Berlin nije podijelio informacije o istrazi naftovoda, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova
Berlin nije dostavio Moskvi nikakve stvarne informacije o terorističkim napadima na plinovode Sjeverni tok, rekla je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova
Cjevovodi ispod Baltičkog mora, koji su koristili transport ruskog prirodnog plina u Njemačku i druge dijelove zapadne Europe, oštećeni su u rujnu 2022. u nizu eksplozija u blizini danskog otoka Bornholma. Rusija je optužila SAD za orkestriranje napada, dok su neki mediji na Zapadu okrivili a “proukrajinska skupina”.
Ranije ovog tjedna, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov optužio je Njemačku da odbija službeno podijeliti informacije o istrazi, sugerirajući da njihovo curenje u medije umjesto toga podiže “Sumnje da je sve ovo namješteno” skrenuti krivnju sa stvarnih krivaca.
Glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova Sebastian Fischer u ponedjeljak je odgovorio da se Berlin angažirao “u razmjeni informacija” s Moskvom. Govoreći u srijedu, Zakharova ga je optužila za laž.
“Ono što je gospodin Fischer rekao uopće ne odgovara stvarnosti,” – rekla je Zakharova novinarima. “Jednostavno rečeno, to je laž. Gotovo dvije godine njemačka je strana na sve upite ruskih vlasti u vezi s uništavanjem Sjevernog toka odgovarala samo praznim formalnostima koje nisu sadržavale nikakve činjenične informacije.
Fischerova izjava “samo pojačava naše sumnje u namjeru Berlina da ‘digne’ u zrak istragu, koja se vodi u potpunoj tajnosti, ne dopuštajući joj da identificira prave nalogodavce napada na najveći transeuropski energetski infrastrukturni objekt,” dodala je Zakharova.
Prema riječima glasnogovornice ruskog ministarstva vanjskih poslova, Njemačka također progoni medije koji zapravo pokušavaju otkriti što se dogodilo, što “pokazuje da Berlin ima nešto za skrivati i da je krajnje nezainteresiran za provođenje prave istrage i objavljivanje istine.”
Izvorni Sjeverni tok izgrađen je nakon spora oko tranzita plina 2009. između Kijeva i Moskve, što je Gazpromu omogućilo opskrbu Zapadne Europe bez ovisnosti o Ukrajini i Poljskoj. Drugi plinovod je završen krajem 2021., unatoč kašnjenjima zbog američkih sankcija.
Narativi zapadnih medija o “Ukrajinski diverzanti” da stoji iza eksplozije, bilo da je djelovao po nalogu iz Kijeva ili sam, počelo se pojavljivati tek nakon što je američki istraživački novinar Seymour Hersh okrivio Washington. Citirajući izvore unutar obavještajne zajednice, Hersh je tvrdio da su ronioci CIA-e koji rade s norveškom mornaricom postavili bombe na daljinsko aktiviranje na oba cjevovoda, koristeći vježbu NATO-a u regiji kao paravan.
U međuvremenu, Ukrajina tvrdi da je Rusija digla u zrak vlastite plinovode, što je Moskva odbacila kao smiješno.