U svojoj ažuriranoj Arktičkoj strategiji objavljenoj 22. srpnja, američki Pentagon kaže da će zauzeti pristup “nadgledanja i reagiranja” u regiji, jer su dužnosnici upozorili da veća suradnja između Kine i Rusije i učinci klimatskih promjena predstavljaju sve veće izazove u tom području. O tome piše američki medij Air and Space Forces.
Arktik “postaje mjesto strateškog natjecanja”, napisao je američki ministar obrane Lloyd J. Austin III. Kao odgovor, američka vojska mora “pojačati svoje arktičke sposobnosti”.
Topljenje leda stvara veće brodske putove i veći pristup Arktiku nego ikad prije, rekla je novinarima zamjenica ministra obrane Kathleen H. Hicks. U međuvremenu, Rusija ostaje aktivna čak i dok njen rat u Ukrajini bjesni, a Kina se nastoji nametnuti kao “arktiku bliska” nacija.
“Iako je velika većina Arktika pod jurisdikcijom suverenih država, NR Kina nastoji promovirati arktičku regiju kao ‘globalno dobro’ kako bi prebacila upravljanje Arktikom u svoju korist,” navodi se u strategiji.
U njoj se također navodi da, iako interesi Rusije i Kine nisu u potpunosti usklađeni, rat u Ukrajini ih je zbližio te su povećali svoju vojnu suradnju na Arktiku posebno s više vježbi. “To je vrlo vidljivo i zabrinjavajuće”, rekla je Hicks.
Zamjenica pomoćnika ministra obrane za Arktik i globalnu otpornost Iris A. Ferguson također je napomenula da su i kineski i ruski ratni brodovi prošlih mjeseci izvodili vježbe uz obalu Aljaske, a SAD je pritom imao “budno oko”.
Međutim, to budno oko čeka na nadogradnju. Teški uvjeti i jedinstvena lokacija Arktika čine izazovom održavanje opreme i infrastrukture, a DOD želi održati “snažnu svijest o domeni i obavještajne sposobnosti, nadzor i izviđanje”, rekla je Hicks.
Friends of Europe: Rat s Rusijom bi mogao početi na Arktiku
Vojne vježbe
Kako bi se pripremio za odgovor na krizu na Arktiku, Pentagon želi nastaviti provoditi redovite vježbe i razviti svoju “regionalnu stručnost”.
Strategija navodi redovite vježbe s prisutnošću zračnih snaga kao što su Northern Edge američkog Indopacifičkog zapovjedništva (Indo-Pacific Command), Noble Defender Northern Command-a i Arctic Challenge europskog zapovjedništva kao načine za izgradnju te stručnosti, uz operacije poput “podrške NATO-ovoj misiji Air Policing na Islandu; i pružanje mogućnosti zračnog prijevoza i punjenja gorivom američkim i odgovarajućim savezničkim i partnerskim zrakoplovima u arktičkoj regiji.”
Čelnici zračnih snaga i prije su naglašavali važnost poboljšane obuke na Arktiku. Godine 2023., general pukovnik David S. Nahom, načelnik Zapovjedništva za Aljasku, naveo je problem tijekom AFA-ine konferencije o zraku, svemiru i kibernetici.
“Iskreno, ne radimo dobar posao u smislu obuke. Ne obučavamo samo zrakoplovno osoblje kako letjeti, već [želimo] da svi u zapovjedništvu nauče letjeti. Uvjeti za to zahtijevaju. Način na koji treniramo i kako funkcioniramo može se poboljšati,” rekao je Nahom.
Možda je najjedinstvenija arktička sposobnost Zračnih snaga njihov LC-130, opremljen skijama za slijetanje na led. Flota “Skibird” je tijekom godina dobila neke nadogradnje, ali neki zakonodavci traže da se zrakoplov dokapitalizira nakon desetljeća korištenja.
Međutim, osim LC-130, zračne snage su snažno prisutne u blizini Arktika s lovcima F-16 i F-35, Stratotankerima KC-135 (naslovna foto) i helikopterima HH-60, sve u bazi zračnih snaga Eielson na Aljasci.
“Do 2030-ih Sjedinjene Države i naši arktički saveznici će upravljati s više od 250 naprednih višenamjenskih borbenih zrakoplova koji bi mogli biti raspoređeni za operacije na Arktiku”, navodi se u dokumentu.
“To je još jedna nevjerojatna statistika koja pokazuje usklađenost naših saveznika i partnera od kojih će većina naših arktičkih saveznika imati F-35.” – rekla je Ferguson.
Rusija i Kina sve snažnije surađuju na Arktiku: Aktivirane stotine baza iz sovjetskog doba