Britanski i njemački šefovi obrane potpisali su danas ono što zovu “povijesnim” obrambenim sporazumom, nazvan “Trinity House Agreement”, koji će ojačati sigurnost i razviti gospodarstva. Britanski ministar obrane John Healey i njemački ministar obrane Boris Pistorius su se našli u Londonu kako bi potpisali sporazum, čime su dvije nacije “zbliženije nego ikad prije”.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare, Healey je pohvalio ugovor koji je prvi takve vrste s Njemačkom i naglasio da je jačanje kolektivne sigurnosti kroz NATO kamen temeljac za obranu obiju nacija. Dogovor “osigurava obrambenu suradnju na svim područjima, kopnu, moru, zraku, kibernetičkom prostoru, svemiru”, rekao je Healey, dodajući da će biti stavljen na pravnu osnovu u širem ugovoru između Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke. Napomenuo je da je sporazum prekretnica u odnosima Ujedinjenog Kraljevstva s Njemačkom i veliko jačanje europske sigurnosti.
Nekoliko područja vojne suradnje
Sa svoje strane, Pistorius je također pohvalio sporazum, rekavši: “To je dobrodošla stvar u ovakvim vremenima, uz politiku podjele i destrukcije Putina. Mi nudimo nešto drugo, a to su solidarnost i povjerenje”, dodao je. Ovim će sporazumom obje zemlje dodatno ojačati istočno krilo NATO-a “daljnjim intenziviranjem naše suradnje na terenu”, rekao je Pistorius.
Njemački načelnik obrane također je istaknuo da će sporazum Trinity House biti dio međuvladinog sporazuma između dviju nacija koji bi trebao biti potpisan početkom sljedeće godine. Prema sporazumu, njemačka obrambena tvrtka Rheinmetall otvorit će novu tvornicu u Ujedinjenom Kraljevstvu za proizvodnju cijevi za topove. Radit će na razvoju dronova i na novim raketama dugog dometa. Zasebno, njemački pomorski nadzorni zrakoplov također će povremeno letjeti u patrolama Sjevernim Atlantikom iz baze Lossiemoutha Royal Air Force u Škotskoj.
O vojnicima Sjeverne Koreje
Upitan o američkom izvješću da su sjevernokorejske trupe raspoređene u Rusiji i uz nagađanja da će biti poslane u Ukrajinu, britanski ministar obrane izrazio je “vrlo ozbiljnu zabrinutost” zbog izvješća o ovakvom razvoju događaja. “Čini se vrlo vjerojatnim da su sjevernokorejske trupe raspoređene u Rusiji”, rekao je, ali je dodao da “sigurno još nije jasno” da su raspoređene na bojištu. Sa svoje strane, Pistorius je također izrazio zabrinutost zbog razvoja događaja, napomenuvši da trenutno “provjeravaju implikacije” s obzirom na međunarodno pravo. “Ne znamo čak ni je li riječ o njih 1500 ili 12000”, dodao je.
Njemački šef obrane dodao je: “To je vrsta eskalacije, i pokazuje nam da se međunarodni sukobi približavaju vrlo brzo.” Odgovarajući na pitanje o europskoj sigurnosti u slučaju mogućnosti da Donald Trump bude novi američki predsjednik, Pistorius je rekao: “Naša je odgovornost u Europi ojačati europski stup NATO-a. To je ono što smo trebali učiniti ranije… ali nismo”.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je u utorak da će Južna Koreja poslati stručnjake da izvijeste NATO o tvrdnjama u vezi kretanja sjevernokorejskih trupa. Južna Koreja je u petak također tvrdila da je Sjeverna Koreja poslala 1500 vojnika u Rusiju na brodovima mornarice u između 8. i 13. listopada.
Sjevernokorejski vojnici u Rusiji: Reakcije iz svijeta