Post-Asadova Sirija nikada neće dopustiti da se njezin teritorij koristi kao poprište za prijetnje Turskoj, rekao je njen najviši diplomat nakon razgovora u Ankari. Obećanje se jasno odnosi na snage sirijskih Kurda koje, na nelagodu Turske, i dalje drže pod kontrolom velik dio sjeveroistočne Sirije, piše BneIntelliNews.
“Nova administracija neće dopustiti da se sirijski teritorij koristi kao lansirna rampa za prijetnje Turskoj i turskom narodu. Radit ćemo na uklanjanju ovih prijetnji”, rekao je Asaad al-Shaibani nakon razgovora s turskim kolegom Hakanom Fidanom. Shaibani je imenovan za ministra vanjskih poslova nove administracije koja se pojavila u Damasku nakon iznenadnog pada bivšeg sirijskog predsjednika u prosincu, koji je bio skoro 25 godina na vlasti, Bashara al-Assada.
Američko-kurdsko savezništvo je trnu u oku Turskoj
Assad je pao naglom ofenzivom koju je poduprla Turska i koju je predvodila islamistička milicija Hay’at Tahrir al -Šam (HTS). Poteškoća za članicu NATO-a, Tursku je to što Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima u sjeveroistočnoj Siriji ostaju u savezu sa SAD-om, a Pentagon je jasno rekao da američka vojska neće napuštati Siriju.
Kurdi su savezništvo sa SAD-om u Siriji zaslužili zbog ključne uloge prije šest godina u rušenju samoproglašenog kalifata koji je stvorila teroristička skupina Islamska država (ISIS) diljem Sirije i Iraka. Ankara, međutim, ne pravi razliku između SDF-a i Kurdistanske radničke stranke (PKK), koja je vodila oružanu pobunu protiv Turske od 1984. i koju turski dužnosnici rutinski opisuju kao “terorističku”.
Otkako je Assad pobjegao u Moskvu usred pada njegovog režima, Turska prijeti da će pokrenuti veliki upad u Siriju kako bi izvela vojnu operaciju s ciljem uništenja SDF-a. Prijetnje su potaknule niz diplomatskih napora predvođenih SAD-om da se spriječi svaki takav sukob, ali još nije poznat pristup koji će Donald Trump zauzeti prema situaciji nakon što se 20. siječnja vrati u Bijelu kuću.
“Zahvaljujemo Turskoj što je ukazala povjerenje novoj administraciji da se pozabavi izvorom ovih prijetnji. Sada radimo na rješavanju ovih pitanja kroz pregovore i dijalog i očekujemo postizanje opipljivih rezultata u vrlo bliskoj budućnosti”, rekao je Trump.
Tko će kontrolirati sjeveroistočnu Siriju?
SDF, koji kontrolira autonomnu kurdsku regiju na sjeveroistoku, rekao je da se ne želi odvojiti od ostatka Sirije, dok je Shaibani rekao da bi sjeveroistočno područje moralo doći pod kontrolu Damaska. “Više nema opravdanja za prisutnost SDF-a u njihovom trenutnom obliku u sjeveroistočnoj Siriji”, rekao je i dodao: “Moramo raditi na povratku arapskih plemena i povratku regije pod središnju vlast”.
Zapovjednik SDF-a u Siriji, Mazloum Abdi, rekao je u intervjuu 19. prosinca da će kurdski borci koji su došli iz cijelog Bliskog istoka boriti se za njegovu miliciju u Siriji napustiti zemlju ako Turska pristane na potpuni prekid vatre u sukobima koji se vode u sjevernoj i sjeveroistočnoj Siriji. “Postoji drugačija situacija u Siriji [nakon pada Assadovog režima], sada započinjemo izlazak na političku pozornicu. Sirijci moraju sami riješiti svoje probleme i uspostaviti novu upravu”, rekao je Abdi za Reuters. Također je rekao: “Sada se pripremamo, nakon potpunog prekida vatre između nas i turskih snaga i njihovih pridruženih frakcija, pridružiti se ovoj fazi. “Budući da u Siriji ima novih događaja, vrijeme je da se borci koji su nam pomogli u našem ratu vrate na svoja područja uzdignute glave”, rekao je.
SDF još uvijek kontrolira desetke zatvora i logora u kojima se nalaze tisuće boraca Islamske države i drugih boraca iz raznih milicija. Također, 16. siječnja, Reuters je izvijestio kako je dužnosnik PKK-a rekao da bi skupina pristala napustiti sjeveroistočnu Siriju ako bi SDF tamo zadržao značajnu zajedničku vodeću ulogu. “Svaka inicijativa koja rezultira upravljanjem sjeveroistočnom Sirijom pod kontrolom SDF-a, ili ako skupina ima značajnu ulogu u zajedničkom vodstvu, navest će nas da pristanemo napustiti regiju”, rekao je dužnosnik političkog ureda skupine u sjevernom Iraku , gdje je sjedište PKK.
Erdogan: Ako se zbilja bojite džihadista, prepustite ih nama
Turska je obavijestila Damask da će biti spremna pomoći u borbi protiv džihadističkih boraca Islamske države koji su još uvijek aktivni u Siriji te također upravljati zatvorima koje trenutačno nadzire SDF i u kojima se nalaze mnogi pripadnici milicije Islamske države. “Rekli smo im da smo spremni pružiti operativnu potporu u borbi protiv Islamske države, poduzeli smo neke korake u tom smislu u posljednjih nekoliko dana”, dodao je Fidan, misleći na “razmjenu obavještajnih podataka i razvoj vojnih sposobnosti”.
Ranije je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao da je Turska najbolja opcija za borbu protiv džihadista. “Ako se itko doista boji ISIS prijetnje u regiji, Turska je najveća sila s voljom i snagom za rješavanje ovog pitanja”, rekao je. U sirijskom izaslanstvu koje je posjetilo Ankaru bili su ministar obrane Murhaf Abu Qasra, koji se sastao sa svojim turskim kolegom Yasarom Gulerom, i šef obavještajne službe Anas Khattab, koji je razgovarao sa šefom turske obavještajne službe Ibrahimom Kalinom.
Što je Erdogan htio reći ovime: ‘Djelovi Sirije su lako mogli biti naši’