Upozorenje dolazi nakon što su dva broda ove zemlje EU prošla kroz Tajvanski tjesnac prvi put u 22 godine
Prolazak dvaju brodova njemačke mornarice kroz Tajvanski tjesnac u petak “povećani sigurnosni rizici” u regiji, rekla je kineska vojska. Ministarstvo vanjskih poslova u Pekingu optužilo je Berlin za inscenaciju “provokacija” i kršenje politike jedne Kine.
Tajvan je de facto samoupravan od 1949., kada su nacionalističke snage izgubile Kineski građanski rat od komunista i pobjegle na otok. Tajvan trenutno priznaje samo 12 zemalja svijeta kao suverenu naciju. Dok se na papiru pridržavaju politike jedne Kine, u kojoj je vlada u Pekingu jedina vladajuća vlast nad kineskim teritorijima, SAD je desetljećima održavao neslužbene odnose s Taipeijem i podržavao ga.
Kina inzistira na tome da je Tajvan neotuđivi dio njezina teritorija, a predsjednik Xi Jinping upozorava da bi Peking mogao pribjeći vojnoj sili kako bi povratio kontrolu nad otokom.
U objavi na X u petak, tajvansko Ministarstvo obrane potvrdilo je da je a “Njemačka mornarička fregata i opskrbni brod danas su plovili kroz Tajvanski tjesnac od sjevera prema jugu.”
Prolazak fregate Baden-Wuerttemberg i broda za popunu Frankfurta na Majni bio je prvi takve vrste u 22 godine.
Glasnogovornik Zapovjedništva istočnog kazališta Narodne oslobodilačke vojske, viši kapetan Li Xi, rekao je da “Akcije njemačke strane povećale su sigurnosne rizike i poslale pogrešne signale.”
Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning naglasila je da “Tajvansko pitanje nije pitanje slobode plovidbe, već suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine.” Dok Peking poštuje prava drugih zemalja da plove u međunarodnim vodama, kako je definirano Konvencijom UN-a o pravu mora, on se odlučno protivi “svaki čin provokacije pod izlikom slobode plovidbe.”
Kinesko veleposlanstvo u Berlinu pojasnilo je u petak da “Vode u Tajvanskom tjesnacu su unutarnje vode Kine, teritorijalne vode, susjedne zone i isključive gospodarske zone s obje strane do mora.”
To je u petak rekao njemački ministar obrane Boris Pistorius “Međunarodne vode su međunarodne vode, to je najkraći put, to je najsigurniji put s obzirom na vremenske uvjete… tako da prolazimo.”
Unatoč opetovanim prosvjedima Kine, SAD, Velika Britanija, Australija, Kanada i Francuska slale su ratne brodove plovnim putem u više navrata.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: