Foto: Guliver (AP Photo/Alex Brandon)
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova uzvratilo je danas bivšim američkim Predsjednik Donald Trump nakon što je kritizirao energetsku politiku te zemlje u predsjedničkoj debati protiv potpredsjednice Kamale Harris. Trump je u svojoj završnoj riječi kritizirao politiku Njemačke, tvrdeći da Berlin žali zbog svoje odluke o prelasku na obnovljivu energiju. “Vjerujete u stvari kao što su: nećemo koristiti metodu fracking, nećemo koristiti fosilna goriva” rekao je, obraćajući se Harrisu i dodao: “No, Njemačka je to pokušala i u roku od godinu dana vratili su se izgradnji normalnih energetskih postrojenja”, dodao je, prenosi Politico.
Njemačko ministarstvo je odgovorilo kritizirajući Trumpa u (za njih neuobičajeno) otvorenoj izjavi na društvenim mrežama. “Sviđalo se to vama ili ne: njemački energetski sustav je u potpunosti operativan, s više od 50 posto obnovljivih izvora”, napisalo je ministarstvo. “I zatvaramo – ne gradimo – elektrane na ugljen i nuklearne elektrane. Ugljen će nestati iz mreže najkasnije do 2038. godine”, poručuju. Na kraju su se i našalili na Trumpov račun: “”PS: Također ne jedemo mačke i pse. #Debate2024″, dodaje se u priopćenju, referirajući se na Trumpovu izjavu o tome da nedokumentirani imigranti jedu tuđe kućne ljubimce u Ohiju, što su moderatori debate opovrgnuli.
Njemačka energetska politika je zaista dinamična
Njemačka, koja je desetljećima koristila jeftiniju rusku naftu i plinu, suočila se s velikom energetskom krizom na početku rata u Ukrajini i bila je prisiljena držati nekoliko elektrana na ugljen uključenima duže od planiranog, dok je druge ponovno pokrenula. Berlin se također suočio s kritikama zbog svoje kontroverzne odluke o zatvaranju nuklearnih reaktora nakon katastrofe u japanskoj Fukushimi 2011., poteza koji je potaknula konzervativno-liberalna koalicija tadašnje kancelarke Angele Merkel.
Protivnici plana o zatvaranju nuklearnih elektrana, uključujući i druge vladajuće stranke, brzo su upozorili da će odluka dovesti samo do većeg trošenja fosilnih goriva za proizvodnju energije, te da je malo vjerojatno da će se njemačke nuklearne elektrane suočiti s prijetnjom tsunamija. U početku je Njemačka sagorijevala gotovo 10 posto više ugljena kako bi nadoknadila manjak u proizvodnji električne energije, a rastuće cijene prirodnog plina učinile su ga jeftinom alternativom.
No, ta je promjena u međuvremenu poništena i korištenje elektrana na ugljen u Njemačkoj prošle je godine palo na najnižu razinu u desetljećima. Iako nije jasno što Trump misli pod “normalnom elektranom”, u Njemačkoj se ne grade nove elektrane na ugljen. Međutim, Berlin je u veljači potpisao plan za izgradnju četiri velike nove elektrane na prirodni plin za koje je rekao da su potrebne za dopunu opskrbe obnovljivom energijom.
Njemačka će i dalje ostati zarobljena u gospodarskoj stagnaciji: ‘Imamo strukturnu krizu’
Komentari