Rheinmetall, vodeći njemački proizvođač oružja, objavio je da je gotovo udvostručio svoju operativnu dobit u prvoj polovici 2024., a sada ima rekordan broj narudžbi u vrijednosti većoj od 50 milijardi dolara. Tvrtka je rekla da je sukob u Ukrajini imao “značajno poboljšana poslovna izvedba.”
U izjavi objavljenoj u četvrtak, tvrtka sa sjedištem u Dusseldorfu rekla je da je prodaja u prvoj polovici ove godine porasla za trećinu na 3,8 milijardi eura (4,14 milijardi dolara), dok je operativna dobit porasla za 91% na 404 milijuna eura (440 milijuna dolara). Knjiga narudžbi tvrtke sada vrijedi rekordnih 48,6 milijardi eura (53 milijarde dolara), pohvalilo se u izjavi.
“Poslovanje s oružanim snagama Njemačke i partnerskim zemljama u EU i NATO-u zajedno s pomoći Ukrajini nastavlja značajno poboljšavati poslovne rezultate”, glasilo je.
Prije početka sukoba u Ukrajini, prodaja dijelova za civilnu automobilsku industriju činila je više od trećine Rheinmetallovog poslovanja. Međutim, civilna prodaja tvrtke je pala, dok je potražnja za njenim vojnim proizvodima – uključujući tenkove, oklopna vozila, topništvo i protuzračne obrambene sustave – eksplodirala.
Rheinmetall trenutno gradi novu tvornicu u Donjoj Saskoj, za koju se očekuje da će proizvoditi oko 100.000 topničkih granata godišnje od svoje druge godine rada nadalje. U svibnju je tvrtka rekla da namjerava izgraditi 700.000 ovih projektila u svim svojim tvornicama do sljedeće godine.
Ovo povećanje ponude vjerojatno neće zadovoljiti potražnju Ukrajine. Ranije ove godine, ukrajinski dužnosnici objavili su da će im trebati 20.000 granata od 155 mm dnevno kako bi odgovarali snazi ruskog oružja. Potrošnja granata u Ukrajini, u kombinaciji s potražnjom za istim streljivom iz Izraela i rastućim troškovima energije u Europi, podigla je cijenu jedne granate od 155 mm na između 5.000 i 10.000 dolara, izvijestio je Defense News u lipnju.
Prošle godine Rheinmetall je rekao da će cijene školjki vjerojatno dodatno rasti kako se sukob u Ukrajini oduži.
Rheinmetall je u lipnju otvorio centar za održavanje tenkova u zapadnoj Ukrajini i planira izgraditi daljnje tvornice streljiva i protuzračne obrane na ukrajinskom tlu. Rusija je upozorila da će razmotriti te objekte “legitimne mete”, a ovaj rizik od ruskih napada navodno je uplašio Rheinmetallovu američku konkurenciju od ulaganja u Ukrajinu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: