Za gospodina Gundberta Scherfa – suosnivača njemačkog Helsinga, najvrjednijeg obrambenog startupa u Europi – ruska invazija na Ukrajinu promijenila je sve, piše u reportaži Reuters.
Scherf se morao žestoko boriti za privlačenje ulaganja nakon što je prije četiri godine pokrenuo svoju tvrtku koja proizvodi vojne dronove i umjetnu inteligenciju na bojnom polju. To više nije njegov problem. Tvrtka sa sjedištem u Münchenu više je nego udvostručila svoju vrijednost na 12 milijardi američkih dolara na prikupljanju sredstava samo u lipnju.
“Europa ove godine, prvi put u desetljećima, troši više na nabavu obrambene tehnologije nego SAD”, rekao je Scherf. Bivši partner u McKinsey and Company rekao je da bi Europa mogla biti na pragu transformacije u obrambenim inovacijama slične Projektu Manhattan – znanstvenom poticaju koji je doveo do brzog razvoja nuklearnog oružja u SAD-u tijekom Drugog svjetskog rata. “Europa se sada suočava s svojom obranom”, dodao je.
Reuters je razgovarao s dvadeset i četiri rukovoditelja, investitora i kreatora politika kako bi ispitao na koji način Njemačka – najveće europsko gospodarstvo – namjerava igrati središnju ulogu u ponovnom naoružavanju kontinenta.
Vlada kancelara Friedricha Merza smatra umjetnu inteligenciju i tehnologiju startupova ključnima za svoje obrambene planove te smanjuje birokraciju kako bi startupove izravno povezala s višim ešalonima vojske, rekli su izvori. Oblikovana traumom nacističkog militarizma i snažnim poslijeratnim pacifističkim etosom, Njemačka je dugo održavala relativno mali i oprezan obrambeni sektor, zaštićen američkim sigurnosnim jamstvima.
Njemački poslovni model, oblikovan dubokom averzijom prema riziku, također je favorizirao postupna i često spora poboljšanja u odnosu na disruptivne inovacije. To više nije slučaj.
Američka vojna podrška sada je neizvjesnija
Njemačka – jedan od najvećih podupiratelja Ukrajine – planira gotovo utrostručiti svoj redovni obrambeni proračun na oko 162 milijarde eura do 2029. Velik dio tog novca bit će uložen u preoblikovanje prirode ratovanja, rekli su izvori.
Helsing je dio niza njemačkih obrambenih startupova koji razvijaju vrhunsku tehnologiju, od robota nalik tenkovima s umjetnom inteligencijom i bespilotnih mini podmornica do špijunskih žohara spremnih za borbu. “Želimo pomoći Europi da vrati svoju kičmu“, rekao je Scherf.
Neke od tih manjih tvrtki sada savjetuju vladu uz etablirane tvrtke – takozvane vodeće tvrtke vojne industrije poput Rheinmetalla i Hensoldta – koje imaju manje poticaja da se prvenstveno usredotoče na inovacije, s obzirom na duge zaostatke kod proizvodnje konvencionalnih sustava koje su obećali isporučiti, rekao je jedan od izvora.
Novi nacrt zakona o nabavi, koji će kabinet Merza odobriti danas, ima za cilj smanjiti prepreke za startupove s financijskim poteškoćama da se pridruže natječajima omogućavanjem avansne isplate tim tvrtkama, prema verziji od 25. lipnja koju je pregledao Reuters. Zakon bi također ovlastio vladu da ograniče natječaje na ponuđače unutar Europske unije.
Marc Wietfeld, glavni izvršni direktor i osnivač proizvođača autonomnih robota ARX Robotics, rekao je da je nedavni sastanak s njemačkim ministrom obrane Borisom Pistoriusom jasno pokazao koliko duboko ide preispitivanje u Berlinu. “Rekao mi je: ‘Novac više nije izgovor – sada je tu’. To je bila prekretnica”, rekao je Wietfeld.
Od povratka američkog predsjednika Donalda Trumpa na političku scenu i ponovnog propitivanja američke predanosti NATO-u, Njemačka se obvezala ispuniti novi cilj saveza od 3,5 posto BDP-a na obrambene izdatke do 2029. – brže od većine europskih saveznika.
