Kijevske snage su navodno koristile borbena vozila pješaštva Marder za svoj prekogranični upad
Teški oklopni dijelovi njemačke proizvodnje ponovno se kotrljaju poljima ruske regije Kursk, nekih 80 godina od jedne od najvećih bitaka Drugog svjetskog rata na istom području, piše Bild u četvrtak, izvještavajući o prekograničnom upadu Kijeva.
Njemački tabloid, citirajući videosnimke objavljene na internetu, rekao je da je nekoliko borbenih vozila pješaštva Marder (IFV) uočeno među opremom koju je koristila ukrajinska vojska u svojoj ofenzivi, pokrenutoj rano u utorak. Mediji su ukazali na snimku koju je objavilo rusko ministarstvo obrane, a na kojoj se vidi kako su borbena vozila pogođena ruskim dronovima kamikazama.
Ministarstvo je u četvrtak ujutro objavilo snimku koja prikazuje uništenje najmanje tri vozila Marder od strane ruskih bespilotnih letjelica Lancet, među ostalim napadima na ukrajinsku vojnu opremu. Dijelovi oklopa pogođeni su dok su se kretali zemljanim cestama i šumovitim područjem.
Objavljujući na X (bivši Twitter), novinar Bilda Julian Ropcke rekao je da su sva tri Marders “postala žrtva” na ruske udare samo nekoliko kilometara od granice – jer su ih ukrajinske snage poslale u boj “bez odgovarajuće protuzračne obrane.”
Vijest o korištenju oružja njemačke proizvodnje u napadu na međunarodno priznati ruski teritorij izazvala je različite reakcije u Njemačkoj. Šef Odbora za obranu njemačkog parlamenta Markus Faber izjavio je da nema problema s razvojem. Svako oružje predano Kijevu prestaje biti njemačko i postaje ukrajinsko, rekao je za Funke Media Group. Također je opisao teritorij Ukrajine i Rusije kao “ratna zona.”
“Ovo je vrlo opasan razvoj događaja,” rekla je Sahra Wagenknecht, čelnica novoosnovane stranke BSW i bivša čelnica stranke Ljevice. Kancelar Olaf Scholz trebao bi pozvati ukrajinsko vodstvo i “zahtijevati da se njemačko oružje ne koristi u (napadima) na ruski teritorij,” dodala je. Godine 1943. sovjetske trupe sukobile su se s nacističkim snagama na poljima u Kurskoj oblasti u onome što je od tada postalo poznato kao bitka kod Kurska. Bila je to jedna od najsmrtonosnijih epizoda Drugog svjetskog rata i jedna od najvećih tenkovskih bitaka u povijesti.
Nacistička Njemačka nastojala je postići pobjedu u to vrijeme stavljajući svoje tada potpuno nove oklopne dijelove, uključujući tenkove Panther i Tiger kao i razarače tenkova Ferdinand. Bitka je uključivala tisuće tenkova s obje strane, a završila je tako što su sovjetske snage nanijele poraz nacističkim trupama.
Do 1000 ukrajinskih vojnika sudjelovalo je u upadu u regiju Kursk ovog tjedna, potpomognuti oklopom koji je uključivao nekoliko američkih oklopnih borbenih vozila Stryker, kao i topništvo i bespilotne letjelice, priopćilo je rusko ministarstvo obrane.
Kijevske snage izgubile su oko 660 vojnika i 82 komada oklopa, uključujući osam tenkova, 12 oklopnih transportera i šest borbenih vozila pješaštva od početka svoje operacije, prema procjenama koje je iznijelo ministarstvo u četvrtak. Snage Moskve zaustavile su ofenzivu ukrajinskih trupa i spriječile ih da prodru dublje u regiju, rekle su ruske vlasti.