Njemački izvoz oštro je pao u svibnju, odražavajući dvoznamenkasti pad isporuka u Kinu, pokazali su u ponedjeljak podaci statističkog ureda.
Vrijednost izvezene robe pala je u svibnju za 3,6 posto u odnosu na travanj kada je bila porasla za 1,7 posto, izračunali su statističari.
Uvoz je potonuo za 6,6 posto, nakon što je u travnju bio porastao za 1,2 posto.
Na godišnjoj razini izvoz je smanjen za 1,6 posto, a uvoz za 8,7 posto.
Budući da je uvoz pao znatno snažnije od izvoza višak u robnoj razmjeni Njemačke sa svijetom bio je u svibnju veći za 12,2 posto nego u prethodnom mjesecu, dosegnuvši 24,9 milijardi eura. U odnosu na prošlogodišnji svibanj porastao je za 48,2 posto.
Najsnažnije je u svibnju na mjesečnoj razini potonuo izvoz u neeuropske zemlje, za 4,9 posto. Isporuke u ostale članice EU-a i eurozone smanjene su za nekih 2,5 posto.
SAD je u svibnju zadržao poziciju glavnog odredišta njemačkog izvoza, ali uz 2,9 posto manju vrijednost isporuka nego u travnju, od 13,8 milijardi eura.
Izvoz u Kinu potonuo je za 10,2 posto, na samo 7,6 milijardi eura. Azijski div potvrdio je ipak status vodećeg njemačkog dobavljača robe, uz vrijednost pošiljki od 13 milijardi eura, veću za 1,7 posto nego u travnju.
Njemački izvoz u Rusiji potonuo je u svibnju za 19,3 posto u odnosu na travanj, na 600 milijuna eura. U odnosu na prošlogodišnji svibanj smanjen je za 22,1 posto. Uvoz je na mjesečnoj razini smanjen za osam posto, na 200 milijuna eura. U odnosu na prošlogodišnji svibanj smanjen je za 35,7 posto.
Njemačka se u međuvremenu preorijentirala na usluge koje po podacima ministarstva gospodarstva danas čine oko 70 posto BDP-a.