Dužnosnici u Berlinu naglasili su potrebu za poticanjem europske obrambene industrije umjesto oslanjanja na američke tvrtke. No, prepreke za širenje industrijskih lidera u Njemačkoj – i Europi općenito – su znatne. Za razliku od Sjedinjenih Država, tržište u Europi je fragmentirano. Svaka zemlja ima vlastiti skup standarda nabave za ispunjavanje ugovora.
Sjedinjene Države, najveći svjetski vojni potrošač, već imaju etabliranu mrežu obrambenih divova, poput Lockheed Martina i RTX-a, te prednost u ključnim područjima, uključujući satelitsku tehnologiju, borbene zrakoplove i precizno navođeno streljivo.
Washington je također 2015. počeo poticati startupove u obrambenoj tehnologiji – uključujući Shield AI, proizvođača dronova Anduril i softversku tvrtku Palantir – dodjeljujući im dijelove vojnih ugovora.
Europa prvi puta u nekoliko zadnjih desetljeća troši više na nabavu oružja od SAD-a
Europski startupi su se donedavno mučili uz tek malu državnu potporu. No analiza Aviation Week-a u svibnju pokazala je da se predviđa da će 19 najvećih europskih potrošača na obranu – uključujući Tursku i Ukrajinu – potrošiti 180,1 milijardu američkih dolara u 2025. na vojnu nabavu u usporedbi sa 175,6 milijardi američkih dolara za Sjedinjene Države. No, ukupna vojna potrošnja Washingtona ostat će veća.
Hans Christoph Atzpodien, čelnik njemačkog udruženja sigurnosnog i obrambenog sektora BDSV, rekao je da je jedan od izazova to što je vojni sustav nabave usmjeren na etablirane dobavljače i nije dobro prilagođen brzom tempu koji zahtijevaju nove tehnologije.
Njemačko ministarstvo obrane u izjavi je izjavilo da poduzima korake za ubrzanje nabave i bolju integraciju startupova kako bi nove tehnologije brzo postale dostupne Bundeswehru. Annette Lehnigk-Emden, voditeljica moćne agencije za nabavu oružanih snaga, istaknula je dronove i umjetnu inteligenciju kao nova područja koja Njemačka treba razvijati. “Promjene koje donose na bojno polje revolucionarne su kao i uvođenje mitraljeza, tenka ili aviona”, rekla je.
Sven Weizenegger, voditelj Centra za kibernetičke inovacije, inovacijskog akceleratora Bundeswehra, rekao je da rat u Ukrajini mijenja i društvene stavove, uklanjajući društvenu nstigmu prema radu u obrambenom sektoru. “Njemačka je od ruske invazije razvila potpuno novu otvorenost prema pitanju sigurnosti”, rekao je.
Weizenegger rekao je da prima 20-30 zahtjeva za LinkedIn dnevno, u usporedbi s možda 2-3 tjedno 2020. godine, s idejama za razvoj obrambene tehnologije.
Neke od ideja koje su u razvoju nalikuju znanstvenoj fantastici – poput špijunskog kiborg žohara tvrtke Swarm Biotactics koji su opremljeni specijaliziranim minijaturnim ruksacima koji omogućuju prikupljanje podataka u stvarnom vremenu putem kamera. Riječ je o pravim, živim žoharima, na koje bi se spojila tehnološka naprava. Električni podražaji trebali bi omogućiti ljudima daljinsko upravljanje kretanjem insekata. Cilj je da pruže informacije nadzora u neprijateljskim okruženjima – na primjer informacije o neprijateljskim položajima.
“Naši bioroboti – temeljeni na živim kukcima – opremljeni su neuronskom stimulacijom, senzorima i sigurnim komunikacijskim modulima”, rekao je izvršni direktor Stefan Wilhelm. “Mogu se njima upravljati pojedinačno ili autonomno u rojevima”.
Spy cockroaches? Some defence ideas Germany is developing sound like science fiction – e.g. cyborg cockroaches equipped w/ miniature backpacks enabling real-time spying via cameras. Electrical stimuli allow humans to control insects’ movements remotely… https://t.co/q0RMTkHIiJ pic.twitter.com/guvVGCdLhk
— Nalaka Gunawardene (@NalakaG) July 23, 2025
Njemačka je svojedobno bila pionir u vojnim inovacijama
U prvoj polovici 20. stoljeća, njemački znanstvenici bili su pioniri mnogih vojnih tehnologija koje su postale globalni standardi, od balističkih projektila do mlaznih zrakoplova i navođenog oružja. No nakon poraza u Drugom svjetskom ratu, Njemačka je demilitarizirana, a njezin znanstveni talent raspršen.
