Potrošnja u Njemačkoj skočila je za gotovo 6% u posljednja tri mjeseca 2024., prema šefu mreže Klausu Mulleru
Kućanstva i poduzeća u Njemačkoj trebaju štedjeti plin kako bi izbjegli nestašice, izvijestio je u srijedu Die Welt, citirajući državnog regulatora za energetiku, Federalnu mrežnu agenciju. Prema analizi te agencije, zemlja ove sezone grijanja troši znatno više plina nego prošle godine.
Agencija je rekla da je ukupna potrošnja plina u Njemačkoj porasla za 5,8% od listopada do prosinca 2024. u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, na 246 teravat-sati (TWh). Industrije su zabilježile rast potrošnje od 9,1% u odnosu na 2023. godinu, dok je porast u kućanstvima i poduzećima bio skromniji od 1,9%, navodi se u izvješću.
Agencija je skok potrošnje plina pripisala hladnijem vremenu. Međutim, šef energetskog regulatora Klaus Muller rekao je novinskoj kući da bi, s obzirom na trend, potrošačima bilo mudro štedljivije trošiti plin kako bi izbjegli nestašice, a posljedično i rast cijena.
“Definitivno se još uvijek isplati štedjeti gorivo i tako rasteretiti svoj novčanik,” citiran je kako je rekao. No, prema Mullerovim riječima, opskrba zemlje plinom još nije ugrožena jer su skladišta još uvijek puna 80 posto.
“To znači da smo dobro pripremljeni za sljedeća tri mjeseca”, rekao je i dodao da Njemačka ima “Do sada je dobro prošla prva polovica zime.”
Kad je riječ o grijanju, prirodni plin je još uvijek najvažniji izvor energije u Njemačkoj, s otprilike polovice svih stanova i obiteljskih kuća diljem zemlje koja se grije na plin, izvještava Die Welt.
Njemačka se oslanjala na Rusiju za više od polovice svoje potražnje za plinom prije eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. Isporuke su bile značajno ograničene ili potpuno obustavljene nakon što je EU uveo sankcije Moskvi, a plinovodi Sjeverni tok koji ruski plin isporučuju izravno u Njemačku bili su uništena eksplozijama na dnu Baltičkog mora u rujnu 2022.
Dugo se smatrala industrijskom silom EU-a, Njemačka je bila među najteže pogođenima smanjenjem ruske opskrbe energijom, s njezinim gospodarstvom koje je 2023. zapalo u recesiju. Njemačka vlada u listopadu je smanjila prognozu BDP-a za ovu godinu na daljnje smanjenje od 0,2 %. Gubitak jeftinog ruskog plina i oslanjanje na daleko skuplji ukapljeni prirodni plin (LNG) iz SAD-a također je gurnuo cijene energije u Njemačkoj iznad onoga što si mnoga industrijska poduzeća mogu priuštiti, što je izazvalo val zatvaranja i bankrota.
Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel nedavno je kritizirala svoje nasljednike zbog odustajanja od ruskog plina. U intervjuu za France 2 TV objavljenom početkom prosinca rekla je da kupuje plin iz Rusije “bila je situacija u kojoj svi dobivaju” za obje države, budući da je Berlin mogao dobiti prijeko potrebnu robu “po povoljnoj cijeni,” dok “cijene su eksplodirale” nakon što je Njemačka napustila ruske isporuke.