Stanovanje će u Njemačkoj od 1. siječnja 2025. postati vjerojatno skuplje za milijune ljudi.
Za manje od tri mjeseca u Njemačkoj na snagu reforma poreza nekretnine, koja je izazvala bijes među građanima. Revalorizacija nekretnina neke je ljude na papiru učinila bogatašima, no to znači da će morati plaćati i veći porez na nekretnine, prenosi tportal.
Više od 6,16 milijuna poreznih obveznika diljem zemlje već je uložilo žalbu na novi izračun vrijednosti njihovih nekretnina i poreza koji moraju plaćati od 1. siječnja sljedeće godine, pokazala je anketa koju je proveo Plusminus, piše Tagesschau.
Velik broj ljudi smatra da njihove nekretnine nisu dobro procijenjene te da zapravo vrijede puno manje. Pritom je porezna kao građevinsko zemljište navodno vrednovala i poplavna područja, oranice i šume. Neki će stoga od sada morati plaćati i 60 puta veći porez na nekretninu.
S 40 na 2500 eura
Primjer koji navodi Tagesschau je zemljište veličine 2600 kvadrata, kupljeno prije devet godina za 33.000 eura. Na njemu se nalaze samo četiri garaže, ostatak su uglavnom oranice. No prema novoj poreznoj upravi, to zemljište sada vrijedi gotovo 852.000 eura. Iako vlasnik zemljišta na ovom zemljištu ne smije ništa graditi, zemljište je okarakterizirano kao građevinsko, po cijeni od 308 eura po kvadratnom metru.
Značilo bi to da i u slučaju sadašnjih poreznih stopa, vlasnik tog zemljišta mora platiti porez od oko 2500 eura, umjesto dosadašnjih 40 eura.
Njemački gradovi i općine tek su počeli objavljivati po kojoj će stopi obračunavati novi porez na nekretnine. U Berlinu će se ona tako smanjiti s 810 na 470 posto, dok će se u Hamburgu gotovo udvostručiti – s 540 na 975 posto. U Njemačkoj, naizgled golema porezna stopa od 500 posto množi se s procjenjenom vrijednošću nekretnine i jako malo osnovicom koja iznosi 0.00031 posto.
Rastu cijene najma
Bremen planira povećanje s 695 na 755 posto. Sve to će sasvim sigurno dovesti do rasta cijena najma jer će vlasnici stanova nove namete vrlo vjerojatno prebaciti na stanare.
Čak i u Berlinu, u kojem bi se porezne stope trebale smanjiti, vlasnici nekretnina će, prema nekim procjenama, zbog veće procijenjene vrijednosti njihovih nekretnina plaćati i za 200 posto veći porez.
Novi zakon o procjeni trebao je osigurati ravnomjerniju procjenu nekretnina prema objektivnijim kriterijima jer dosadašnja porezna osnovica nije bila usklađena sa stvarnim stanjem. No, izgleda da ipak nije toliko objektivan.