Pentagon vjeruje da je izravan sukob između SAD-a i Rusije moguć ako se ukrajinska kriza pogorša, rekao je general Gregory Guillot, zapovjednik Sjevernog zapovjedništva Sjedinjenih Država (USNORTHCOM), u pisanoj izjavi pripremljenoj za saslušanja pred Odborom za oružane snage američkog Senata. O tome u srijedu piše azerbajdžanski medij APA pozivajući se na rusku državnu agenciju TASS.
Prema generalu, koji je ujedno i zapovjednik Sjevernoameričkog zapovjedništva za zračnu obranu, “vjerojatnost izravnog sukoba između Sjedinjenih Država i jednog od njihova četiri glavna protivnika raste”.
Po njegovu mišljenju, iako Kina, Rusija, Sjeverna Koreja i Iran “nastoje izbjeći oružani sukob sa Sjedinjenim Državama”, njihovo uvjerenje u “propadanje Zapada potiče sve veću spremnost da se izazovu Sjedinjene Države na globalnoj sceni i povećava rizik od pogrešnih procjena u krizi”.
Nekoliko putova za eskalaciju rata
Guillot inzistira da u ukrajinskoj krizi “postoji nekoliko vjerojatnih putova kojima bi rat mogao eskalirati u izravni vojni sukob sa Sjedinjenim Državama”. Uz to, prema njegovim riječima, situacija na Bliskom istoku “prijeti uvlačenjem Sjedinjenih Država u izravni vojni sukob s Iranom i njegovim saveznicima”.
General smatra da napetosti oko Tajvana i u Južnom kineskom moru također “nose stalni rizik eskalacije u oružani sukob između Kine i Sjedinjenih Država”. Uz to, prema njegovom mišljenju, situacija na Korejskom poluotoku “riskira pokretanje novog sukoba”.
U svom govoru, general je istaknuo razvoj vojne suradnje između Moskve i Pekinga te Pjongjanga, posebno sudjelovanje sjevernokorejskih trupa u bitkama u Kurskoj regiji i rusko-kineskim vježbama na Arktiku.
Neviđen izazov SAD-u: Rusija i Kina pokrenule velike vojne vježbe preko obje hemisfere
Kontradikcije
Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, kontakti između Washingtona i Moskve su se intenzivirali. Stranke vode telefonske razgovore, pregovarači putuju u Rusiju i Sjedinjene Države, a održavaju i sastanke u trećim zemljama, poput Saudijske Arabije. Tijekom pregovora tamo su se strane složile, između ostalog, normalizirati rad veleposlanstava.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da se odnosi između dviju zemalja vraćaju u normalu. Naglasio je da se Moskva zalaže za ravnopravan dijalog temeljen na ravnoteži interesa, podsjeća ruski medij.
Dvije strane također raspravljaju o mogućnosti suradnje, uključujući i na Arktiku. Član ruske delegacije na pregovorima s Washingtonom, čelnik Ruskog fonda za izravna ulaganja Kiril Dmitriev, govorio je o potrebi zajedničkih projekata sa Sjedinjenim Državama, posebno na Arktiku.
Bloomberg je napisao da Rusija i Sjedinjene Države razmatraju Arktik kao moguće područje ekonomske suradnje; Stranke su razgovarale o istraživanju prirodnih resursa, uključujući energetske resurse, i trgovačkim putovima. Prema izvoru agencije, Washington suradnju na Arktiku vidi kao priliku za “razdor” između Rusije i Kine.
Ovo se SAD-u neće svidjeti: evo gdje će se održati nove kinesko-ruske pomorske vježbe