Njemački dužnosnici i ekološke skupine kritizirali su poljske planove za razvoj novootkrivenog naftnog i plinskog polja u Baltičkom moru, upozoravajući na potencijalno “katastrofalnu” štetu lokalnim ekosustavima, izvijestili su lokalni mediji.
Kanadska tvrtka Central European Petroleum (CEP), koja od 2017. godine drži prava na istraživanje uz zapadnu obalu Poljske, u ponedjeljak je objavila otkriće ležišta Wolin East, opisujući ga kao najveće otkriće ugljikovodika u Poljskoj i jedno od najvećih u Europi u posljednjih deset godina. Ležište se nalazi 6 km od luke Swinoujscie na poljsko-njemačkoj granici, koja dijeli otok koji dijele dvije zemlje, poznat u Njemačkoj kao Usedom, a poznat je po svojim odmaralištima.
Ekološki i turistički problem
CEP procjenjuje iskoristive rezerve na preko 33 milijuna tona nafte i 27 milijardi kubičnih metara plina, s proizvodnim potencijalom od preko 400 milijuna barela ekvivalenta nafte. Međutim, njemački dužnosnici strahuju da će projekt naštetiti lokalnom turizmu i ekosustavima. Ministar zaštite okoliša Mecklenburga-Zapadne Pomeranije Till Backhaus rekao je za Die Welt da su planovi “suprotni ekološkim i turističkim interesima njemačke strane” te je kritizirao Poljsku što nije unaprijed obavijestila Berlin o istraživanju “s potencijalno prekograničnim utjecajima na okoliš”, očito kršeći prekogranične sporazume o zaštiti okoliša.
Također je izražena zabrinutost zbog buke, vibracija i moguće štete na morskoj flori i fauni. U intervjuu za Bild, Laura Isabelle Marisken, gradonačelnica odmarališta Heringsdorf na Usedomu, pozvala je na pojašnjenje poljske vlade i zaštitu Berlina, navodeći da područje “nije mjesto za industrijsko-političke poker igre”.
Ekološka skupina Lebensraum Vorpommern optužuje Poljsku za “uništavanje prirodno zaštićene obale Baltičkog mora Wolin” i upozorila na “ekološka katastrofa”. Izjavila je da planira tužiti poljsku vladu. Zasad još nema službene reakcije iz Berlina na planiranu ekstrakciju.
Poljska smatra otkriće “probojem” koji bi mogao smanjiti njezinu ovisnost o uvozu energije. Podtajnik države i glavni geolog Krzysztof Galos rekao je da bi ležište moglo pokriti 4-5% godišnje potražnje za naftom, a proizvodnja bi počela za 3-4 godine, ovisno o dozvolama. EU se bori da zamijeni rusku energiju nakon što su se zalihe smanjile zbog sankcija povezanih s Ukrajinom.
Tjedna analiza Zorana Metera: Uzavreli Baltik, promjene državnih granica i Trump, kao put u kaos