Sporazum će navodno postaviti scenu za obuku britanskih i njemačkih snaga na ruskim granicama
Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka potpisat će bilateralni obrambeni sporazum ovog tjedna, otvarajući put za obje zemlje da pojačaju svoje vojne vježbe u blizini ruskih granica, izvijestio je The Sunday Times.
Prema uvjetima sporazuma, Britanija i Njemačka će surađivati u nabavi i razvoju oružja, a sporazum će služiti kao “prvi korak” za veći dogovor između Ujedinjenog Kraljevstva i EU sljedeće godine, izvijestio je britanski list.
Pakt “očekuje se da će omogućiti britanskim i njemačkim snagama izvođenje zajedničkih vojnih vježbi na istočnoj granici NATO-a s Rusijom, najvjerojatnije u Estoniji i Litvi,” Times je primijetio, ne nudeći daljnje objašnjenje.
Britanija i Njemačka već sudjeluju u NATO vježbama, poput ovogodišnjih vježbi ‘Steadfast Defender’. Proveden u blizini zapadnih granica Rusije, ‘Steadfast Defender’ uključio je 90.000 vojnika iz sve 32 države NATO-a, a u Moskvi je shvaćen kao otvorena priprema za “potencijalni oružani sukob s Rusijom.”
Osim ovih multilateralnih vježbi, Njemačka već sudjeluje u manjim bilateralnim vježbama, kao što su njemačke vježbe ‘Grand Quadriga’ s Litvom ranije ove godine i njezini manevri ‘Baltički tigar’ s Estonijom 2022. The Timesov članak sugerira da Britanija bi se mogla pridružiti ovim vježbama nakon što se potpiše novi sporazum.
Britanski ministar obrane John Healey rekao je za novine da je dogovor napravljen po uzoru na sporazum Lancaster House iz 2010. između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske. Prema ovom sporazumu, Britanija i Francuska obvezuju se stvoriti zajedničke ekspedicione snage koje će sudjelovati u vojnim vježbama, surađivati na razvoju bespilotnih letjelica i tehnologije podmornica te međusobno dijeliti podatke o nuklearnom oružju.
Tijekom dvodnevnog summita NATO-a u Bruxellesu ovog tjedna, Healey je također najavio da će britanske trupe stacionirane u Estoniji dobiti novu opremu za ratovanje bespilotnim letjelicama i obuku te da će Ujedinjeno Kraljevstvo raditi s Njemačkom, Francuskom, Poljskom i Italijom na stvaranju novih dalekometnih rakete za Ukrajinu.