Indonezija je u subotu obilježila 79 godina neovisnosti svečanošću u nedovršenoj budućoj prijestolnici Nusantari, koja je planirana za ublažavanje pritiska na Jakartu, ali čija izgradnja kasni za planiranim rokom.
Stotine dužnosnika i pozvanih gostiju u tradicionalnoj odjeći indonezijskih plemena okupilo se na travnjaku usred tekuće izgradnje vladinih zgrada i pogleda na građevinske dizalice u središtu grada Nusantara.
ODRON U ILEGALNOM RUDNIKU ZLATA U INDONEZIJI 11 MRTVIH, DESETCI NESTALIH
Predsjednik Joko Widodo i ministri iz njegove vlade nazočili su svečanosti Dana neovisnosti u novoj predsjedničkoj palači, izgrađenoj u obliku mitske figure zaštitnika s orlovim krilima zvane Garuda.
Proslava je prvotno planirana za inauguraciju Nusantare kao novog glavnog grada zemlje, ali s obzirom da izgradnja kasni, nije jasno kada će se prijenos dogoditi.
Widodo je početkom tjedna rekao da će biti pozvano 8.000 gostiju, no brojka je kasnije smanjena na 1.300 jer još nije uspostavljena odgovarajuća infrastruktura.
Proslava u novoj Državnoj palači na otoku Borneo održana je istovremeno s proslavom u palači Merdeka u Jakarti kojoj je nazočio i potpredsjednik Ma’ruf Amin.
Widodo je krajem srpnja počeo raditi u novoj predsjedničkoj palači u Nusantari i u utorak je tamo održao svoj prvi sastanak kabineta.
Više od 5000 časnika indonezijske policije i vojske bilo je raspoređeno na ceremoniji, a 76 nositelja počasne zastave marširalo je iza nacionalnog crveno-bijelog barjaka.
Jakarta, s oko 10 milijuna ljudi u gradskim granicama i tri puta većim brojem u širem gradskom području, redovito poplavljuje, a ulice su toliko zakrčene da zakrčenost košta gospodarstvo oko 4,5 milijardi dolara godišnje.
Zrak i podzemne vode u staroj prijestolnici, na sjeverozapadnoj obali otoka Java, jako su zagađeni, a opisan je kao grad koji najbrže tone na svijetu. Procjenjuje se da bi jedna trećina grada mogla biti potopljena do 2050. godine, zbog nekontroliranog crpljenja podzemnih voda, kao i porasta Javanskog mora zbog klimatskih promjena.
Izgradnja nove prijestolnice započela je sredinom 2022. godine, prostirući se na području od oko 2600 četvornih kilometara (1000 četvornih milja) isklesanom u džungli Bornea. Dužnosnici kažu da će to biti futuristički zeleni grad s obiljem šuma i parkova, pokretan obnovljivim izvorima energije i pametnim upravljanjem otpadom.
No projekt je naišao na kritike ekologa i domorodačkih zajednica, koji kažu da degradira okoliš, dodatno smanjuje stanište ugroženih životinja poput orangutana i raseljava domorodačke ljude koji se oslanjaju na zemlju kao izvor sredstava za život.
Od početka izgradnje održano je sedam ceremonija polaganja kamena temeljca za izgradnju državnih i javnih zgrada, kao i hotela, banaka i škola.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Sa populacijom od oko 275 milijuna, Indonezija je najveće gospodarstvo jugoistočne Azije. Većina investitora novog kapitala su indonezijske tvrtke. Vlada daje 20% od proračuna od 33 milijarde dolara, a ostatak se značajno oslanja na ulaganja privatnog sektora.
Kako bi privukao ulagače, Widodo je nedavno ponudio poticaje za novi kapital, uključujući prava na zemljište koja traju do 190 godina i izdašne porezne poticaje. Widodo, koji je vodio zemlju 10 godina, otići će s dužnosti u listopadu.