Wernher von Braun, izumitelj prve balističke rakete za naciste, bio je jedan od stotina njemačkih znanstvenika i inženjera deportiranih u Sjedinjene Države nakon Drugog svjetskog rata, gdje je kasnije radio u NASA-i i razvio raketu koja je svemirsku letjelicu Apollo odvela na Mjesec.
Posljednjih desetljeća, inovacije u obrambenoj industriji bile su snažan pokretač gospodarskog napretka. Tehnologije poput interneta, GPS-a, poluvodiča i mlaznih motora nastale su u vojnim istraživačkim programima prije nego što su transformirale civilni život.
Pogođeno visokim cijenama energije, usporavanjem potražnje za izvozom i konkurencijom iz Kine, njemačko gospodarstvo vrijedno 4,75 bilijuna američkih dolara smanjilo se u posljednje dvije godine. Proširenje vojnih istraživanja moglo bi pružiti ekonomski poticaj.
“Samo moramo doći do ovog načina razmišljanja: snažna obrambena industrijska baza znači snažno gospodarstvo i inovacije na steroidima”, rekao je Markus Federle, generalni direktor investicijske tvrtke Tholus Capital usmjerene na obranu.
Averzija prema riziku među europskim investitorima u prošlosti je stavljala startupove u nepovoljan položaj, jer su se teško snalazili u prikupljanju kapitala potrebnog za preživljavanje tzv. “doline smrti” – kritične rane faze kada su troškovi visoki, a prodaja još niska. No povećanje obrambenih izdataka europskih vlada nakon ruske invazije na Ukrajinu navelo je investitore da traže prilike.
Europa se sada može pohvaliti s tri startupa s vrijednošću od preko milijardu američkih dolara: Helsing, njemački proizvođač dronova Quantum Systems i portugalski Tekever, koji također proizvodi dronove.”Sada postoji veliki pritisak na Njemačku da bude vodeća nacija europske obrane”, rekao je Sven Kruck, glavni strateški direktor tvrtke Quantum.
Njemačka je postala drugi najveći vojni podupiratelj Ukrajine nakon Sjedinjenih Država. Narudžbe koje su nekada mogle trajati godinama sada se odobravaju mjesecima, a europski startupi imali su priliku brzo testirati svoje proizvode na terenu, rekli su izvori.
Financiranje europske obrambene tehnologije rizičnim kapitalom doseglo je milijardu američkih dolara u 2024., u odnosu na skromnih 373 milijuna američkih dolara u 2022., a očekuje se da će još više porasti u 2025.
“Društvo je prepoznalo da moramo braniti svoje demokracije”, rekao je Christian Saller, generalni partner u HV Capitalu, investitoru u ARX i Quantum Systems.
Prema analizi podataka koju je Dealroom proveo za Reuters, financiranje rizičnog kapitala raslo je brže u Njemačkoj nego igdje drugdje. Njemački obrambeni startupi primili su 1,4 milijarde američkih dolara od investitora u posljednjih pet godina, a slijedi ih Velika Britanija, pokazuju podaci.
Radnici iz padajuće automobilske industrije
Jack Wang, partner u tvrtki rizičnog kapitala Project A, rekao je da su mnogi njemački obrambeni startupi – utemeljeni na inženjerskoj sposobnosti zemlje – dobri u integraciji utvrđenih komponenti u skalabilne sustave. “Kvaliteta talenata u Europi je izuzetno visoka, ali općenito, nema bolje zemlje, nema boljeg talenta koji smo vidjeli nego u Njemačkoj”, rekao je.
Slabost njemačke automobilske industrije znači da postoji višak proizvodnih kapaciteta, uključujući i u Mittelstandu: malim i srednjim poduzećima (MSP) koja čine okosnicu njemačkog gospodarstva. Stefan Thumann, izvršni direktor bavarskog startupa Donaustahl, koji proizvodi lebdećeg streljiva (dronovi kamikaze), rekao je da dnevno prima 3 do 5 prijava od radnika iz automobilskih tvrtki. “Startupima samo trebaju pameti za inženjering i izradu prototipova”, rekao je. “A njemački Mittelstand bit će im mišići”, zaključuje.
Postupno buđenje europske vojne industrije: Što se napravilo, a što zapinje