Njemačka je u petak deportirala afganistanske državljane u njihovu domovinu prvi put od kolovoza 2021., kada su se talibani vratili na vlast.
Glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit opisao je 28 afganistanskih državljana kao osuđene kriminalce, ali nije razjasnio njihova kaznena djela.
OSUMNJIČENIK ZA NJEMAČKI TERORISTIČKI NAPAD IDENTIFICIRAN KAO SIRIJSKI IZBJEGLICA, KANCELARKA ZAKLJUČUJE PROVEDBU STRIKTNE IMIGRACIJE
“Sigurnosni interesi Njemačke jasno nadmašuju zahtjeve za zaštitom kriminalaca i pojedinaca koji ugrožavaju nacionalnu sigurnost”, rekao je Hebestreit u izjavi.
Njemački kancelar Olaf Scholz, govoreći u petak u blizini Leipziga tijekom kampanje za lokalne izbore, nazvao je to “jasnim znakom da oni koji počine zločine ne mogu računati na to da ih nećemo deportirati, ali da ćemo tražiti načine da to učinimo”.
Njemačka novinska agencija dpa izvijestila je, pozivajući se na informacije iz saveznih država uključenih u deportacije, da su kaznena djela uključivala silovanje, teški podmetnuti požar i ubojstvo iz nehata.
Ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser nazvala je ovaj potez sigurnosnim problemom za Njemačku.
“Vidjeli ste da smo proveli zakon i deportirali kriminalce natrag u Afganistan”, rekla je tijekom konferencije za novinare u petak poslijepodne. “Po mom mišljenju, ovo je neophodno za održavanje povjerenja u vladavinu prava.”
Međutim, Julia Duchrow, glavna tajnica Amnesty Internationala u Njemačkoj, osudila je deportacije. U izjavi od petka rekla je kako je vlada poklekla pod političkim pritiskom tijekom izborne kampanje. Dodala je da Afganistan nije siguran i navela da deportacije krše međunarodno pravo.
Berlin nema diplomatske odnose s talibanima, zbog čega vlada mora raditi putem drugih kanala. Malo je vjerojatno da će akcije od petka dovesti do šireg odmrzavanja odnosa između Njemačke i talibana, posebno nakon prošlotjednog izdavanja prvog skupa zakona za sprječavanje poroka i promicanje vrline u Afganistanu. Oni uključuju zahtjev da žena sakrije svoje lice, tijelo i glas izvan kuće.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock kritizirala je moralne zakone u objavama na X.
Iako je Hebestreit rekao da se na deportacijama radi već mjesecima, one su se dogodile tjedan dana nakon smrtonosnog napada nožem u gradu Solingenu u kojem je osumnjičeni sirijski državljanin koji je podnio zahtjev za azil u Njemačkoj.
Osumnjičenik je trebao biti deportiran u Bugarsku prošle godine, ali je navodno nestao na neko vrijeme i izbjegao deportaciju. Naređeno mu je zadržavanje u nedjelju zbog sumnje za ubojstvo i članstvo u terorističkoj organizaciji do daljnje istrage i mogućeg podizanja optužnice.
Militantna skupina Islamska država preuzela je odgovornost za prošlotjedni napad, bez pružanja dokaza. Ekstremistička skupina je na svojoj stranici objavila da su napadač ciljali na kršćane i da je izvršio napade “kako bi osvetio muslimane u Palestini i posvuda”. Tvrdnju nije bilo moguće neovisno potvrditi.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Također se vodila rasprava o imigraciji uoči regionalnih izbora u nedjelju u njemačkim pokrajinama Saskoj i Tiringiji, gdje se očekuje da će antiimigrantske stranke poput populističke Alternative za Njemačku dobro proći. U lipnju je Scholz obećao da će zemlja ponovno početi deportirati kriminalce iz Afganistana i Sirije nakon što je afganistanski imigrant u napadu nožem ubio jednog policajca, a još četiri osobe su ranjene.
Faeser je u četvrtak najavio plan za pooštravanje zakona o noževima, prenosi njemačka novinska agencija dpa. Zajedno s drugim dužnosnicima u vladajućoj koaliciji, također je obećala tijekom konferencije za novinare olakšati deportacije.