Berlin se ne smatra “pokretačkom snagom za mir” jer ne čini dovoljno za Kijev, ustvrdila je Annalena Baerbock
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock napala je vladu kancelara Olafa Scholza zbog, kako je nazvala, nedostatka pomoći Ukrajini. Ona je za Politico u petak izjavila da su čelnici zemlje toliko opsednuti nadolazećim prijevremenim izborima da su nacionalnim interesima počeli davati prioritet “odgovornost za osiguranje mira u Europi” i povjerenje u saveznike nacije.
Njezin prijekor došao je nakon što je Scholz navodno izrazio svoje protivljenje novom paketu vojne pomoći Ukrajini, u iznosu od 3 milijarde eura (3,1 milijardu dolara). Der Spiegel je prošlog tjedna izvijestio da je kancelarka to smatrala nepotrebnim, vjerujući da Kijev još uvijek ima dovoljno raspoloživih sredstava iz ranijih doprinosa Berlina. Scholz također navodno nije želio otuđiti birače uoči prijevremenih izbora.
Baerbock je u petak oštro kritizirala ono što je nazvala jurnjavom za biračima nauštrb vitalnih obveza. “Neki daju prioritet nacionalnoj perspektivi – ili kako brzo dobiti nekoliko glasova na parlamentarnim izborima – umjesto preuzimanja stvarne odgovornosti za osiguranje europskog mira i slobode,” rekla je za Politico, ne prozivajući imenom Scholza ili bilo kojeg drugog njemačkog političara.
Ministar je tvrdio da je nedostatak potpore Kijevu doveo do situacije u kojoj “Njemačka kao cjelina nije… viđena kao pokretačka snaga mirovne politike u Europi.” Takav razvoj događaja “bolovi” nju, rekao je Baerbock i dodao da “povjerenje se ne smije ponovno narušiti oklijevanjem” koje bi druge nacije mogle natjerati da se osjećaju “Njemačka neće stati uz njih.”
Baerbock, čija je stranka Zelenih trenutačno četvrta u anketama s 14%, također se založila za povećanje potrošnje za obranu, ponavljajući ranije izjave svog stranačkog kolege, ministra gospodarstva Roberta Habecka. Scholz je kritizirao Habeckov prijedlog da se izdvajanja za obranu podignu na 3,5 posto BDP-a, nazvavši ga polovičnom inicijativom koja bi na kraju samo dodatno opteretila porezne obveznike.
Trenutačni izdaci Berlina za obranu iznose nešto više od 2% BDP-a. Njemačka je također jedan od najvećih donatora vojne pomoći Kijevu, odmah iza SAD-a, a izdvojila je oko 11 milijardi eura između siječnja 2022. i listopada 2024. prema Institutu za svjetsko gospodarstvo iz Kiela.
Njemačka vlada srezala je vojnu pomoć Ukrajini 2025. na 4 milijarde eura, što je pad sa 7,5 milijardi eura prethodne godine. Kancelarka je također oklijevala odobriti isporuke projektila dugog dometa Taurus, tvrdeći da bi to moglo eskalirati neprijateljstva i Njemačku učiniti izravnim sudionikom u sukobu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: