„Ne bojte se eksperimentirati dok gradite svoj proizvod. Osluškujte tržište, prepoznajte ono što još ne postoji, a moglo bi biti traženo u godinama koje dolaze. Ne gledajte što radi konkurencija – budite korak ispred i dopustite drugima da kopiraju vas.“, poručio je Ivan Bešlić, predsjednik Unita i osnivač SofaScorea studentima Fakulteta organizacije i informatike (FOI) te okupljenim poduzetnicima na drugom meetupu Bez straha: Razbijanje mitova o poduzetništvu u hrvatskoj IT zajednici održanom u Varaždinu.
Otkrio je kakav je bio put stvaranja tvrtke iz Klinča Sela do globalnog tržišta te upozorio na važnost fokusa na mlade. „Oni će biti vaši korisnici s jedne strane. S druge strane bit će vaši zaposlenici. Mladi imaju nove ideje i nove poglede. Jako mogu pomoći organizaciji. Poduzetništvo je agilnost i svaki dan mali pomaci naprijed. Ništa od velikih planova, kad ih napišete već su zastarjeli.“, kaže Bešlić.
Photo: FOI
Svoja poduzetnička iskustva podijelili su i Goran Kanižaj, CEO SICK Mobilisisa, Saša Kordić, osnivač Azara Digital i student FOI-ja, te Sven Marušić, član Upravnog odbora Unita i suosnivač Orangepilla.
Govoreći o usponima i padovima, lekcijama, uspjesima i stvarnim izazovima koji dolaze s pokretanjem vlastitog biznisa u hrvatskom IT okruženju, panelisti su ponudili realan pogled na poduzetništvo.
Na događanju su predstavljeni i rezultati istraživanja provedenog među studentima FOI-ja, koji su pokazali da čak 84,9 % studenata razmišlja o pokretanju vlastitog poduzeća, no samo njih 19 % smatra se stvarno spremnim za takav korak.
Sven Marušić, član Upravnog odbora Unita (Orangepill), u svijet poduzetništva ušao je nakon uspješnih godina u korporativnom sektoru. U jednom je trenutku karijere, kada je vodio 440 ljudi, procijenio da je dovoljno relevantan i uspješan da započne vlastiti biznis.

„Nisam se osjećao spremnim da s faksa krenem samostalno. I mislim da mnogi koji krenu prerano, brzo izgore jer jednostavno nemaju dovoljno iskustva iz realnog sektora – ne znaju kako tvrtka funkcionira, kako se fakturira, zašto i kome prodajete… kako izgleda taj proces. S 23 godine jednostavno mi je nedostajalo iskustva“, rekao je Marušić, dodavši da poduzetništvo nije za svakoga. „To nije jedini ispravni put u životu. Nema ‘silver bulleta’, nema jedinstvenog rješenja, pravih i krivih odgovora.“
Dotaknuo se i međugeneracijskih razlika. Smatra da su današnji mladi nestrpljivi i traže instant povratne informacije, ali da je to ujedno i prednost – jer znaju svoju vrijednost i bore se za nju.
„Mi smo bili sretni što imamo posao, a danas se mladi nakon godinu dana nerviraju ako nisu seniori. Generacije su različite – ne bolje ili lošije, nego jednostavno drugačije. Moramo učiti strpljenje i toleranciju dok radimo zajedno, uzimati u obzir razlike i ne nametati jedni drugima vlastite principe ponašanja“, naglašava Marušić.
Student FOI-ja i osnivač Azara Digitala, Saša Kordić, istaknuo je kako je svaki početak težak i da je strah posve normalan. „Imao sam sreću s prvim poslom, gdje sam naučio kako funkcioniraju pojedina tržišta, međunarodno poslovanje, financije. Radio sam dosta i kao freelancer i puno sam učio i od drugih i samostalno“, rekao je Kordić. Mladim poduzetnicima poručio je da pripaze koga slušaju i da ulažu u specijaliziranu ekspertizu. „Teško je bez iskustva, ali isprobavajte, učite, specijalizirajte se isključivo za ono što vas zanima“, dodaje.
Goran Kanižaj, CEO SICK Mobilisisa, imao je potpuno drugačiji put – u poduzetništvo je krenuo bez prethodnog iskustva.
„Kada sam počinjao 2004., nije sve bilo dostupno na internetu. Nisi mogao ni ‘guglat’ kako se otvara firma. Morao si ići po gradu i ispitivati. Otvaranje firme tada nije bilo jednostavno. Ni poslovanje. Ali, učiš u hodu. Naravno, opališ o zid, dobiješ priliku, odradiš, pa onda sljedećih šest mjeseci čekaš novi projekt“, prisjeća se Kanižaj te dodaje da je danas svakako lakše jer postoje potporni sustavi poduzetništvu. Ipak, razumije zašto među mladima i dalje postoji strah od pokretanja vlastitog posla.
„Ne uspije svaki poduzetnik, makar imao i super ideju i bio spreman raditi 24/7. Nekad treba imati i malo sreće“, ističe Kanižaj. Naglašava i kako u Hrvatskoj još uvijek vlada privid da je neuspješan i nesposoban onaj koji je pokušao i nije uspio. „Tko proba treći, četvrti put iznimno je hrabar, jer iza svakog pokušaja stoji odricanje. Sposoban ili nesposoban – ako nešto pokušavaš, nešto gradiš, nešto ćeš i uspjeti“, poručuje.
Kanižaj je naglasio i da zbog specifičnosti njihove branše više vole zapošljavati studente nego gotove stručnjake. „Znam da zvuči čudno, ali volimo zapošljavati studente i od njih graditi zaposlenike. Lakše nam je izgraditi stručnjaka uz naše seniore nego pronaći gotovu osobu za našu branšu“, rekao je Kanižaj.
Dodao je da je FOI iznimno važan partner u razvoju poslovanja SICK-a, te da studente prate od samog početka, a za najboljih pet redovito lobiraju kako bi ih zaposlili.

Dekanica FOI-a Marina Klačmer Čalopa te prodekanica Nina Begičević Ređep i voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera Amalija Koren Cavaleiro i predstavile su projekt „Regionalni centar za predinkubaciju u pametnoj industriji“, buduće središnje mjesto za poticanje poduzetničkih inicijativa u ranoj fazi razvoja u Gradu Varaždinu, za čiju je izgradnju i opremanje osigurano preko 6 milijuna eura. Centar će nuditi edukacije, mentorstva i implementaciju pametnih tehnologija, a uz njega se uspostavlja i pet lokalnih razvojnih točaka u Ludbregu, Novom Marofu, Gornjem Knegincu, Vidovcu i Svetom Iliji, čime se osigurava ravnomjerna podrška poduzetnicima u regiji. Projekt se temelji na FOI-jevom višegodišnjem iskustvu u razvoju poduzetništva i suradnji s IT zajednicom.