusa, s jasnom namjerom da napravi pobožan film, Marija obiluje dramom usmjerenom na Majku Kristovu. Kako bi postigao autentičnost, Caruso je angažirao izraelske glumce Noa Cohen i Ido Takoa za uloge Marije i Josipa. Najprepoznatljivije ime u filmu je Sir Anthony Hopkins, koji glumi Heroda.
Angažiranje većinom nepoznatih glumaca pokazalo se kao prednost za ovaj film. Marija je rijetka vrsta filma o kojem biste voljeli vidjeti više. No, za katoličku publiku postoje važni prigovori koje treba uzeti u obzir. Scenarij je prošao kroz brojne prepravke, uz konzultacije kršćanskih, židovskih i muslimanskih vjerskih vođa, ali s kreativnim slobodama u dijalozima, scenama i povijesnim teološkim činjenicama. Film tako odskače od stvarne priče.
Marijin rani život
Film se fokusira na Marijin rani život, počevši s molitvama Anne i Joakima za dijete, zatim Marijinim rođenjem i kratkim prikazom njezina djetinjstva do trenutka kada je donesena u Hram. Tamo je dočekuje Anna, ista Anna koja je prisutna i pri Prikazanju. Atmosfera je vrlo dojmljiva. Izraelski glumci donose suosjećajne prikaze Joakima i Anne.
Cohen, u ulozi Marije, doima se nevino, skromno i uvjerljivo kao 22-godišnja mlada žena koja će primiti božansku poruku od svetog Gabrijela Arkanđela. Prikazane su njezina nevinost, krepost, milosrđe i briga za siromašne, kojima donosi hranu iz hrama. Ona doživljava i duhovne i fizičke napade dok ju Lucifer pokušava iskušati, ali Gabriel dolazi u pomoć.
Izmijenjeni prikazi ključnih scena
Neke od ključnih biblijskih scena značajno su izmijenjene. Naprimjer, Marijin susret s Josipom prikazan je kao moderna “romantična” scena: Josip je vidi kako pere rublje uz rijeku i odlučuje joj pomoći dohvatiti veo. Anđeo Gabriel ga vodi do Marijine kuće, gdje on bez formalnosti traži njezinu ruku, što je potpuno neprikladno za židovske običaje udvaranja tog vremena.
Još veće odstupanje primjećuje se u prikazu Gabrijelove poruke Mariji. Umjesto veličanstvenog arkanđela, Gabrijel je mračna, zastrašujuća figura u tunici, s većinom lica pokrivenog. Nedostaju riječi iz Lukina evanđelja koje naglašavaju Isusovu božansku prirodu i Marijin odgovor: “Evo službenice Gospodnje; neka mi bude po tvojoj riječi.”
Posjeta Elizabeti
Jedna od najljepših scena u evanđelju, posjet Elizabeti, prikazana je u mračnoj špilji osvijetljenoj tek malim plamenom. Nedostaju Elizabetine riječi: “Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje”, kao i cijeli Marijin Magnifikat – ključna molitva koja pokazuje njezinu poslušnost i razumijevanje Božje volje.
Herodova uloga
Herod je u ovom filmu puno prisutniji nego u sličnim djelima. Hopkins briljira u ulozi beskrupuloznog, zlog kralja, donoseći do sada neviđenu razinu zloće i paranoje. Nasilje u filmu dodatno podcrtava Herodovu brutalnost.
Josip – zaštitnik i suprug
Josip spašava Mariju više puta, uključujući scenu kamenovanja. Iako Ido Tako odgovara Josipovoj dobi, nedostaje mu zrelosti i tihe snage koje su vjerojatno krasile Marijina supruga. Njegovi dijalozi su izmišljeni, ali izražavaju odlučnost u obrani i zaštiti Marije.
Iako Marija pokušava približiti priču mlađoj publici, kreativna sloboda uvelike odstupa od evanđeoskog teksta. Unatoč atmosferi i dobrim namjerama, film izostavlja ključne teološke aspekte koji su temelj priče o Kristovom rođenju.
Dolazak u Betlehem
Po dolasku u Betlehem, Marija pati. U neobičnom obratu, pojavljuje se đavao i govori joj da će joj olakšati bol. Ona se onesvijesti, a on je odnosi. Sveti Josip dolazi kako bi je spasio. Može li itko zaista vjerovati da bi Bog dopustio đavlu da to učini svojoj izabranoj Mariji?
Marijin porod
Marija je zatim prikazana kako intenzivno pati tijekom poroda, dok joj pomažu dvije primalje. Ovo nije u skladu s katoličkim učenjem. Od samih početaka, crkveni oci i učitelji Crkve, uključujući sv. Augustina i sv. Tomu Akvinskog, učili su da je Marija bila jedinstvena i oslobođena boli pri porodu, kao znak njezine posebne svetosti. Marija je jedina bila bez istočnog grijeha.
Sv. Irenej iz 2. stoljeća pozvao se na Izaijino proročanstvo:
„Prije nego što je počela trpjeti trudove, rodila je; prije nego što ju je bol obuzela, porodila je sina. Tko je čuo za nešto takvo? Tko je vidio takve stvari?“ (Izaija 66:7).
Sv. Grgur Niski, oko 380. godine, izjavio je da „nije bilo trudova … njegovo rođenje dogodilo se bez bolova“, također se pozivajući na Izaiju. Sv. Augustin je učio:
„U začeću, bila si potpuno čista; pri porodu, bez boli.“ Sv. Toma Akvinski dodatno objašnjava ovo u svojim djelima.
Film kojeg su preporučili egzorcisti: ‘Kakav je gol zabijen vragu u ovom filmu’
Rođenje Isusa
Prikaz postaje pobožan kad posjetitelji stižu na mjesto Isusova rođenja, a tri kralja donose svoje darove.
Takva pobožnost bila je očita u sceni Prikazanja, gdje su Anna i stariji Šimun prekrasno prikazani kao skromni, pobožni ljudi kakvi su i bili. Anna čeka Mariju u emotivnom trenutku. Međutim, dolazi do znatnog kronološkog obrata. Povratak u Jeruzalem za Prikazanje dolazi nakon što Herodovi vojnici masakriraju djecu, a priča se pretvara u akcijski film s potjerom za Svetom obitelji. Josip i Marija bježe koristeći konja i kočiju, što djeluje neobično i izvan konteksta.
Još upitnija je intenzivna konfrontacija kada vojnici konačno sustignu Svetu obitelj, praćena Josipovim akcijskim potezima u stilu modernih filmova. Nakon ovih scena dolazi povratak u Jeruzalem za Prikazanje.
Unatoč svim izmišljenim događajima koji gledateljima mogu ostaviti nejasnu sliku o stvarnim činjenicama, Marija se ipak trudi prikazati Mariju s poštovanjem, fokusirajući se na njezin rani život. Nadamo se da će film potaknuti ljude da žele saznati više o pravoj Mariji.
Biskup otvoreno o filmu koji je razotkrio đavla u našem vremenu: On se kreće među nama