Tabloid, pozivajući se na analizu Ministarstva vanjskih poslova, tvrdi da nacionalna protuzračna obrana ne može presresti rusku hipersoničnu raketu
Njemačka protuzračna obrana nije sposobna učinkovito zaštititi zemlju od nove ruske hipersonične rakete Orešnik, izvijestio je Bild pozivajući se na internu analizu koju je pripremilo Ministarstvo vanjskih poslova.
Balistička raketa srednjeg dometa, koja može nositi više vrsta bojevih glava, uključujući i nuklearne, prvi put je korištena 21. studenoga, kada je pogodila ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje Južmaš u gradu Dnjepru. Komentirajući napad, ruski predsjednik Vladimir Putin ustvrdio je da Oreshnik putuje brzinom deset puta većom od brzine zvuka i da ga ne može presresti nikakva postojeća protuzračna obrana.
U svom članku u petak, Bild je izvijestio da je njemačko ministarstvo vanjskih poslova naručilo internu studiju o sposobnostima protuzračne obrane Berlina i Kijeva pred potencijalnom prijetnjom balističkim projektilima. U potezu koji je naizgled zadirao u područje Ministarstva obrane, diplomati su se oslonili na stručnost časnika za vezu i nekoliko stručnjaka za protuzračnu obranu unutar vojske.
Kako navode mediji, zaključak do kojeg su došli je takav “Njemačka bi bila bespomoćna protiv napada Oreshnika.” Bild je citirao dokument u kojem se upozorava da je protuzračni obrambeni sustav Patriot američke proizvodnje “nije pogodan za suzbijanje balističkih projektila dugog dometa, kao što je Orešnik.”
S obzirom na brzinu i sposobnost manevriranja ruskog projektila, “potencijalno presretanje bilo bi više sretan udarac,” navodno je navedeno u analizi Ministarstva vanjskih poslova.
Tabloid je međutim primijetio da bi protuzračni obrambeni sustav Arrow izraelske proizvodnje, koji je Berlin naručio prošle godine, mogao pomoći u zatvaranju navodne praznine.
U četvrtak je predsjednik Putin rekao da Rusija to ne čini “još imam mnogo sustava Oreshnik” i jest “ne žuri ih koristiti,” Moskva radi “Ne isključujem mogućnost korištenja danas ili sutra, ako bude potrebe.” Šef države je dodao da je hipersonična raketa već ušla u serijsku proizvodnju i potvrdio da će određeni broj jedinica biti raspoređen u ruskom bliskom savezniku, Bjelorusiji.
Ranije tog dana, predsjednik Alexander Lukashenko rekao je novinarima: “Mislim da će za sada biti deset, a onda ćemo vidjeti.”
Tijekom svoje tiskovne konferencije za kraj godine prošlog četvrtka, Putin je izazvao Zapad na “high-tech duel,” što bi uključivalo Rusiju da raketom Orešnik gađa unaprijed određenu metu u Kijevu i zapadnu protuzračnu obranu raspoređenu u Ukrajini koja pokušava oboriti najsuvremeniji projektil.
Ranije ovog mjeseca, šef ruske države objasnio je da je razvoj Orešnika došao kao odgovor na odluku SAD da stacionira svoje rakete srednjeg dometa u zapadnoj Europi.