Turistička zračna luka Sapporo u Japanu ovaj je tjedan odjekivala zvucima vojnih zrakoplova, budući da su japanski F35 i njemački Eurofighteri izveli zajedničku vježbu u bazi Chitose, udaljenoj samo 25 milja od ruskog otoka Sahalina.
Ova taktička obuka, naziva Nippon Skies, dio je rastuće suradnje između Japana i Njemačke, a prisustvovao joj je i šef njemačkih zračnih snaga, general-pukovnik Ingo Gerhartz – piše Politico.
Gerhartz je u drugom posjetu Japanu u dvije godine naglasio kako Nippon Skies predstavlja najsloženije i najveće raspoređivanje njemačkih zračnih snaga na Pacifiku. “Ne možete razdvojiti Europu i Indo-Pacifik, one čine jedan veliki prostor sigurnosti,” izjavio je Gerhartz, ističući važnost zajedničkih obrambenih strategija.
Pojačana njemačka prisutnost u Indopacifiku
U okviru raspoređivanja snaga u indo-pacifičkoj regiji 2024., njemačke zračne snage zajedno sa zračnim snagama nekoliko saveznika sudjeluju u nizu vježbi sa zračnim snagama u Japanu, Indiji i Australiji – navodi se na službenim stranicama NATO saveza.
S ciljem poboljšanja taktičkih vještina, zračni manevri naglašavaju širenje obrambenih veza između Tokija i ključnih europskih partnera – posebice članica NATO-a – dok usklađuju svoje strateške interese usred zajedničkih gospodarskih i sigurnosnih problema.
Dok je njemačko sudjelovanje u Nippon Skiesu bilateralna aktivnost, Japan je partner NATO-a u indo-pacifičkoj regiji. NATO i Japan bilateralno surađuju na nizu zajedničkih međuregionalnih sigurnosnih izazova kao što su kibernetička obrana, nove tehnologije i pomorska sigurnost, kao i kroz šire odnose NATO-a sa svojim partnerima u regiji.
Promjena fokusnih točaka europske obrane
Dok su europski vojni čelnici do sada bili usredotočeni na prijetnje iz Rusije i rat u Ukrajini, povećana suradnja s Japanom odražava promjenu u strategiji. Zajedničke vježbe i obrambeni sporazumi s azijskim saveznicima poput Japana i Južne Koreje naglašavaju potrebu za globalnim sigurnosnim pristupom u suočavanju s Rusijom i Kinom.
Gerhartz je također naglasio potrebu za bližom suradnjom u tehnologiji i proizvodnji projektila. “Što se tiče F35, imamo mnogo toga za naučiti od Japana,” zaključio je, naglašavajući važnost japanskog iskustva u operativnoj upotrebi tih borbenih zrakoplova.
Ken Jimbo, stručnjak za sigurnosnu politiku na Sveučilištu Keio, naglasio je važnost europske prisutnosti u azijskom prostoru kao ključnog multiplikatora sile za definiranje sigurnosnih prijetnji. Ako Europa dođe ovdje i kaže: ‘Ne, ne, ne, ovo je globalni problem’, to je vrlo važan indikator da trebamo točno definirati pitanje prijetnje s kojom se suočavamo – objasnio je Jimbo. Ovaj razvoj događaja ukazuje na sve veću potrebu za globalnom suradnjom u obrambenim pitanjima, posebice u svjetlu rastućih tenzija između globalnih sila.
Njemačka odbija Ukrajini slati vojne zrakoplove