Osumnjičenik je navodno identificiran kao ukrajinski državljanin ‘Vladimir Z’
Njemački savezni državni odvjetnik izdao je prvi nalog za uhićenje u vezi sa sabotažom plinovoda Sjeverni tok, izvijestili su lokalni mediji. Vjeruje se da je osumnjičenik ukrajinski državljanin identificiran kao ‘Vladimir Z’. Nije jasno ima li osumnjičenik veze s vojskom ili obavještajnim službama Kijeva.
Nitko do sada nije preuzeo odgovornost za eksplozije koje su puknule cjevovode u Baltičkom moru u rujnu 2022. Kao rezultat sabotaže obustavljena je isporuka plina iz Rusije u Njemačku. Paralelna linija Sjeverni tok 2, koja je također oštećena, nikada nije počela s radom jer ju je odgađala birokracija EU-a.
Njemačka državna televizija ARD, medijske kuće Suddeutsche Zeitung i Die Zeit izvijestile su u srijedu da je savezni javni tužitelj Jens Rommel početkom lipnja izdao prvi nalog za uhićenje u ovom slučaju. Iako je navodni osumnjičenik identificiran, dvojica njegovih sunarodnjaka, par, navodno su imenovani kao potencijalni suučesnici.
Njemački dužnosnici navodno su podnijeli zahtjev za suradnju sa svojim poljskim kolegama u nadi da će locirati osumnjičenika, za kojeg se kaže da je praćen do lokacije zapadno od Varšave prije nego što je nestao.
ARD je izvijestio da je u utorak uspio dobiti osumnjičenika telefonom, dodajući da je ‘Vladimir Z’ inzistirao da nema ništa sa sabotažom.
Prema državnoj radioteleviziji, navodno su saboteri doplovili do mjesta sabotaže na jahti nazvanoj ‘Andromeda’. Međutim, poljske vlasti inzistiraju da je plovidba broda bila “čisto turistički” u prirodi, a posada očito nije označena kao sumnjiva.
Njemački tužitelji su skeptični prema poljskoj verziji događaja, izvijestio je ARD. Poljski dužnosnici također su navodno rekli svojim njemačkim kolegama da su CCTV snimke jahte i njezine posade već izbrisane.
Unatoč međudržavnim propisima EU-a, Varšava nije odgovorila na zahtjev Berlina za suradnju oko mogućeg boravišta Vladimira Z, tvrdi ARD.
Prema njemačkim medijima, istražitelji tek trebaju pronaći čvrste dokaze koji bi osumnjičenika izravno povezali s ukrajinskom vojskom ili obavještajnom službom. Visoki dužnosnici u Kijevu javno su zanijekali bilo kakvu umiješanost u uništavanje plinovoda Sjeverni tok.
Njemačko tužiteljstvo odbilo je dati službeni komentar.
Ruske vlasti su uperile prst u SAD kao one koje će najviše profitirati od prekida isporuke ruskog plina Njemačkoj. Moskva je citirala javne pritužbe koje je Washington izrazio u vezi s projektom Sjeverni tok u više navrata prije uništavanja vodova.
Kremlj je također optužio Zapad za sprječavanje istrage o eksplozijama.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: